61 godzin

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Jack Reacher (tom 14)
Wydawnictwo: Albatros
Darmowe dodatki Edytuj książkę
61 Hours
978-83-7659-507-8
Ag2S

Życie bez bagażu ma swoje plusy, ale może okazać się bolesne, gdy jest minus dwadzieścia stopni, z powodu śnieżycy zamknięto autostradę i nie można się szybko przenieść w cieplejsze klimaty. Taki los spotyka byłego wojskowego policjanta, Jacka Reachera, od lat prowadzącego życie nomady, kiedy autokar, którym podróżował, wpada w poślizg i ląduje w rowie. Kiedy po długich perypetiach udaje się przetransportować pasażerów do pobliskiego miasteczka Bolton, Reacher odkrywa, że miejscowy komisariat policji jest w stanie paranoi. W więzieniu kilka mil dalej, siedzi przywódca motocyklowego gangu handlującego metamfetaminą. Przemarznięty do szpiku kości Reacher staje się w Bolton kimś w rodzaju męża opatrznościowego: on jeden może uratować Janet Salter, koronnego świadka oskarżenia w sprawie o handel narkotykami, kiedy zejdą z posterunku pilnujące ją policjantki.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,886,1820,61-godzin.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,886,1820,61-godzin.html

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Oto prawdziwy facet!

Lee Child stworzył bohatera, którego uwielbia sam Bill Clinton i Stephen King. Od dziś do tego zacnego grona dołączam także ja. Z wielka przyjemnością i z wręcz szaloną ciekawością poznawałam Jacka Reachera.

„61 godzin” - thriller z Jackiem Reacherem w roli głównej zapamiętam z pewnością na długo. Dostarczył mi wielu emocji i po raz kolejny mogłam się przekonać, że nie nadaję się do roli detektywa. Albo moje przeczucia są dość kiepskie, albo Lee Child jest tak dobrym twórcą. Skłaniałabym się ku drugiej wersji wydarzeń, za czym przemawia fakt, że po prostu książka pochłonęła mnie bez reszty.

Jack Reacher nie ma stałego miejsca zameldowania, krąży sobie po świecie, bez celu. Pewnego razu daje solidną „łapówkę” kierowcy autobusu wycieczkowego i dołącza do grupy. Oblodzona jezdnia i fatalne warunki atmosferyczne w Dakocie Południowej nie sprzyjają podróżom. Autokar wpada w poślizg i zjeżdża do rowu. Do najbliższej miejscowości jest kawałek drogi, a silny mróz wydłuża czas przybycia pomocy. Docierają do Bolton, gdzie na posterunku policji zorganizowana jest pomoc dla poszkodowanych. Jack Reacher szybko wtapia się w środowisko boltońskich policjantów, zważywszy na fakt, że funkcjonariusze nie bardzo radzą sobie z zaistniałą sytuacją. W pobliżu wybudowano więzienie, w którym czeka na wyrok przywódca motocyklowego gangu. Natomiast tuż za rogiem, w swoim domu, starsza Pani, świadek koronny potrzebuje stałej ochrony. Komendant wraz ze swoim zastępcą robią, co mogą, ale niestety nie mają wielkiego pola do popisu. Jack Reacher spada im z nieba, służąc radą i pomocą. Z dnia na dzień sytuacja staje się bardziej skomplikowana, a śledztwo nabiera kolorów. Nowe fakty i ofiary komplikują sprawę. Pytania mnożą się zbyt szybko, a czas goni …. 61 godzin, to zdecydowanie za mało … ale, czy dla Jacka Reachera także?

Nie będę ukrywała, że zakochałam się w bohaterze wykreowanym przez Lee Childa. Zauroczył mnie i sprawił, że odżyły moje młodzieńcze marzenia o facecie idealnym. Nie sposób jest oprzeć się dawnemu wojskowemu, o wysportowanej sylwetce. Inteligentny, spostrzegawczy, pewny siebie i dokładnie wiedzący, czego chce – to cały Jack Reacher. Ideał w pełnym tego słowa znaczeniu.

„61 godzin” jest powieścią, w której można zatopić się bez reszty. Język, opisy, kolejni bohaterowie, poszczególne sytuacje i wydarzenia są majstersztykiem w najlepszym wydaniu. Nie ma mowy o nudzie, czy chociażby chwili zwątpienia. Przez cały czas czuć wiszące w powietrzu napięcie i wielka tajemnicę. To jest to, czego czasami potrzeba każdemu - ucieczki do zupełnie innego świata, gdzie wyobraźnia pracuje na bardzo wysokich obrotach a detektywistyczna ciekawość nie pozwala odetchnąć.

Iwona Zaczek

Paco | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, LEE CHILD
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Oj, Child, Child.
Co Ty wyprawiasz z tym Reacherem :)
No ile człowiek może znieść ? Pytam . Ile ?
Wszystko? To nie jest odpowiedź.
Wydaje się jednak, że na barkach tego obywatela spoczywa taki garb, takie brzemię, takie jarzmo, które udźwignąć może tylko nadczłowiek. Tytan. Tudzież wyrwidąb, goliat czy inny waligóra :)
Bowiem sytuacje, w które wyżej wymieniony, pakuje się co rusz, postulują i wymagają takiego właśnie gladiatora. Pisałem już, że ma zasady? Zapewne tak. To w jego postępowaniu, nie zmienia się z książki na książkę. Jest tak samo pewne, jak to ,że po nocy nastaje dzień. I nie chodzi tu bynajmniej, o zasady dobrego wychowania.... Są to podstawowe kanony zachowań ludzi prawych. Na wskroś. Tym razem naszemu inteligentnemu olbrzymowi doskwierają, nie tylko bandziory. Jest zmuszony udoskonalać świat w środku zimy w Południowej Dakocie. Minus 34. Brrrr.
No i nie zastanawia się. Robi to. Jak zwykle. No właśnie. Czy zbyt często , nie jest jak zwykle? Panie Child :)
Drodzy...

Beata | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Uwielbiam Jacka Reachera i nic więcej nie trzeba dodawać. Tym razem w temperaturze minus 20 stopni. Zamieć i śnieżyca i Jack walczący z niesprawiedliwością losu i złymi ludźmi. Może i szablon, może i powtórka z rozrywki, ale czyta się świetnie, wciąga i nie puszcza. Rewelacyjna powieść sensacyjna i już.

Książkowa-Fantazja | 2013-02-04
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Lee Child, a tak naprawdę Jim Grant, urodzony w 1954 roku w Coventry. Brytyjski pisarz powieści sensacyjnych, których głównie bohaterem jest Jack Reacher.

"61 godzin" przenosi nas do Dakoty Południowej, w której szaleje zima. Panuje śnieżyca, mróz sięga bagatela ponad minus 20 stopni. Autostrady pozamykane. Jednak grupa osób w sędziwym już wieku udaje się na wycieczkę autobusem, którym oczywiście podróżuje Jack Reacher, jako autostopowicz. Autobus wpada w poślizg i ląduje w rowie na pustkowiu. Najbliższa miejscowość Bolton znajduje się około 30 kilometrów od nich. Gdy w końcu przybywa na miejsce miejscowy policjant, grupa trafia do komisariatu. Ponieważ w miasteczku jest więzienie, hotele i pensjonaty są pełne, gdyż przybyli odwiedzający skazańców. Dlatego policjant kwateruje staruszków w okolicznych domach. Samego Jacka Reacher kwateruje policjant u siebie w domu. I tak policjant opowiada co nieco o miejscowym więzieniu, w którym jest osadzony przywódca gangu motocyklowego....

gwiazdka | 2015-01-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę czyta się jak zawsze, bardzo szybko. Śledztwo, jakie prowadzi Jack, tym razem było dla mnie bardziej przewidywalne, niż zazwyczaj, bardzo łatwo było mi wytypować podejrzanego. Poza lekkością narracji mogę stwierdzić, ze podobał mi się pomysł, ale sama akcja była bardzo rozrzedzona. W ogólnym rozrachunku więc czytanie „61 godzin" nie porywało, ale sprawiało sporo przyjemności.

W książkach Childa zawsze interesujący wydaje mi się pomysł na sposób włączenia Reachera do kolejnego śledztwa, tym razem z tego obowiązku autor wywiązał się całkiem zgrabnie i za to dodaję całą gwiazdkę. Zakończenie sugeruje zaś śmierć głównego bohatera, wszystkie znaki na ostatnich stronach na to wskazują i tutaj niestety, mały minus za brak wyjaśnienia. Bo wiadomo, istnieją kolejne tomy serii więc wynik jest oczywisty, a skąpienie tej informacji dla czytelnika, który nie ma możliwości czytania serii po kolei jest nie fair- bo zakładam, że w kolejnym tomie zostanie to wyjaśnione (inaczej w ogóle...

Stokrotka | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Zima. Minus dwadzieścia stopni. Śnieżyca. Autobus, którym przypadkowo podróżuje Jack Reacher, wpada w poślizg. Do akcji wkracza policja. Podróżnicy zostają przewiezieni do miasteczka Bolton, które jest nękane przez gang motocyklistów handlujących metamfetaminą. Mieszka tam również Jane Salter, emerytowana bibliotekarka, świadek koronny pilnowany przez miejscową policję.
„61 godzin” Lee Childa to czternasty tom przygód Jacka Reachera, byłego majora żandarmerii wojskowej, a moje czwarte spotkania z bohaterem. Tym razem zachwytów nie będzie. Akcja była przewidywalna, autor właściwie niczym mnie nie zaskoczył. Bardzo szybko domyśliłam się, kto jest skorumpowanym policjantem. I sam Reacher jakiś taki … mało wyrazisty, niezbyt bohaterski. Może dzięki temu bardziej ludzki, realistyczny? Nie o takim Reacherze lubię jednak czytać. Mogło być dobrze, wyszło raczej przeciętnie.

Ewelina229 | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Uwielbiam miłe starsze Panie, nie takie nachmurzone i złośliwe, ale takie które swoim ciepłem kradną nasze serca. I w tej książce, to właśnie Janet Salter jest moją ulubioną bohaterką - starsza Pani - świadek, który za dużo widział i który jest niewygodny dla przywódcy narkotykowego gangu.

Jack Reacher podróżujący autobusem, który wpada w poślizg pod Bolton ze względu na załamanie pogody i panujący siarczysty mróz, który sparaliżował miasto, zmuszony jest na kilka dni w nim pozostać... Trafia jednak w sam środek walki policji z motocyklistami, którzy osiedli na obrzeżach miasta.
Policja w Bolton ma nie lada problem, wiedzą, że muszą strzec Pani Salter, ponieważ zanim ruszy proces, ktoś na pewno będzie chciał się Jej pozbyć, ale w tym samym czasie muszą być czujni, ponieważ w więzieniu na proces czeka oskarżony...
Reacher z każdą godziną coraz bardziej angażuje się w tę sprawę... a ma na to tylko 61 godzin....

Ta część jest nieco słabsza od poprzednich, które miałam przyjemność...

Krzysztof Baliński | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Lee Child napisał książkę zatytułowaną „ 61 godzin”, a ja trafiając na nią w bibliotece sięgnąłem po niej. Wy tej książce jest to czego można się spodziewać, głównym bohaterem jest Jack Reacher, wybitny specjalista od tzw. misji specjalnych. Ma za sobą 13 lat służby w wojsku a teraz jest kimś w rodzaju wolnego strzelca pomaga służbom policyjnym i specjalnym rozwiązywać przeróżne sprawy kryminalne. To, że Jack Reacher jest wielkim twardzielem który korzystając z siły i intelektu nieźle uprzykrza życie przestępcom to właściwie żadna niespodzianka, bo tacy powinni być dobrzy bohaterowie tego typu thrillerów sini i wytrwali. Tym razem jednak autor ma dla czytelnika niespodziankę tej natury, że ten zły bohater jest właściwie z tej samej ligi co Jack Reacher, bohater ten ma ksywkę Platon, jest szefem mafii, prawdopodobnie kolumbijskiej, która rezyduje w Meksyku. Jedną z najbardziej dochodowych działalności tej organizacji przestępczej jest handel narkotykami. Jednak Platon nie tylko...

Bardzo dobry thriller, z ciekawą fabułą, dobrymi opisami i świetnie prowadzoną akcją. Polecam!

Inez | 2013-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2013

,,61 Godzin,, to wciagajacy thriller, w ktorym znalazly sie, wielka zagadka kryminalna, zabojstwa, narkotyki, gang motocyklowy, oraz swiadek, ktory zostal obiety ochrona. Oprocz tego autor pieknie opisuje mrozna zime, ktora wszystkim daje sie we znaki. Stopniowo, pojawiaja sie intrygujace postacie. Ksiazka wciagnela mnie od pierwszej strony i zamknelam ja po 14 godzinach czytania, oczywiscie robiac male przerwy, gdyz lekture zaczelam w swieta. Ciekawy watek i wartka akcja. Podejrzanych bylo wielu, choc w miare czytania eliminowalam po kolei prawie wszystkich. Czytelnikom gwarantuje wiele emocji podczas czytania, oraz niezapomniane wrazenia literackie. Genialna ksiazka, godna polecenia.

Gośka | 2011-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Jak zwykle Jack Reacher nie rozczarowuje.Tym razem ląduje w małej mieścinie w Dakocie Południowej i zmuszony okolicznościami postanawia pomóc miejscowej policji w ochronie świadka.Czy mu się to uda?
Wartka akcja,ciekawe postaci i Jack w jak zwykle świetnej formie (chociaż trochę zmarznięty:-))Dla fanów Childa lektura obowiązkowa.