978-83-936044-0-1

Hikikomori to historia, którą najłatwiej zakwalifikować do gatunku powieści inicjacyjnej z elementami ezoterycznymi. W fabule osadzonej w przyszłości, przeplatają się wątki fantastyczne, obyczajowe, religijne i magiczne. Autor wysyła swojego bohatera w podroż, dotykającą wszystkich aspektów człowieczeństwa, bezwzględnie rozprawiając się z przesłodzoną otoczką rzeczywistości. W książce nie ma tematów tabu – bohater doświadcza wszystkich etapów wtajemniczenia, wszystkich etapów ewolucji – psychicznej, fizycznej i duchowej.

Dom Gejsz to miejsce owiane tajemnicą. Ci, którzy tam trafiają, przez dziesięć lat pozostają w odosobnieniu, zgłębiając arkana sztuki, której celu i przeznaczenia nikt do końca nie poznał. Kim jest Gejsza?

Gejsza jest zawodem. Powołaniem. Sztuką.

Gejsza jest mężczyzną.

W całym kraju rozsiane są ośrodki prowadzone przez owych tajemniczych ludzi, którzy specjalizują się w wielu dziedzinach życia, głównie świadczeniu usług medycznych dla złożonego chorobą społeczeństwa.

Gejsza jest lekarzem duszy i ciała.

Po trosze psychoterapeutą, fizjoterapeutą, duchowym przewodnikiem i obiektem seksualnym. Gejsza jest wszystkim i niczym.

Autor zabiera czytelnika w podróż, z której nie ma odwrotu. W głąb tajemnicy i w głąb Domu Gejsz, którego bram strzeże szalony Błazen. Razem z Jonaszem, czytelnik musi poddać się procesowi, który zaprowadzi jego umysł ku oświeceniu. Razem z Jonaszem, założy on ostatni strój, jaki będzie nosił w życiu. Strój Gejszy.

źródło opisu: www.hikikomori.eu

Czytelnik_Anonimowy | 2014-07-02

Trafiłem na nią przy okazji podglądania stron autorskich. Witryna zrobiła na mnie dobre wrażenie, wyczytałem, że autor „rewelacyjnej książki” jest zwycięzcą konkursu HORYZONTY WYOBRAŹNI. Jako, że Qfant i konkurs mają w Polsce renomę uznałem, że warto spróbować.

Lekturę zacząłem od niesmaku w pierwszym zdaniu. Szablon językowy na starcie – góry „majaczą na horyzoncie”. Dalej ktoś z łóżka wyskakuje „momentalnie” (nie wiedziałem, że można wyskoczyć z łóżka ze zwłoką) a ktoś zwala się „niczym kłoda” do łóżka. Zieleń jest rzecz jasna „bujna”, mewy odlatują „w popłochu” a matkę coś „ścisnęło w gardle”. I tak dalej.

Rozumiem, że czasem trudno uniknąć banałów ale tutaj nagromadzenie frazesów woła o pomstę do nieba. Brwi mi się uniosły również na niektóre porównania. Na przykład, ktoś tam ma tęczówki „jasne jak lód” (?). Sądziłem, że jak już banały, to tęczówki powinny być jasne jak śnieg, czy światło? Lód przeważnie bywa zimny, co zresztą nieco później autor sam przytomnie przyznaje...

ta ksiazka kosztowala mnie kilka spalonych obiadow, brak rozmow z ludzmi i kilka przegapionych przystankow ;) nie dalo sie oderwac... fantasy kocham, kryminaly i dramaty psychologiczne tez a tu jest wszystkiego po trochu oparte na socjologicznym problemie wystepujacym obecnie bardzo czesto w Japonii i nie tylko... pisane latwym acz interesujacym jezykiem z dawka futurystyczna. Palecam obowiazkowo

Triceratops | 2013-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Nie mogę się zgodzić z wcześniejszymi opiniami. Zapowiadająca się ciekawie książka (sam tytuł jest już bardzo intrygujący), mnie niestety nie wciągnęła. Wywarła na mnie wrażenie raczej podręcznika dla zainteresowanych buddyzmem, bo nie można powiedzieć by była dogłębną lub choćby powierzchowną analizą tej dalekowschodniej religii. W opisie przeczytałem, że autor przeprowadzi bohatera przez wszystkie fazy inicjacji - psychicznej, fizycznej i duchowej. Odniosłem jednak wrażenie, że w dużej mierze skupia się on na cielesności. Ale najgorsze z tego wszystkiego jest niestety to samo, co wielu innym autorom również nie wychodzi - próba stylizacji (głównie dialogów, ale nie tylko) na język współczesnej młodzieży. Plus natomiast za niedrogie, elektroniczne wydanie!

Marta | 2012-12-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 grudnia 2012

O powieści „Hikikomori” Tomasza Przewoźnika dowiedziałam się od Ailis, której świetna recenzja sprawiła, że zapragnęłam przeczytać tę książkę. Jakiś czas później skontaktował się ze mną sam autor, który zaoferował mi przeczytanie ebooka. I choć wolę książki w tradycyjnej formie, to jednak takiej propozycji nie mogłam odrzucić.
Akcja powieści dzieje się kiedyś w przyszłości. Nowoczesny świat i wysoko rozwinięta technologia sprowadziły na społeczeństwo nowe choroby cywilizacyjne. Najpoważniejszą z nich jest tytułowe hikikomori. Większość ludzi nie potrafi normalnie funkcjonować bez silnych środków psychotropowych. Ale także jedynactwo uznane zostało przez rząd za niebezpieczną chorobę. Dlatego też jeśli jakieś małżeństwo długo nie ma dziecka, maluch zostaje im przyznany odgórnie z urzędu. Natomiast jedynacy zyskują status kuzyńca i muszą wychowywać się w obcych rodzinach, wśród innych dzieci, do momentu, kiedy młodsze rodzeństwo ukończy trzeci rok życia. Jednym z takich dzieci jest...

Ailis | 2012-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2012

Wiele osób nie ma zbyt wysokiego mniemania o stanie polskiej literatury. Najczęstszym argumentem jest znacznie niższy poziom ojczystych powieści w stosunku do tych zagranicznych. Jednak wszystkim, którzy tak uważają, polecam przeczytanie "Hikikomori" Tomka Przewoźnika. Powieść właśnie doczekała się swojego papierowego wydania, które można zakupić na Allegro.

Świat, w którym przyszło żyć Jonaszowi Hosali jest pełen chorób cywilizacyjnych. Praktycznie w każdej rodzinie istnieje chora osoba, która ma fobie społeczne i bez odpowiednich leków nie opuści bezpiecznej przestrzeni swojego domu. Zresztą pigułki są zażywane praktycznie na wszystko. Dodatkowo wprowadzone projekty rządowe sprawiają, że dzieci bez rodzeństwa rozwijają się w kilku różnych rodzinach. Jonasz jest kuzyńcem, czyli jednym z takich dzieci. Jednak już niedługo ma się to zmienić, gdy jego siostra ukończy trzeci rok życia. Wtedy w końcu będzie mógł mieszkać z nią i rodzicami, jak prawdziwa rodzina. Jednak wcześniej...

NGJustice | 2012-11-02

Sięgając po Hiki zupełnie nie wiedziałem czego się spodziewać. Znałem opowiadania tego autora... więc tym bardziej nie wiedziałem czego spodziewać się po jego pierwszej powieści.
Hikikomori okazało się bardzo przyjemną, napisaną lekkim piórem acz głęboką lekturą. Fascynująca opowieść, umieszczona w znanej a z drugiej strony tak odległej wersji rzeczywistości.

Na stronach książki główny bohater - Jonasz, zostaje brutalnie wyrzucony ze swojej strefy komfortu i zabrany w podróż podczas której, wraz z czytelnikiem, dorasta, poznaje siebie, swoje ograniczenia, nabiera doświadczenia.

Autor przemyca w książce cała masę wiedzy, przemyśleń i to momentami w tak nieoczekiwanych miejscach, że czytelnik nie wie co go trafiło. Wszystko jest tak zgrabnie skonstruowane, że zupełnie nie przeszkadza w odbiorze. Można to wziąć i przygarnąć, a równie dobrze można pominąć. Ta książka rozmawia z czytelnikiem, na takim poziomie na jaki pozwala jego wiedza, inteligencja oraz chęć prowadzenia dialogu.
I...

Katarzyna | 2012-11-01

Najbardziej przystępnie napisana rzecz o "stawaniu się", jaką czytałam. Odnajduję w niej z radością moje własne ścieżki.Filozofia, polityka s-f, być może momentami zbyt erotyczne, ale nie jestem do końca pewna, czy "zbyt", czy właśnie takie powinno być, żeby dokładnie wiedzieć, co właściwie robi człowiek, gdy manipuluje sobą i innymi.

Whiskey Josh | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Trochę nieścisłości, niespójna i nierówna. Autorowi chyba czasem brakło pomysłów. Mimo wszystko - przyjemna i interesująca lektura, wywołała we mnie emocje, przywiązanie do postaci jakich dawno nie czułem. Ocena w pełni subiektywna.