Aparatus

Okładka książki Aparatus Andrzej Pilipiuk
Okładka książki Aparatus
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 4) fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 4)
Fabryka Słów
2011-11-04
2011-11-04
antologia

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Okładka książki Strasznie mi się podobasz Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Magdalena Kozak, Marcin Mortka, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta
Strasznie mi s... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki Jeszcze nie zginęła Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał W. Orkan, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta, Andrzej W. Sawicki, Milena Wójtowicz
Jeszcze nie zg... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki Niech żyje Polska. Hura! Tom 1 Jan Atmański, Marcin Baryłka, Jacek Drewnowski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Feliks W. Kres, Mirosława Sędzikowska, Michał Studniarek, Iwona Żółtowska
Niech żyje Pol... Jan Atmański, Marci...
Okładka książki Dobić dziada Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Dobić dziada Andrzej Łaski, Andr...

Antologia po raz czwarty

Kilka lekkich i całkiem ciekawych opowiadań od Pana Pilipiuka.

Jak zwykle są tu opowiadania lepsze i gorsze, wielu czytelników znajdzie coś dla siebie. Mamy tu do czynienia z karpiami, które biegają po parku, odnalezieniem zaginionego prawosławnego klasztoru, a także z pozytywką na kulki, która wygrywa melodie kolejnych dzwonów, w takiej kolejności jak to się dawniej odbywało w Warszawie.

Spodobało mi się opowiadanie o lutniku i renowacji skrzypiec. Zamieszana w to była wnuczka lutnika, która nazywana wiewiórkową księżniczką, pilnowana była przez dwa ogromne koty. Robert Storm do samego końca doprowadził poszukiwania odpowiedniego świerku lutniczego. Kolejny tom czeka :)

Kilka lekkich i całkiem ciekawych opowiadań od Pana Pilipiuka.

Po prostu lubię opowiadania Andrzeja :)

Po prostu lubię opowiadania Andrzeja :)

(Audiobook)

1. "Za kordonem. Lwów" - tuż po zakończeniu II wojny, walczący do niedawna wspólnie z Anglikami polski oficer wraca do rodzinnego Lwowa jako amerykański szpieg w celu likwidacji groźnego wynalazku polskich naukowców.
2. "Ostatni biskup" - kolejne opowiadanie o Skórzewskim, zamieszczone również w Tomie 0. Doktor przebywa na Syberii wypełniając kontrakt, wypełnia też ostatnią wolę umierającego zakonnika-raskolnika, przy okazji odkrywając mistyczną tajemnicę staroobrzędowców i starego klasztoru Kiżlak. O Skórzewskim traktują też "Choroba białego człowieka" (historia straszliwej zarazy na mroźnych wyspach Ziemia Franciszka Józefa na Morzu Barentsa) oraz "Dzwon Wolności" (tytułowy dzwon o straszliwej sile, odkryty przez rosyjskich katorżników w okolicach morza Białego przy fińskiej granicy, którego potężny dźwięk zwiastował koniec starego świata caratu).
3. "Ośla opowieść" - archeolog odkrywa we Włoszech szczątki karłowatego osła libartyjskiego, wymarłego przed 100laty gatunku i przerażającą tajemnicę z tym związaną.
4. "Aparatus" - niemiecki urzędnik Jurgen Waltz w podbitej Warszawie 1940 roku wprowadza się tymczasowo do mieszkaniu w Łazienkach i odkrywa nadprzyrodzone zjawiska skrywane w miejscowych stawach i występujących tam zmutowanych karpiach.
5. "Księgi drzewne" - znany z kilku wcześniejszych opowiadań poszukiwacz staroci Robert Storm z pomocą swojej dziewczyny Marty poszukuje starych drzew, z których lata wcześniej wykonano nieprzeciętne skrzypce...

(Audiobook)

Bardzo, bardzo, bardzo :-)

Bardzo, bardzo, bardzo :-)

Opowiadania

Opowiadania

Chyba już mi się przejadły opowiadania Pilipiuka. Bardzo powtarzalne, po trzech wcześniejszych tomach zdążyłam załapać ich schemat. Nic zaskakującego, trochę nudnawe. Nie wiem czy sięgnę po kolejny tom.

Aparatus [ w: ] A. Pilipiuk, Aparatus

Oczywiście jak zwykle przy zbiorze opowiadań dokonuję jakiegoś wybory jednego z opowiadań. Nie inaczej jest w przypadku zbioru zatytułowanego "Aparatus". Trzeba jednak przyznać, że w tym tomie są one świetne i każdy wybór jest dobry. Fajna koncepcja jest w opowiadaniu tytułowym, czyli "Aparatus" właśnie i wyjaśnienie czym jest to zagadkowe urządzenie, że jest swoistą kapsułą czasu, którą jej twórca zbudował z powodów typowo nostalgicznych. No ale zanim Robert Storm to rozwikłał o co w tym wszystkim chodzi, to sporo się działo i było ciekawie. To był antyk kupiony na straganie z tego typu akcesoriami. Oczywiście Robert się tym zainteresował i przygoda się zaczęła.

Było oczywiście kilka konsultacji, między innymi z panem Maciejem, który naprawił w sensie typowo zegarmistrzowskim mechanizm, wziął za to sowitą opłatę. Bo też robota była niezwykła, precyzyjna i wymagająca maestrii zegarmistrzowskiej. Zresztą sam pan Maciej był zafascynowany zagadnieniem, żeby zrekonstruować aparatus, a potem Robert wziął się za wyjaśnienie o co w tym wszystkim chodzi. No i jak to się mówi była to typowa analityczna dedukcja, żeby po nitce do kłębka wyjaśnić sprawę. Bo niewątpliwie było to intelektualnie rozpracowane co to jest i koncepcje do czego ma służyć. Ciekawostką jest, że o rozwiązaniu tej zagadki z przeszłości, z XIX wieku, przyczyniła się do tego życiowa partnerka Roberta Marta. Czego Robert się dowiedział?, i wyjawione to zostanie czytelnikowi, warto zajrzeć do tego zbioru i przeczytać.

Swoją drogą to jest bardzo ciekawe, że ktoś do celów zachowania wspomnień sprzed lat, być może dzieciństwa lub młodości zbudował tak precyzyjny mechanizm. Być może wyjeżdżał albo przyczyna była inna, tego zapewne nie da się odkryć, ale biorąc pod uwagę zawirowania historyczne XX wieku jest to bezcenny artefakt. I na pewno warto było, żeby ta historia w formie opowiadania została opowiedziana. Te opowiadanie jak i pozostałe w tym tomie są niezwykle ciekawe i są fajnie napisane.
Polecam.

Aparatus [ w: ] A. Pilipiuk, Aparatus

Bardzo dobry zbiór opowiadań, szczególnie zapadających w pamięć. Polecam, na tle pozostałych zbiorów (które są oczywiście bardzo dobre) ten jest wybitny!

Ekstra

Ekstra

Nie jestem specjalną fanką opowiadań, ale eksplorowanie Światów Andrzeja Pilipiuka i chęć spotkania „starych znajomych” zmotywowała mnie do sięgnięcia po czwartą odsłonę cyklu pod tytułem Aparatus.

Osiem opowiadań.
Nie będę streszczać wszystkich jedenastu opowiadań zawartych w trzeciej osłonie cyklu Światy Pilipiuka. Natomiast tradycyjnie pozwolę sobie przytoczyć poniżej ich tytuły.

Za kordonem: Lwów.
Ostatni biskup;
Ośla opowieść;
Aparatus;
Choroba białego człowieka;
Staw;
Księgi drzewne;
Dzwon Wolności;
No i właśnie o takich tajemnicach traktuje tytułowy Aparatus. W opowiadaniu tym, prowadzonym lekko ospale, kolekcjoner i poszukiwacza antyków Łukasz Storm (ten pojawia się również w Oślej opowieści i Księgach drzewnych) odnajduje tajemnicze urządzenie podobne w swej budowie do pozytywki. I w zasadzie tyle z akcji, acz muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak powolnego, ale jednocześnie ekscytującego opowiadania, którego zagadka wciąga, a nostalgiczne zakończenie przywołuje lekki uśmiech na twarzy.

Wspominałam powyżej, że w tej „paczce” objawił się w ilościach znacznych doktor Skórzewski. Ten zasilił on swoją osobą, aż trzy z ośmiu opowiadań – Choroba białego człowieka, Dzwon wolności i Ostatni biskup.

Oczywiście nie będę odnosić się do nich wszystkich, ale z całej trójki najbardziej podobał mi Dzwon Wolności — czyli mój ulubiony doktor przebywający na Syberii odnajduje ślad legendarnego dzwonu. Jest dynamicznie i intrygująco, a syberyjski klimat i tajemniczy wirus, tylko podkręcają atmosferę znaleziska.

No i to by było w sumie na tyle. Jeżeli mieliście okazję czytać poprzednie opowiadania ze Światów Pilipiuka, te również te powinny przypaść Wam do gustu. Choć w tej odsłonie musicie przygotować się na mniej akcji, a więcej zagadek i tajemnic, które zaprowadzą Was w tereny, o których nawet nie śniliście. ;)

Polecam!

Bohaterów dwóch.
Było fajnie, ale mam wrażenie, że ta odsłona była troszkę słabsza od poprzedniej. Mimo iż dużo w niej doktora Skórzewskiego, a motywem przewodnim całego zbiorku są zagadki i tajemnice z przeszłości.

Osiem opowiadań.

• Pilipiuk