978-83-272-3303-5
horror, fantasy, groza,
horror
astaldohil

Eksperymentalny zbiór opowiadań grozy. Ponad 20 polskich autorów, ponad 30 niesamowitych opowiadań. Daj się porwać wyjątkowej atmosferze wieczoru Halloween!...

źródło opisu: http://virtualo.pl

źródło okładki: http://virtualo.pl

Michał | 2011-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 05 listopada 2011

Książka ta, to ciekawy projekt. Mamy tutaj zbiór opowiadań 25 autorów, wszystkie je łączy to, że są opowiadaniami grozy.
Trudno się spodziewać, by utwory różnych autorów trzymały ten sam poziom. Jednak mogę zapewnić, że czytając tą książkę nie będziemy się nudzić. Raczej (jeśli czytamy w nocy) zechcemy schować się razem z książką pod kołdrą. To dlatego, że część z opowieści napawa grozą i sprawia, że lęk zakorzenia się gdzieś pod naszą skórą.
Na szczęście, nie wszystkie opowiadania są straszne, są też i takie zabawne, jak i zmuszające do pewnych refleksji.
Wszystkie opowieści są raczej krótkie (tak z 30 minut czytania). Jednak chyba nie można wymagać więcej od darmowej książki, prawda?

Polecam wszystkim którzy chcą się czasem skulić ze strachu czytając dobrą opowieść.

Magdalena | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 maja 2015

W tym zbiorze znajdują się opowiadania zarówno lepsze i gorsze, dlatego ocena ogólna dla nich wszystkich nie była by sprawiedliwa. Z niektórymi opowiadaniami się bardzo męczyłam, po niektórych miałam niedosyt, a niektóre były po prostu świetne.
Ogólnie książka nawet fajna, ale wolałam też zrecenzować każde opowiadanko osobno:
1. Niewypał, jakby niedokończone, wycięte z całego opowiadania. I serio? Pies?
2. Lepsze od poprzedniego, ale nie straszne.
3. To chyba raczej miała być komedia, a nie horror.
4. To chyba raczej miała być komedia, a nie horror.
5. Fajne opowiadanie, ale wcale nie straszne.
6. Serio? Ginie dziadek i to ma być straszne? No współczuje, ale bez przesady.
7. No to jest całkiem, całkiem. Pierwsze, przy którym poczułam dreszczyk strachu.
8. Ciekawie się zaczęło i nagle koniec. Taki niedosyt.
9. Niby fajny pomysł, ale źle wykonany. Męczyłam się z nim.
10. Żarłoczne lodówki? Serio? Myślałam, że padnę ze śmiechu.
11. Jakbym czytała jakiś artykuł. Historia niby fajne,...

Tathagatha | 2012-03-15
Przeczytana: 14 marca 2012

W końcu udało mi się zmęczyć ten zbiór.

Przede wszystkim warte pochwały i uznania jest sam pomysł i realizacja. Podziękowania dla autorów za udostępnienie swoich tekstów.

Ja niestety średnio przyjemnie spędzałam czas podczas lektury tych tekstów. Kilka natomiast zrobiło na mnie wrażenie i utkwiły mi w pamięci. Są to: 'Historia z bukietem w tle', 'Matczyna miłość', 'Tama'.

'Nikczemnik' to opowiadanie w które się wciągnęłam, jednak jest to pomysł na dłuższy tekst i trochę byłam zawiedziona, gdy skończyło się tak nagle...

Ogólnie nieźle, acz bez rewelacji.

astaldohil | 2011-10-24
Przeczytana: 23 października 2011

Niezwykle klimatyczny zbiorek opowieści niesamowitych, historii z dreszczykiem i okraszonych zjadliwym, czarnym humorem, makabresek. Przeważają tu raczej klasyczne opowieści o duchach, których koncept i mające, w zamyśle, zaskoczyć zakończenia, dość łatwo i wcześnie daje się przewidzieć. Jednak bardzo dobry warsztat większości z publikujących w zbiorze autorów, pozwala cieszyć się przede wszystkim sposobem opowiadania tych, nierzadko wzbudzających niepokojący dreszcz, historii. Nie brakuje również udanych opowiadań, oscylujących na pograniczu fantasy i horroru, jak również kilku, naprawdę niezłych, opowiadań wpisujących się w nurt fantastyki humorystycznej, fabularnie pozostających w związku z tematem przewodnim zbioru.

Ogólny poziom jest zaskakująco wysoki, biorąc pod uwagę, że mamy tu do czynienia z autorami szerzej nie znanymi, jak i fakt, że książka została udostępniona za darmo. Warta uwagi pozycja i bardzo przyjemna niespodzianka.

Marta | 2011-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2011

I przeczytałam. Nie lubię opowiadań z wielu powodów, między innymi dlatego, że ciężko je ocenić:D (w sensie zbioru opowiadań). Są to opowiadania słabe, średnie, są też zdecydowanie kiepskie, ale te ostatnie na szczęście można policzyć na palcach jednej ręki. I nie użyje się do tego zbyt wielu palców:)
Jak dla mnie "31.10" to dobrą książką, którą bardzo przyjemnie się czytało.
I jeszcze jedno: wielkie podziękowania dla autorów i wszstkich twórców ebooka, dzięki którym czytelnicy otrzymali ten prezent do pożarcia!

Suza | 2013-10-04
Przeczytana: 20 września 2013

"31.10 Halloween po polsku" to eksperymentalny zbiór opowiadań grozy stworzony przez ponad 20 polskich autorów i wydany w formie darmowego ebooka. Zawiera ponad 30 opowiadań o różnorodnej tematyce - zabawne, straszne, żartobliwe, poważne... W jednych występują duchy i zjawy, w kolejnych różnego rodzaju kreatury lub klątwy, jeszcze inne opisują po prostu nietypowe zdarzenia. Bywają te bardziej zagadkowe, w których chodzi głównie o ową niewiadomą, ale i te, gdzie celem jest rozlew krwi. Odmienna jest również ich obszerność i styl, w jakim zostały napisane.
Ta różnorodność sprawia, że trudno ocenić je jako całość (choć jednocześnie pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie). Jedne zaciekawiły mnie bardziej, inne mniej, co nie zmienia faktu, że przyjemnie spędziłam przy nich czas. Większość ma po kilka, kilkanaście stron, więc czyta się je szybko, nawet jeśli trafimy na mniej interesującą historię.

W wielu...

Kaga | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

"Helołin po polsku" - to oksymoron.
Cel - szczytny. Nieznani nikomu pisarze pokazują za darmo swoją twórczość, oscylując wokół święta duchów, upiorów, zjaw... tylko, CO, do jasnej Anielci ma z tym wspólnego cybernetyczny księżulo!? No co!? Albo "prawdziwa opowieść o sekciarzach i księdzu z siusiakiem, historii podsłuchanej w wychodku"? Na litość boską, to miało... 'straszyć'. W sumie... cel osiągnięto. Ta pozycja 'straszy'. Ale nie tym, czym miało straszyć w założeniu, ale marnością, jakością, której nie ma i stylem, który odstrasza.
Tak, odstrasza, bo zbiór opowiadań nie wnosi niczego. Jakość za darmo - oto bowiem wszystko zawarte w tym zdaniu się zdaje potwierdzać moje trzy gwiazdki dane z litości:
- bo darmowe
- bo ebook
- bo pisarze, których nie znam...

Ciacho | 2011-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2011

Niezły zbiór opowiadań grozy, który sprezentowało nam 25 polskich pisarzy, na co dzień zajmujących się innymi gatunkami literatury, wraz z ładnymi czarno-białymi ilustracjami autorstwa Magdy Mińko.

Antologia ta, jak zresztą każda inna, nie jest równa i ma swoje udane, a nawet niekiedy bardzo udane opowiadania oraz takie, które są znacznie słabsze. Wszystkie historie są różnorodne: o zjawach, demonach, wilko-karłach, topielcach, czarodziejach, nawiedzonych domach czy nawet zombie awatarach i krwiożerczych lodówkach. Jedne śmieszne, inne straszne, mistyczne i czarodziejskie, wszystkie jednak stanowią jedną całość i nadają się w zupełności do czytania po zmierzchu. :)

Do opowiadań, które uważam za perełki zbioru, to historie: Anny Klejzerowicz ("Mgła","Zjawa"), Daniela Koziarskiego ("Niania") i Karoliny Wilczyńskiej ("Matczyna miłość"). Dobre i warte uwagi są również: "Equnculus" i "Stwórca cieni,mistrz przemian" Romualda Pawlaka, "Łapacz snów" Katarzyny Pessel oraz...

Pablos | 2011-11-15
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 15 listopada 2011

Idea darmowego ebooka z licznymi opowiadaniami, w dodatku pozbawionego zabezpieczenia DRM jak najbardziej szlachetna, godna uwagi i przede wszystkim szacunku.
Teksty lekkie i przyjemne, w większości około halloweenowe, przeważnie dość krótkie. Niestety trudno mi wskazać choć jeden, który na nieco dłużej zapada w pamięci.
Tak czy siak warto się z tym zapoznać, przecież kosztuje NIC, a wśród nowych autorów może ktoś mający więcej szczęścia ode mnie trafi na kogoś, kogo z miejsca polubi?

Psotka | 2013-02-07
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Znalazłam na internecie ebook. Stwierdziłam, że przyda się poczytać coś strasznego, poczuć jak przechodzi dreszczyk emocji... No, ale niestety... Zbiór raczej zmęczyłam niż przeczytałam.

Ciężko mi ten zbiór ocenić jako całość. Podobnie jak we wcześniej ocenianej przeze mnie książce tak i tu napiszę, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ale nie powiem by była to typowa literatura grozy. Nie czułam dreszczy czy niepokoju, aczkolwiek ucieszyłam się z zachowanego klimatu całej pozycji.
Jednak patrząc na to, że edycja jest darmowa i napisana przez szerzej nieznane grono autorów jej poziom jest na prawdę wysoki nawet jeśli jak dla mnie lekko odbiegający od standardu grozy. Wydaje mi się,że po książce o Halloween spodziewałam się czegoś innego, mocniejszego, straszniejszego... Fajnie się to czytało, szybko, ale to nie to co tygryski lubią najbardziej ;) Sięgnij po ten ebook, bo może znajdziesz tu autora który na długo zapadnie Ci w pamięć i będziesz chciał by jego kariera rozwinęła...