15 blizn

Okładka książki 15 blizn
Ramsey CampbellMort Castle Wydawnictwo: Replika horror
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2011-09-26
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-26
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-76741-36-9
Tagi:
opowiadania masterton ketchum hill king
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kamerdyner Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski
Ocena 7,2
Kamerdyner Marek Klat, Paweł P...
Okładka książki Eksplozje Igor Brejdygant, A.J. Gabryel, Tomasz Jastrun, Jacek Melchior, Daniel Odija, Paweł Paliński, Ahsan Ridha Hassan, Alek Rogoziński, Janusz Leon Wiśniewski
Ocena 6,6
Eksplozje Igor Brejdygant, A....
Okładka książki Nowa Fantastyka 395 (8/2015) Jake Kerr, Ken Liu, Marcin Luściński, Paweł Paliński, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Shearman, Marcin Staszak, Michael Swanwick
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Jake Kerr, Ken Liu,...
Okładka książki Szortal na wynos - wydanie specjalne - Zima 2014 Wołodymyr Arieniew, Bartłomiej Balcerzak, Krzysztof Baranowski, Sylwia Błach, Aleksandra Brożek, Michał Cetnarowski, Rafał Cywicki, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Rafał Dębski, Marek Dryjer, Tomasz Duszyński, Bartłomiej Dzik, Piotr Gociek, Anna Gołębiowska, Mark Gorton, Agnieszka Hałas, Jacek Inglot, Grzegorz Janusz, Konrad Jaskólski, Darynda Jones, Dawid Kain, Anna Klejzerowicz, Aleksander Kowarz, Małgorzata Lewandowska, Joanna Maciejewska, Krzysztof Maciejewski, Jan Maszczyszyn, Karol Mitka, Paweł Paliński, Romuald Pawlak, Jacek M. Rostocki, Robert Rusik, Marcin Rusnak, Rafał Sala, Andrzej W. Sawicki, Tomasz Semik, Duncan Shields, Tomasz Siwiec, Kamil Śmiałkowski, Konrad Staszewski, Redakcja Szortal.com, Istvan Vizvary, Caesar Voghan, Marcin Wełnicki, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak, Wiktor Żwikiewicz, autor nieznany
Ocena 7,0
Szortal na wyn... Wołodymyr Arieniew,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Trwoga dawkowana



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
251 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
539
13

Na półkach: ,

Niektórzy lubią opowiadania, a inni od nich stronią. Ja należę do tej pierwszej grupy. Lubię różnorodność, lubię kiedy jeden rozdział kończy konkretną historię, a następny zaczyna kolejną.
Zresztą, kto zagląda na mojego bloga ten wie, że opinie o opowiadaniach dość często się u mnie pojawiają.
Jeżeli jeszcze takie opowiadania niosą ze sobą ciekawą fabułę, dreszczyk, a nawet dreszcz emocji czy nawet strachu, wtedy moje oczekiwania do tej formy literackiej zostają spełnione :)

"15 blizn" to pewna kontynuacja zbioru "11 cięć". W prawdzie nie czytałam tej poprzedniej antologii, ale z tego co się zorientowałam, nazwiska niektórych autorów powtarzają się w obu książkach. Jedno opowiadanie zawarte w "15 bliznach", "Koniec miasta" Jacka Rostockiego, ma nawet swój początek w zbiorze "11 cięć". Jednak wszystkie historie są zamkniętymi opowiadaniami i można je czytać "na czysto".

Antologia składa się z 15 opowiadań, z czego 8 zostało napisanych przez polskich autorów :
Dawid Kain
Paweł Paliński
Robert Cichowlas
Stefan Darda
Kazimierz Krycz Jr
Aleksandra Zielińska
Jacek Rostocki
Łukasz Śmigiel

a 7 przez autorów zagranicznych:
Ramsey Cambell
Jack Ketchum
Graham Masterton
Edward Lee
Mort Castle
F.Pul Wilson
Joe Hill

Jak to w antologii bywa, nie wszystkie opowiadania były jednakowo dobre. Jedne podobały mi się bardziej, inne mniej. Powiem tylko, że doznałam małego rozczarowania, związanego z opowiadaniami znanych zagranicznych autorów powieści grozy. Największe oczekiwania miałam w stosunku do opowiadań Mastertona i Ketchuma. Zwłaszcza tego drugiego autora, bo nie miałam okazji jeszcze czytać żadnej jego powieści, a są one bardzo chwalone w blogosferze. Mastertona czytałam, więc wiem na co go stać. Nieuniknione były więc moje wysokie oczekiwania w tej kwestii.

Przechodząc do konkretnych opowiadań:

Najlepsze według mnie jest opowiadanie Łukasza Śmigiel "Mściciel krwi".
Co jeszcze strasznego może wydarzyć się w czerwone święto Moru, kiedy to następują przerażające rytuały, dekorację stanowią "kukły" złożone z ludzkich członków, a pięknej Morii, Matce Śmierci składa się krwawe ofiary? Otóż może dojść do zabójstwa trzech sióstr von Lipitz, a Tajemniczy Mściciel Capelbot będzie musiał tę zagadkę rozpracować. W tym celu będzie musiał splądrować nekropolię, odcinac pewne części ciała, uciekać przed stróżami prawa i walczyć z mocami ciemności.
Przerażające opisy i krwawa wizja świata mocno poruszyły moje zmysły.

Następne opowiadanie, które nieźle podziałało na moją wyobraźnię jest "Spójrz na to z drugiej strony" Stefana Darda. Historia ta nie przeraża opisami krwawych czy brutalnych scen. Tutaj grozę stanowi stopniowanie napięcia i zaskakujący finał, po którym miałam autentyczne ciarki! Takie opowiadania lubię :) Cała historia przeraża tym bardziej, że bohaterami są członkowie zwyczajnej rodziny. Ze swoimi problemami i radościami zostali wprowadzeni w sam środek koszmaru, z którego właściwie nie ma wyjścia. Świetne opowiadanie!

Historie, które również zrobiły na mnie wrażenie, jednak w trochę mniejszym stopniu, to "Manage a Trois" F. Paul Wilsona (wędrująca dusza), "Twitterowanie z Cyrku Umarłych" Joe Hill'a (Zombiaki atakują!), "Tuż za Tobą" Ramseya Cambell (duch z przeszłości powraca).
Ciekawe pomysły (zwłaszcza Hill'a, który swoje opowiadanie przedstawił w formie krótkich komentarzy, zostawianych na portalu społecznościowym Twitter), dobrze stopniowane napięcie i zaskakujące zakończenie.

Opowiadania znanych zagranicznych twórców grozy, nie były najgorsze, ale też nie powaliły mnie na kolana. "Korzeń wszelkiego zła" Mastertona (historia o przełamywaniu zabójczej klątwy), podobnie jak "Opowieść z Owczej Łąki" Jacka Ketchuma, oceniłabym na cztery z minusem. Nie przekonał mnie też bohater Ketchuma, Stroup. Może w innych powieściach jego działania są bardziej wstrząsające, jednak uganianie się za byłą żoną i rozmyślanie, jakby się na niej zemścić, do takich raczej nie należy.

Obiecujące wydaje się być opowiadanie "Koniec miasta" Jacka Rostockiego. Jednak ze względu na to, że nie czytałam genezy tej historii, nie odebrałam chyba treści, jak należy. Czwórkę stawiam też jedynej autorce występującej w tej antologii, Aleksandrze Zielińskiej. "Ostatnie kuszenie Ewy Betulew" jest wysoce niepokojące, a zwłaszcza krakowskie tło, rodem z przedsionka piekła. Brrr...
Na czwóreczkę zasługuje także "Zasiedlenie" Roberta Cichowlas. Świetne stopniowanie napięcia i połączenie zlepek historii w jedną całość. Jedynie do finału mam zastrzeżenia, ale to tylko moja subiektywna opinia, bo nie przepadam za wątkiem Obcych w literaturze.

Pozostałe opowiadania nie zrobiły na mnie większego wrażenia, co nie znaczy jednak, że są one złe. Po prostu nie leżą w moim guście, chociaż może momentami się o niego "ocierały". Mówię tutaj głównie o "Pokoju z widokiem na koniec" Dawida Kain (psychodeliczny obraz społeczeństwa), oraz opowiadaniu "Amator" Kazimierza Krycza Jr (o seryjnym zabójcy, pomysł może mało oryginalny, ale na pewno straszny!).

Podsumowując, po lekturze powieści znalazłam u siebie niepokojące blizny. Może nie było ich 15, ale
parę sztuk na pewno :) Opowiadania polecam fanom gatunku, a także wszystkim, którzy lubią się bać i poczuć ten dreszczyk emocji.

Niektórzy lubią opowiadania, a inni od nich stronią. Ja należę do tej pierwszej grupy. Lubię różnorodność, lubię kiedy jeden rozdział kończy konkretną historię, a następny zaczyna kolejną.
Zresztą, kto zagląda na mojego bloga ten wie, że opinie o opowiadaniach dość często się u mnie pojawiają.
Jeżeli jeszcze takie opowiadania niosą ze sobą ciekawą fabułę, dreszczyk, a nawet...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    705
  • Przeczytane
    341
  • Posiadam
    147
  • Horror
    20
  • Chcę w prezencie
    13
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    11
  • Graham Masterton
    5
  • 2013
    5
  • Zbiory opowiadań
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki 15 blizn


Podobne książki

Przeczytaj także