Wyzwanie czytelnicze LC

Trzeci zamach

Cykl: Robert Pruski (tom 3) | Seria: Kryminał
Wydawnictwo: Agora SA
emindflow

Skandal! Paparazzi przyłapuje magnata katolickich mediów w objęciach pornocelebrytki. Gdy wszystkie oczy w kraju zwrócone są w stronę pikantnego zdjęcia, dziennikarz Robert Pruski - jako jedyny - tropi jego tło. I odsłania jedną z największych tajemnic XX wieku: brutalną wywiadowczą grę, której finał nastąpił w Watykanie za czasów Jana Pawła II. Minęło ćwierć wieku, lecz rachunki nie zostały...

Minęło ćwierć wieku, lecz rachunki nie zostały wyrównane i wciąż żyją ludzie, którzy pilnują, by prawda nie wyszła na jaw. Zaczyna się dogrywka.

Piotr Głuchowski jest zawodowym reporterem, współautorem bestsellerowej biografii Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator. Za swój debiutancki kryminał Umarli tańczą został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru.
Trzeci zamach to kolejny, po Lodzie nad głową, thriller polityczny z Robertem Pruskim i piękną hakerką Mają Szalawską w rolach głównych.

Jeśli powieść, jak twierdził Stendhal, to „zwierciadło przechadzające się po gościńcu”, Polska odbita w „Trzecim zamachu” Piotra Głuchowskiego wygląda niczym ladacznica przed świtem. A Głuchowski z jednego odbicia wskoczył do ligi najlepszych polskich pisarzy kryminałów.
Marta Guzowska, autorka Ofiary Polikseny, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru 2013

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/trzeci-zamach/

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/trzeci-zamach/

emindflow | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Po dwóch doskonałych powieściach Piotra Głuchowskiego przyszła kolej na nieco słabszą.
Świetny, wręcz karkołomny pomysł na fabułę niestety nie poszedł w parze w równie dobrym zakończeniem. W porównaniu do dwóch poprzednich powieści w "Trzecim zamachu" brakło mi tamtej świeżości i polotu.
Mimo to trudno autorowi odmówić kreatywności w tworzeniu sensacyjnych opowieści mocno osadzonych we współczesnych polskich realiach. Podobieństwa do zdarzeń, a zwłaszcza osób publicznych są, oczywiście,zupełnie "przypadkowe".
Na uznanie zasługuje lekkość, z jaką posługuje się piórem (klawiaturą) Piotr Głuchowski (dialogi głównego bohatera z synami - rewelacja), co sprawia, że lektura staje się dużą przyjemnością.
No i wreszcie dodatkowy plus za charakterystyczną postać redaktora Pruskiego.
Z całą pewnością sięgnę po kolejną powieść tego autora.

Tomek | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 28 maja 2014

Do chwili, kiedy zabrałem się za lekturę a następnie wniknąłem w świat "Trzeciego zamachu", Piotr Głuchowski był dla mnie murowanym kandydatem na autora zapewniającego swymi książkami maksimum wrażeń i przysłowiową jazdę bez trzymanki. Poprzednie powieści były doskonałe i jak już wiele razy wspominałem, zachwyciły mnie, a Piotr Głuchowski dołączył do grona moich ulubionych autorów.
Z publikacji "Trzeciego zamachu" byłem bardzo zadowolony i nie pozwoliłem książce na długie oczekiwanie w kolejce "do przeczytania". Byłem bardzo ciekawy jakież to przeciwności losu, niebezpieczeństwa i zawiłości rodzinne autor postawi na życiowej drodze lubianego przeze mnie dziennikarza Roberta Pruskiego.
Jak się okazało, na stworzonym przeze mnie obrazie autora doskonałego pojawiła się rysa, która dużego wpływu na odbiór lektury nie miała, jednak sam fakt, że się w ogóle pojawiła, zaniepokoił mnie i kazał zastanowić nad sensownością produkowania kolejnych tomów cyklu „Robert Pruski”.
W przypadku...

McRap1972 | 2014-06-22
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Kolejna świetna powieść Głuchowskiego. Trzeci tom historii o Robercie Pruskim na pierwszy rzut oka wydaje się być mniej dynamiczny niż dwa pierwsze tomy. Ale to tylko pozory. Chociaż trup nie ściele się tutaj gęsto, dzieje się w powieści naprawdę dużo. Kulisy dziennikarskiego śledztwa i spojrzenie na tworzenie książki od kuchni jest niezwykle wciągające. Główny bohater nic nie stracił na atrakcyjności i wciąż zmaga się ze złymi ludźmi i ze swoimi demonami. Dojrzała, piękna i niezwykle wciągająca powieść. Dosłownie ją pożerałem. Zdecydowanie polecam.

chmurka | 2016-07-13

To moje pierwsze spotkanie z autorem i muszę przyznać, że baaaardzo mi się podobało. Bardzo dobrze się czyta. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

kasiamkala | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Zdecydowanie polecam. Super książka. Wciągająca od pierwszych stron. Robert Pruski- główny bohater – i tym razem mnie nie zawiódł. Jest nawet lepszy, mimo całego arsenału niedociągnięć w usposobieniu i charakterze. Redaktor Pruski jak sam o sobie mówi: jest „nikotynistą, alkoholikiem i pracoholikiem”, ma lęk wysokości, „lęk o przyszłość i liczne lęki bez powodu. Narkomanem nie zostałem tylko ze strachu przed wkłuwaniem się w żyłe, ale lekarstwami nie pogardzę (...) Z nałogów myślę jeszcze o wejściu w hazard, bo pilnie potrzeba mi szmalu. A, zapomniałem: jestem też agnostykiem i rozwodnikiem.”
Muszę przyznać, że książka „Trzeci zamach” bardziej mi się podobała niż „Umarli tańczą”- może to za sprawą poruszanej tematyki, tak bardzo współczesnej, z którą mamy do czynienia na co dzień, a może z powodu dość silnego nawiązania do znanych osobistości, mediów, współczesnej telewizji, prasy.
Zakończenie zaskakujące ale pozytywnie- zasługuje na duży plus.
Czekam na kolejne, zwłaszcza z...

PiotrG | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Książka nieco gorsza od poprzednich, ale wciąż bardzo wciągająca. Trochę za dużo gadania, trochę za dużo 'riserczu' w internecie, a trochę za mało akcji. Tempo przyspiesza dopiero w samej końcówce. Kilka ciekawych smaczków, gdzie autor puszcza oko do czytelnika, żartując z samego siebie, jako autora książki 'Imperator'. Muszę stwierdzić też, że opis książki, zdradza stanowczo za wiele - niektóre rzeczy pojawiają się dopiero gdzieś tak w 1/3 książki i ta część nie może cieszyć jakimkolwiek zaskoczeniem - duży minus za to. Może lekkie rozczarowanie jest, ale kolejną książkę tego pana również kupię w ciemno w dniu premiery.

Zbyszek | 2014-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2014

„Trzeci zamach” to moje pierwsze, bardzo udane i mam nadzieję, że nie ostatnie, spotkanie z twórczością Piotra Głuchowskiego. Książka została wydana przez Wydawnictwo Agora, tak jak i poprzednie książki tego autora w serii Kryminał. „Trzeci zamach” to właściwie thriller sensacyjny z udziałem znanej już czytelnikom pary bohaterów: dziennikarza Roberta Pruskiego oraz pięknej i do tego niezwykle inteligentnej hakerki Mai Szalawskiej.

Wszystko zaczyna się dosyć spokojnie, powiedziałbym nawet, że standardowo i banalnie, od skandalu społeczno-religijno-politycznego. Franciszek Kosma Drozd, ksiądz-biznesmen, bardzo wpływowa i ważna dla znacznej części polskiego społeczeństwa osoba, właściciel i prezes katolickiej Telewizji Horeb, Wydawnictwa Arka i wielu innych biznesów (skojarzenia z pierwowzorem są tu dosyć oczywiste) oraz inicjator budowy najwyższego na świecie pomnika papieża Jana Pawla II, zostaje na jednej z hiszpańskich wysepek sfotografowany z Karoliną Koon, celebrytką i gwiazdką...

Zyrafu | 2014-05-29
Przeczytana: 25 maja 2014

Podobały mi się dwie pierwsze książki Głuchowskiego, polubiłem Roberta Pruskiego, więc bez wahania sięgnąłem po "Trzeci zamach". Brawo za premierę e-booka przed wersją papierową! E-book jest starannie i poprawnie sformatowany, nie ma błędów (no może jakieś 2), co przy moich ostatnich doświadczeniach z książkami elektronicznymi zasługuje na pochwałę.
A sama książka? Trzyma poziom, choć nie wiadomo dlaczego wydawca upiera się, by klasyfikować Głuchowskiego jako twórcę kryminałów. Żadna z jego książek moim zdaniem nie podpada pod tę kategorię - to raczej książki sensacyjne z dziennikarskim śledztwem i dokopywaniem się do prawdy.
"Trzeci zamach" zaczyna się małym zgrzytem. Oto synowie Pruskiego dorastają i wyzywają się od "gejów" i "pedałów", co Pruski kwituje wyrozumiałym śmiechem. Hmm... Jeśli to taki manifest Głuchowskiego pod tytułem "mam gdzieś poprawność polityczną", to w porządku, gorzej jeśli chodzi o próbę puszczenia oka to wszelakich "wrogów tęczowej flagi" - to...

daltonista | 2014-05-20
Na półkach: Przeczytane, Dobra rozrywka

Trzy powieści Głuchowskiego przeczytane w trzy dni, to chyba dobra rekomendacja. Żeby nie było zbyt kolorowo to powiem, że TZ jest najsłabszą jak do tej pory książką z cyklu o Pruskim. Przegadana lekko. Brak w niej brawury i świeżości Umarłych. Niemniej, to rozrywkowa pozycja warta polecenia. Jeżeli nawet nie czytaliście Imperatora, to od razu będziecie wiedzieć kto zainspirował autora. Tradycyjnie u Głuchowskiego relacje rodzinne i damsko-męskie są bardzo realistyczne i fajne przedstawione. W tym drugim przypadku nie mówię o scenach łóżkowych, bo raczej mam do nich podejście podobne, jak do opisów przyrody w lekturach szkolnych - niepotrzebnie spowalniają akcję ;-). Kolejną książkę Głuchowskiego kupię w ciemno w dniu premiery, nie czekając na promocję.

Ania | 2018-06-20

Zafundowałam sobie swoisty maraton z Piotrem Głuchowskim i jego Robertem Pruskim. W części pierwszej było strasznie, część druga- akcja nabrała nieprawdopodobnej szybkości, by w części trzeciej lekko zwolnić, nie pozwalając jednak czytającym na nudę. Oj, się dzieje! Może nie tyle i nie tak szybko jak w częściach poprzednich, ale to nie umniejsza walorów „Trzeciego zamachu”. Panie Piotrze, co dalej? Będzie ciąg dalszy?