Drugie dziecko

Sonia Draga
typ
papier
ZuzAnka
7,11 (851 ocen i 146 opinii)

Opis książki

W sennym, nadmorskim miasteczku w północnej Anglii ktoś dokonuje wyjątkowo bestialskiego mordu na studentce. Policja drepcze w miejscu, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów. Parę miesięcy później w pobliżu samotnej farmy zamieszkałej przez zdziwaczałego wdowca i jego córkę, zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Tym razem ofiarą pada starsza kobieta. Ambitna i żądna sukcesu komisarz Valerie...

Ambitna i żądna sukcesu komisarz Valerie Almond pragnie za wszelką cenę dopaść sprawcę. Instynkt podpowiada jej, że klucz do rozwiązania tajemniczych morderstw tkwi w przeszłości rodziny drugiej z ofiar. Nie podejrzewa jednak, że tajemnica będzie sięgać czasów drugiej wojny światowej. Wtedy to do miasteczka przybyła z ewakuowanego Londynu dwójka dzieci, a krótko potem zaginął wszelki ślad po jednym z nich, niedorozwiniętym umysłowo chłopcu…

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2011

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
teri | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Nastepny bardzo dobry kryminal tej autorki,ktory przeczytalam z wielka przyjemnoscia.Polubilam te autorke i postaram sie przeczytac jej wszystkie ksiazki.Ta jest juz piata.Polecam wszystkim goraco!Historia jest naprawde bardzo ciekawa i przynajmniej ja nie domyslilam sie,kto jest morderca.A przeciez o to chodzi....Bello,mi piace tanto,tanto..........

Madi | 2014-02-01
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2014

Jest to moja druga przeczytana książka Charlotte Link i już muszę stwierdzić ,że na pewno nie ostatnia,bo obydwie powieści przypadły mi do gustu.
"Drugie dziecko" podobało mi się nawet bardziej od poprzedniczki ,bo autorka w sprytny sposób połączyła kryminał z nutką romansu,stworzyła parę portretów psychologicznych ,a do tego wszystkiego wplotła mroczną tajemnicę głównych bohaterów.
Podobało mi się w niej też to,w jaki sposób autorka próbowała skierować podejrzenia wobec Davea Tannera.
Z jednej strony niby wiedziałam,że to nie on,bo byłoby to zbyt proste,a jednak z drugiej strony myślałam ,że dlaczego by nie-może o to właśnie chodzi autorce?
Odkrycie jednak prawdy w pewien sposób zaskoczyło mnie.
Jednak to ,co urzekło mnie najbardziej w tej powieści ,to stopniowe odkrywanie skrywanej tajemnicy sprzed lat- wstrząsającej historii małego Niktosia-drugiego dziecka,która miała swój początek podczas II wojny światowej.

keys | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Dobry kryminał ze świetnymi portretami psychologicznymi bohaterów.
Możemy wnikliwie obserwować ich poczynania i zachowanie a i tak koniec jest zaskakujący.
Do tego dwie płaszczyzny czasowe, powrót do okresu II wojny światowej co dość fajnie współgrało z resztą treści.
Mimo tego daję jednak tylko 6 gwiazdek bo jakoś zupełnie nie pasowało mi zakończenie. Nie wiem dlaczego, ale było dla mnie trochę banalne, chociaż zaskoczyło mnie na pewno. No i do tego trochę nieścisłości w tekście...jeden z bohaterów czasami ma 43 lata a czasami jest przed czterdziestką :)

denudatio_pulpae | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

"Budzący grozę krajobraz, opustoszała farma i krwawa tajemnica sprzed lat!"
To zdanie jest idealnym przykładem opisu z okładki, który może zachęcić mnie do sięgnięcia po książkę. Bardzo lubię dawne historie i tajemnice, jeżeli dodatkowo jest też trochę krwi i makabry to zapowiada się wciągająca lektura.

Charlotte Link i tym razem nie zawiodła moich oczekiwań, jednak jest kilka minusików, które trochę psuły czytanie.
Tajemnicza historia sprzed lat sama w sobie nie była zła, ale moim zdaniem powinna być bardziej wyrazista i mieć ciut większy wpływ na opisane współczesne wydarzenia. Nie podobał mi się też trochę sposób wyjawienia jej zakończenia, szkoda że autorka nie dodała trochę więcej szczegółów w liście Fiony.
Irytujące były też te wszystkie biedne kobiety z problemami, momentami można było odnieść wrażenie, że tylko takie cierpiętnice chodzą po ziemi. Nawet komisarz Valerie Almond nie uchroniła się od kilku ciamajdowatych cech. Co za dużo, to niezdrowo. Nie każda kobieta to...

ChicaDeAyer | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Przy kolejnej styczności z twórczością Charlotte Link nasuwa mi się wniosek, iż błędnie klasyfikuje się jej twórczość - "Drugie dziecko" podpięłabym raczej pod obyczajówkę niźli powieść kryminalną. Czyta się nieźle, ale nie z wypiekami na twarzy. Autorka nie zbudowała atmosfery: brak dreszczyku emocji, uczucia niepokoju, szybszej akcji czy nawet elementu zaskoczenia. Nawet sam wątek tajemnicy z przeszłości nie jest tak klimatyczny, choć proza pewnie bardziej by mi przypadła do gustu, gdyby te wydarzenia były jedyną osią opowiadania.

To moja druga powieść Link i znów jestem zdenerwowana na sposób kreowania postaci przez pisarkę. Są one takie mdłe, pogrążone w marazmie, przeciętności - żadna się nie wyróżnia, wszystkie skonstruowane niczym za pomocą kalki. Już zwłaszcza irytująca jest nieporadność bohaterek kobiecych.

Powieść nie wnosi nic odkrywczego, jednak można się z nią zapoznać. Uprzedzam, że oczytani fani kryminałów mogą się zawieść, bo intryga nie jest skomplikowana, a...

Marzin | 2012-10-16
Przeczytana: 15 października 2012

Super książka. Charlotte Link znów nie zawiodła mnie, książka wciągnęła mnie podobnie jak Echo winy i zakończenie zaskoczyło mnie. Polecam serdecznie ten kryminał bowiem nie żałuję tych 2 dni które na niego poświęciłam, a właściwie wieczorów.

książek: 1954
gwiazdka | 2014-09-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 14 września 2014

„Drugie dziecko" bardzo mi się spodobało, przede wszystkim za sprawą takiej, a nie innej narracji. Po pierwsze jest lekka w odbiorze, po drugie kolejne wątki gmatwają sytuację, autorka podsuwa coraz to nowego podejrzanego, by wzbudzać większą i większą ciekawość. Dalej wątki kryminalne przeplatają się z obyczajowymi, których tutaj jest więcej, co nie umniejsza zainteresowania sensacją. No i co bardzo lubię u Link to powrót do przeszłości, przyznam, że w tym konkretnym przypadku początkowo historia sprzed lat mnie niekoniecznie zainteresowała, ale potem wszystko zaczęło ze sobą się zazębiać i okazało się, że sens jest.

Całość naprawdę bardzo mi się spodobała, szczególnie na gorąco, bo po krótkim przemyśleniu dochodzę do wniosku, że autorka zgromadziła w powieści nadmiar kobiet przepraszających, że żyją. Na tych kilku czy kilkunastu bohaterów było ich aż cztery- statystycznie niewiarygodne.

No i jeszcze jedna uwaga na nie, czyli motyw zbrodni, niby wiarygodny, ale mnie zabrakło...

| 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 marca 2014

Każdy z nas ma tajemnice:małe,większe-zawsze coś tam chowamy w zanadrzu.I dobrze,bo odkrywając siebie do końca bylibyśmy bezbronni.Jednakże, gdy dotyczy to tajemnic bliskiej osoby, to możemy się poczuć niegodni zaufania.Tym bardziej,że czasami te tajemnice mogą być naprawdę okropne.O tym mniej więcej traktuje powieść pani Link,trzymając mnie w napięciu do końca, i chociaż na początku miałam wrażenie,że połowa kobiet w Anglii cierpi na depresje i nerwice lękowe, to gorąco polecam .

Monika | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

To moje szóste i zdecydowanie najmniej udane spotkanie z twórczością pani Charlotte Link. Oczywiście, autorka pisze jak zwykle świetnie, ale wydarzenia opisane w książce były dla mnie zbyt odrażające, zbyt brutalne. Będą mi się dzisiaj śnić koszmary :(((

BagatElka | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Stare domy,stare mroczne tajemnice i skrywane emocje,od których aż kipi z kart tej książki.Dreszcze przechodzą po plecach podczas czytania tej niesamowitej historii.
Nienawiść,ból i rozgoryczenie tłumione przez wiele lat potrafią doprowadzić do okrutnych zbrodni.Tak też dzieje się i w tym przypadku.
Jak zwykle pani Link potrafi zaskoczyć i nawet przerazić w wyrafinowany sposób,umiejętnie budując napięcie i podsycając ciekawość.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku