31.10 Halloween po polsku

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...
Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...

Okładka książki Strasznie mi się podobasz Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Magdalena Kozak, Marcin Mortka, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta
Strasznie mi s... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki Jeszcze nie zginęła Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał W. Orkan, Andrzej Pilipiuk, Adam Przechrzta, Andrzej W. Sawicki, Milena Wójtowicz
Jeszcze nie zg... Rafał Dębski, Dariu...
Okładka książki 11 cięć Mort Castle, Robert Cichowlas, John Everson, Jakub Małecki, Graham Masterton, Scott Nicholson, Łukasz Orbitowski, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Guy N. Smith, F. Paul Wilson
11 cięć Mort Castle, Robert...

31.10 Halloween po polsku to bodajże pierwsza polska antologia, która ukazała się 22 października 2011 roku. W jednej pozycji zebrano 25 autorów: m.in. Agnieszkę Lingas-Łoniewską, Karolinę Wilczyńską, Jacka Skowrońskiego, Romka Pawlaka, Agnieszkę Turzyniecką, Annę Klejzerowicz, Daniela Koziarskiego czy Mariusza Zielke. W antologii tej znalazło się aż 33 opowiadania.
Tematem przewodnim tychże opowiadań była groza. Wszak tytuł zbioru nie jest przypadkowy i mówi o strachu. Całość niestety nie jest równa, lecz niektóre opowiadania (chociaż krótkie) miały niesamowity wydźwięk. Miałem tę dodatkową przyjemność, że ja posiadam egzemplarz papierowy, a wielu ludzi miało możliwość czytać tę pozycję tylko jako ebook.
Książkę, którą czytałem ukazała się nakładem Wydawnictwa WRCW. Z tego, co się orientuję, jeszcze są dwie antologie o podobnych tytułach czyli: 31.10 Wioska przeklętych oraz 31.10 Księga cieni. Żadnej z niej nie spotkałem osobiście.
31.10 Halloween po polsku to 359 stron na przeczytanie, których potrzebowałem trzynastu dni oraz dziesięciu posiedzeń, co plasuje tytuł ten na bardzo niskim 219 miejscu wśród 231 książek Przeczytanych Na Tronie, czyli jak widać nie czytało się tego dobrze. Jeśli tylko będziecie mieli możliwość przeczytania tej antologii to być może bardziej przypadnie Wam do gustu.

"31.10" to bardzo znośna antologia o zróżnicowanym poziomie. Nie zgadzam się z większością opinii pewnego znanego portalu że bieda, stypa i szkoda czytać bo znalazłem tu kilka świetnych opowiadań od których serce mi mocniej zabiło (chociaż i faktycznie znalazło się kilka kaszalotów które odbierały mi smak czytania)

W literaturze grozy nie ma za dużo motywów które nie byłyby jeszcze poruszone więc na nowatorstwo się nie nastawiajcie ale w dalszym ciągu możecie delektować się trupami, zjawami, morderstwami, torturami, opętania mi, sektami, uprzedzeniami a nawet morderczymi lodówkami.

Nie ma sensu pisać o każdym opowiadaniu bo kto by to czytał ale moimi faworytami są:

(SPOILER ALERT)
-to w którym bóg okazał się złym bożkiem.
-to w którym jeden typ wrzucił prochy dziadka na stypie do zupy.
-to w którym widmo partyzanta pokazywało swój grób.
-to o karzełku który eksperymentował na ludziach.
-to w którym klątwa przechodziła na kolejnego człowieka przez przekazanie kwiatka.
-to w którym laska podjęła się skrobanki.

Tak jak kiedyś wspominałem, powyższa pozycja jest nie do kupienia wiec opcja szpanerstwa jak ja odpada ale na szczęście antologia była i jest czysto internetowa i można ją pobierać w PDF bez ograniczeń.

W literaturze grozy nie ma za dużo motywów które nie...

Nie, nie i jeszcze raz nie! O rety!! Naprawdę dawno nie czytałam tak dennej, beznadziejnej, bezsensownej książki! Zbiór opowiadań rzeczywiście koszmarny, ale nie tak jak mieli w zamyśle twórcy. Chyba raczej nie taki efekt chcieli osiągnąć. Fakt faktem, groza mnie ogarnęła albowiem styl, słownictwo i pomysły na opowiastki po prostu żenujące (awatary zjadające sparaliżowanych ludzi, oskarżanie księdza, że nie jest prawdziwym księdzem, bo ma siusiaka, magiczne fajki itp., itd.). Rzeczywiście mrozi to krew w żyłach! Daję mocne dwie gwiazdki. 1 za odwagę, by firmować swoim nazwiskiem gniot (dla oddania sprawiedliwości 2 opowiadania były całkiej do rzeczy z pewną dozą potencjału),2. za pomysł na zbiór opowiadań napisanych przez nieznanych. Skoro taki koszmarek został opublikowany, to jestem święcie przekonana, że jeżeli moderatorzy LC zebrali by krótkie formy wszystkich forumowiczów, którzy wygrali w konkursach, byłoby to sto razy lepsze niż to ..... coś.....

"Rękoma", "oczyma", "ciężki orzech do zgryzienia". Czytanie tej książki nie będzie jedyną czynnością, którą można wykonywać. Znajdziecie tu więcej błędów, niż w dyktandzie ucznia szkoły podstawowej. Właściwie po poziomie niektórych opowiadań można wywnioskować, że znajdowanie błędów jest ciekawsze od samego czytania.

Zazwyczaj lubię takie klimaty, ale przez tę antologię ciężko było mi przebrnąć.

Zazwyczaj lubię takie klimaty, ale przez tę antologię ciężko było mi przebrnąć.

Tomik dość zróżnicowany, jedne opowiadania przypadły mi do gustu mniej (większość, niestety),inne nieco bardziej. Całość prezentuje się całkiem nieźle, choć nie porywa.

Odnoszę wrażenie, że zbiorek pisany na siłę. Jeżeli według tej pozycji można sądzić o stanie polskiej literatury, to obawiam się że leży ona na OIOM-ie.

Bardzo sugestywna liczba stron, ale książka mega nierówna. Niektóre historie były świetne, inne dłużyły się niemiłosiernie, parę było totalnie do dupy, przez co cała książka się wlecze okrutnie.

Książka gratis, co daje jej spory plus.

Książka gratis, co daje jej spory plus.

Darmowa książka dla fanów grozy.

Darmowa książka dla fanów grozy.

• E-booki
  • EBOOK