Trójka

Trójka
wydano nakładem autora
2011-01-01
2011-01-01
nanotechnologia implanty wszczepy rzeczywistość wirtualna poszerzona VR

Okładka książki 31.10 Księga Cieni, Halloween po polsku III Szymon Adamus, Ewa Bauer, Tomasz Czarny, Kamil Czepiel, Krzysztof T. Dąbrowski, Grzegorz Gajek, Marek Grzywacz, Chepcher Jones, Maciej Kaźmierczak, Anna Klejzerowicz, Antonina Kostrzewa, Tomasz Krzywik, Maciej Lewandowski, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Kinga Ochendowska, Andrzej F. Paczkowski, Marcin Podlewski, Paweł Rejdak, Kornelia Romanowska, Marek Rosowski, Robert Rusik, Anna Rybkowska, Marek Ścieszek, Michał Stonawski, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz
31.10 Księga C... Szymon Adamus, Ewa ...
Okładka książki 31.10 Wioska przeklętych, Halloween po polsku II Szymon Adamus, Ewa Bauer, Kamil Czepiel, Grzegorz Gajek, Marek Grzywacz, Marcin Janiszewski, Chepcher Jones, Anna Klejzerowicz, Antonina Kostrzewa, Daniel Koziarski, Tomasz Krzywik, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Piter Murphy, Kinga Ochendowska, Andrzej F. Paczkowski, Tomasz Percy, Marcin Podlewski, Tymoteusz Raffinetti, Kornelia Romanowska, Marek Rosowski, Anna Rybkowska, Marek Ścieszek, Arkadiusz Siedlecki, Sylwia Skorstad, Michał Stonawski, Karolina Wilczyńska, Magdalena Witkiewicz
31.10 Wioska p... Szymon Adamus, Ewa ...
Okładka książki 31.10 Halloween po polsku Szymon Adamus, Krzysztof T. Dąbrowski, Chepcher Jones, Anna Klejzerowicz, Karol Kłos, Antonina Kostrzewa, Daniel Koziarski, Rafał Kuleta, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Krzysztof Maciejewski, Adrian Miś­tak, Piter Murphy, Kinga Ochendowska, Romuald Pawlak, Katarzyna Pessel, Kornelia Romanowska, Anna Rybkowska, Wal Sadow, Marek Ścieszek, Jacek Skowroński, Michał Stonawski, Katarzyna Szewczyk, Agnieszka Turzyniecka, Karolina Wilczyńska, Mariusz Zielke
31.10 Hallowee... Szymon Adamus, Krzy...

Książka zdecydowanie dla początkujących miłośników science fiction. Usuwając wątek, że akcja dzieje się w przyszłości, to mamy całkiem fajną sensację ;)
Zdecydowanie polecam, ponieważ dopiero na końcu okazuję się, o co w tym wszystkim chodzi ;)
To, że autor skacze po różnych gatunkach literackich, działa tylko na korzyść. Widać, że nie warto zamykać się w czterech ścianach.

Największym nieszczęściem tej książki jest nudny i zbędny prolog, który zniechęca ludzi do pójścia dalej. Jest też jeszcze kilka innych, mniejszych potknięć, ale w ogólnym rozrachunku jest naprawdę fajna i warta przeczytania.

Szersza recenzja znajduje się tutaj (może być jakiś spojler):

Szersza recenzja znajduje się tutaj (może być jakiś spojler):

Fajny pomysł, a nawet kilka wartych przemyślenia, ale efekt niszczy masa błędów których nie powinno być na etapie publikacji. Trudno dopasować te książkę do jakiegoś nurtu, bo jest dość niespójna.

Upolowane: Szymon Adamus „Trójka”, e-book

Ciernik: Zaczaiłem się na tę książkę, bo skusiła mnie promocja w sieci. Kilka razy trafiłem na sugestywną i przykuwającą wzrok okładkę, a tekst znalazł się w obu edycjach Cyfrowej Kultury. Jednak muszę przyznać, że nie jestem z tej zdobyczy zadowolony. A Ty?

Pokrzywnica: „Trójka” to kwaśny, niedojrzały owoc – taki powieściowy wcześniak, który powinien jeszcze poleżeć w inkubatorze, ukształtować się, rozwinąć. Tymczasem został przedwcześnie wypchnięty na świat. Niepotrzebnie.

Ciernik: Rewelacji się nie spodziewałem, ale miałem nadzieję, że miło spędzimy czas przy całkiem znośnej SF. Zamiast niej, dostaliśmy jednak zestaw klisz rodem z amerykańskich filmów. Zęby bolą, zwłaszcza przy dialogach.

Pokrzywnica: Autor jest niewątpliwie twórcą pomysłowym i wyobraźni mu nie brak. Nie potrafi jednak swoich atutów wykorzystać – tam, gdzie mógłby olśnić odbiorcę imponującą wizją, jest nudno i męcząco. To jest, niestety, skutek niedostatecznych umiejętności warsztatowych. Na początku myślałam, że autor po prostu oszczędził na redakcji (koszmarny błąd!),ale w miarę czytania utwierdzałam się w przekonaniu, że nawet gdyby jakiś redaktor nad tą powieścią pracował, to najdalej w połowie zwątpiłby i uciekł.

Autor bowiem kompletnie nie panuje nad językiem i brak mu elementarnego wyczucia. Pisze na przykład tak: „Posklejane powieki Kate lubiła rozdzielać kawą tak czarną, że można ją było pomylić z ropą”. Albo tak: „śmierdzący tanim proszkiem mundur, na którego szorstkich rękawach można by obierać ziemniaki”.

Tu nawet redaktor nie pomoże. Po prostu twórca nie był jeszcze gotowy do napisania książki. Zamiast powoli, cierpliwie dopieszczać pomysł, pisząc wprawki, rzucił się od razu na powieść. Wyszło słabo. W „Trójce” aż roi się od błędów, ale te proste, jak „krótko ogolony mężczyzna” czy „klasyczny, a w zasadzie anarchiczny pistolet” albo „kelner przyniósł jej drinka, którego pochłonęła jednym duszkiem” można poprawić. Natomiast te wszystkie nieudane metafory, fatalna budowa zdań, brak dbałości o tempo narracji, klisze… Tu już, niestety, redaktor będzie bezradny, bo to działka autora. A ten zawiódł.

Sam pomysł na książkę nie wystarczy. Trzeba jeszcze umieć ją napisać.

Ciernik: Tak. Nieporadne metafory wryły mi się w pamięć mocno i to chyba jedyne, co z tej książki pamiętam. „Trójka” jest płaska i bezbarwna. Nie uratowały jej zmyślne gadżety. Technologia w pewnym momencie staje się nieodróżnialna od magii, zgodnie ze słowami A.C. Clarka, ale te fajerwerki nie ratują bezwymiarowej treści, słabej psychologii postaci.

Autor sporo miejsca poświęcił, co prawda, na zbudowanie portretów psychologicznych bohaterów – wprowadzając postacie, podał ciekawe fakty z ich życia, ale co z tego, skoro później kompletnie nie poszedł tym tropem, a zachowanie postaci nijak się ma do ich wstępnego opisu?

Pokrzywnica: Bo autorowi zabrakło umiejętności. Wygląda na to, że nie był również pewien, co właściwie chce napisać: łatwą, schematyczną, typowo rozrywkową sensację z elementami fantastycznymi czy może jednak powieść z głębią, z rozważaniami o naturze człowieka oraz ważnym przesłaniem. Powinien pozwolić temu pomysłowi dojrzeć. I powinien także pozwolić dojrzeć samemu sobie, przemyśleć różne sprawy, popracować nad warsztatem. Powiedz mi, po co ludzie się tak spieszą z publikacją?

Ciernik: Trzeba by zapytać wszystkich tych, którzy popełnili falstart. Ja myślę, że kierują nimi jakieś wielkie uczucia, którymi darzą albo siebie, albo swój twór. Pytanie tylko: jaki to rodzaj uczuć? Może nienawiść? Bo przecież robią sobie w ten sposób krzywdę – wywalają na śmietnik coś, co przez przynajmniej kilka miesięcy było ich obsesją (chyba bez jakiegoś rodzaju obsesji nie da się napisać debiutanckiej książki). A może to miłość? Może są tak bardzo zakochani w swoim dziele, że chcą, aby inni również mogli poczuć te emocje? Tylko nie jestem pewien, czy to jest miłość do własnej książki, czy może raczej do obrazu „Ja, pisarz”. Obawiam się, że niestety, chodzi o to drugie. Niestety, bo przez to wielu początkujących autorów nie jest w stanie spojrzeć na swoją twórczość z niezbędnym dystansem.

www.leniwiecliteracki.pl

Upolowane: Szymon Adamus „Trójka”, e-book

Pokrzywnica: „Trójka” to kwaśny, niedojrzały owoc – taki powieściowy...

Książka jest zajmująca ciekawa i trzymająca w napięciu, co chwilę jesteśmy zaskakiwani przez autora. Pewne drobnostki nie mające jednak wielkiego wpływu na całość to zbyt "współczesne" gadżety, które pojawiają się powieści, za kilka lat może się okazać, że książka nie będzie opisywać "przyszłości" oraz zakończenie, w którym brakuje mi totalnego zaskoczenia od połowy książki jest dość łatwe do przewidzenia.

Pomimo tych drobnych wpadek jestem bardzo zadowolony z tej lektury i na pewno częściej będę teraz spoglądał na wydawnictwa wydające self-publishing.

Przypadkiem trafiłem na darmową próbkę "Trójki" i przypadła mi do gustu, choć nie przepadam za tym gatunkiem. Dlatego też ciężko mi w miarę obiektywnie ocenić tę książkę, gdyż nie mam za bardzo z czym ją porównać.

Czytało się w lekko i w miarę przyjemnie, choć miałem wrażenie , że niektóre fragmenty odrobinę za bardzo się ciągnęły. I wydaje mi się, że część wynalazków, używanych przez bohaterów, jest zbyt "współczesna", odstająca od tych bardzo futurystycznych.

Książkę czyta się bardzo dobrze. "Połknąłem" ją w jeden dzień :). Może daleko jej do złożoności "Czarnych oceanów" Dukaja, ale wizja świata i tak bardzo ciekawa.

Jeżeli chodzi o samą fabułę to jedyna rzecz do której bym się przyczepił to moment gdzie pani z Interpolu przy butelce wina i sporej ilości sera w kilka godzin rozwiązuję sprawę z którą policja sobie nie radzi. Policja tu wychodzi na bandę nieuków.

dosc dobra, moze brakuje autorowi jeszcze do najlepszych pisarzy ale czytalo sie dosc przyjemnie

• Posiadam e-booka
  • Na czytniku