Płynny lęk

Tłumaczenie: Janusz Margański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Eseistyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04266-3
esej, socjologia
Rezy

Światowej sławy socjolog i filozof napisał książkę o poczuciu niepewności towarzyszącym człowiekowi żyjącemu w czasie tzw. płynnej nowoczesności. Katalog lęków współczesnego człowieka jest tu szeroki – związane są z niepewną sytuacją ekonomiczną, nietrwałością więzów międzyludzkich i instytucji społecznych, czy fobiami kreowanymi przez środki masowego przekazu i polityków. „Książka ta – pisze...

„Książka ta – pisze Bauman – przynosi (prowizoryczny i niekompletny) katalog lęków i obaw typowych dla płynnej fazy nowoczesności. Jest także próbą wskazania wspólnych źródeł owych lęków oraz przeszkód, które piętrzą się na drodze do ich odkrycia, utrudniając uśmierzenie i unieszkodliwienie obaw”.

Zygmunt Bauman (ur. 1925 r.) – socjolog, filozof i eseista. Czołowy twórca koncepcji postmodernizmu. Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody im. Theodora W. Adorno. Był związany m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie kierował katedrą socjologii ogólnej, oraz uniwersytetem w Leeds, w którym aż do odejścia na emeryturę w 1990 r. był kierownikiem katedry socjologii. W Wydawnictwie Literackim dotychczas ukazały się jego książki Europa – niedokończona przygoda, Płynna nowoczesność, Płynne życie, Razem osobno, Wspólnota. W poszukiwaniu bezpieczeństwa w niepewnym świecie i Życie na przemiał.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=1844

no0 | 2013-01-18
Na półkach: Przeczytane, Niefabularne

Dziwna książka. Autor wybiera sobie różne fakty o społeczeństwie (takie jakie mu pasują) i przedziwną metodą uzasadnia swoje mniemania. Symptomy choroby są socjologiczne, a diagnozy psychologiczne. Nie można mu jednak odmówić wielu trafnych spostrzeżeń.

Izoldka | 2013-08-23
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Filozofa ze mnie nie będzie.

AniaZ | 2016-06-20
HWalczyński | 2015-12-23