anty.TINA

Wydawnictwo: Sic!
83-88807-61-7
wywiady, Żakowski
jusola

podtytuł: "Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu"
Rozmówcy: Z.Bauman, N.Chomsky, J.Stiglitz, G.Soros, N.Klein, B.Barber, A.Finkielkraut, M.Gilbert, R.Inglehart, R.Rorty, I.Kamprad, O.Niemeyer, L.Kołakowski;
wywiady pierwotnie drukowane w Polityce w latach 2003-2004

Magdalena | 2013-07-01
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Autorem książki pt. „anty.TINA” jest Jacek Żakowski. Pozycja ta zawiera szereg wywiadów. We wstępie dziennikarz powierzchownie charakteryzuje swoich rozmówców. Są wśród nich filozofowie, architekt, socjologowie, biznesmeni, dziennikarka, historyk, lingwista i politolog. Ideologicznie związani są z komunizmem, liberalizmem, socjalizmem, konserwatyzmem czy antyglobalizmem. Na pierwszy rzut oka niewiele ich łączy. Wszyscy jednak cechują się nonkonformistycznym myśleniem o rzeczywistości. Podważają jednogłośnie prawdy powszechnie uznawane. Nie wierzą np. w niezawodność rynku, w sprawność współczesnej demokracji, w wyrównywanie historycznych rachunków czy w szczęście płynące z konsumpcji. Mają jednego przeciwnika – TINĘ.

TINA to skrót od angielskiej frazy „There is no alternative” („Nie ma alternatywy”). Oferuje ona światu receptę na dobrobyt i szczęście. Ta ideologia zdominowała zachodnie myślenie o polityce i gospodarce. Według Żakowskiego obecnie rządzi światem. TINA zakłada, że...

mgiełka | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Ciekawe zestawienie szeregu rozmów z politykami, filozofami, biznesmenami, bądź też ludźmi którzy mają coś ciekawego do powiedzenia o ładzie świata.

Z pewnością książka rozszerza horyzonty myślowe i nasze postrzeganie politycznych i gospodarczych trendów..Świat w skali makro.

Osobiście za jeden z najciekawszych wywiadów uważam rozmowę z Zygmuntem Baumanem. Przedstawił on ciekawy schemat wg którego władza przestała się spełniać swojej pierwotnej roli, skutkiem czego jest zastraszanie obywateli i odwrócenie ich uwagi od bezpieczeństwa "security" do "safety".

Intrygujące była również wypowiedź Martina Gilberta dotycząca odszkodowań wypłacanych przez narody w ramach odszkodowań wojennych..Gdzie jest granica tolerancji, moralności.

Oprócz tego krytyka globalizacji, wielkich korporacji rządzących światem...Jedynym problemem w tym momencie była dla mnie nieaktualność kontekstu rozmów-wciąż przewijający się temat Iraku.

Kirst | 2013-01-02

Dobra, warto przeczytać. Oceniam wywiady a nie styl autora. Dobrze posłuchać co mają do powiedzenia osobistości prezentowane w tej publikacji.

Marcin Serocki | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016