Drugie dziecko

Wydawnictwo: Sonia Draga
Das andere Kind
Dariusz Guzik
Ag2S

W sennym nadmorskim miasteczku w północnej Anglii bestialsko zamordowano studentkę. Policja drepcze w miejscu, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów. Parę miesięcy później, w pobliżu samotnej farmy, zamieszkałej przez zdziwaczałego wdowca i jego córkę, zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Tym razem ofiarą pada starsza kobieta. Ambitna i żądna sukcesu komisarz Valerie Almond za wszelką cenę pragnie złapać sprawcę. Podejrzewa, że klucz do rozwiązania tajemniczych morderstw tkwi w przeszłości rodziny drugiej z ofiar. Nie przypuszcza jednak, że tajemnica będzie sięgać aż czasów drugiej wojny światowej, kiedy to w miasteczku pojawiła się dwójka dzieci z ewakuowanego Londynu. Valerie odkrywa, że wszelki ślad po jednym z dzieci, niedorozwiniętym umysłowo chłopcu, zaginął. Co się stało z drugim dzieckiem? Jaką mroczną tajemnicę kryje odludna farma i jej dziwni mieszkańcy?

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/870/thriller-i-se...»

Roman Dłużniewski | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Nie wiem, nie potrafię wyjaśnić co takiego jest w książkach pani Link, że każda mi się podoba. A "Drugie dziecko" podobało mi się wyjątkowo. Autorka znów zastosowała manewr 'pamiętnik w powieści' i znów to do mnie trafiło. Akcja snuje się powoli, ale z każda stroną coraz bardziej wciąga. Jak widać, niekoniecznie musi być mrowie trupów i makabryczne sceny, aby powstał naprawdę świetny thriller.

Niktoś. Kilka liter tworzących przejmująco smutne słowo..

teri | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Nastepny bardzo dobry kryminal tej autorki,ktory przeczytalam z wielka przyjemnoscia.Polubilam te autorke i postaram sie przeczytac jej wszystkie ksiazki.Ta jest juz piata.Polecam wszystkim goraco!Historia jest naprawde bardzo ciekawa i przynajmniej ja nie domyslilam sie,kto jest morderca.A przeciez o to chodzi....Bello,mi piace tanto,tanto..........

Elżbieta | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Przyznam, że ten literacki koktajl tak przyrządzony i podany przez Panią link przykuł moją uwagę. To niezwykła psychologiczno-obyczajowa mieszanka z zagadkową domieszką wątków kryminalnych. Historia zawiła, skomplikowana z dużą ilością bohaterów o pokrętnych i popapranych losach mający swoje tajemnice.

Książka trafiła w mój gust czytelniczy z uwagi na to, że autorka zbudowała ciekawe portrety psychologiczne, skupiła się na wnętrzu człowieka, jego uczuciach, emocjach, doznaniach i relacjach z innymi ludźmi. Jest też zbrodnia, okoliczności dojścia do niej oraz całe troche nieudolne śledźtwo i ujawnienie sprawcy.

To historia o poczuciu winy sprzed lat, tłumionych przez lata emocjach, które niszczą ludzi, o tym jak jednao zdarzenie, jedna historia z przeszłości może mieć katastrofalne skutki w obecnym życiu. Dramat Briana Somervilla ciągnący się od czasów drugiej wojny światowej jest jak trucizna sącząca się w rodzinie Beckettów. To taka nieprzetrawiona wina. czyn, który...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Budzący grozę krajobraz, opustoszała farma i krwawa tajemnica sprzed lat!"
To zdanie jest idealnym przykładem opisu z okładki, który może zachęcić mnie do sięgnięcia po książkę. Bardzo lubię dawne historie i tajemnice, jeżeli dodatkowo jest też trochę krwi i makabry to zapowiada się wciągająca lektura.

Charlotte Link i tym razem nie zawiodła moich oczekiwań, jednak jest kilka minusików, które trochę psuły czytanie.
Tajemnicza historia sprzed lat sama w sobie nie była zła, ale moim zdaniem powinna być bardziej wyrazista i mieć ciut większy wpływ na opisane współczesne wydarzenia. Nie podobał mi się też trochę sposób wyjawienia jej zakończenia, szkoda że autorka nie dodała trochę więcej szczegółów w liście Fiony.
Irytujące były też te wszystkie biedne kobiety z problemami, momentami można było odnieść wrażenie, że tylko takie cierpiętnice chodzą po ziemi. Nawet komisarz Valerie Almond nie uchroniła się od kilku ciamajdowatych cech. Co za dużo, to niezdrowo. Nie każda kobieta to...

Madi | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Jest to moja druga przeczytana książka Charlotte Link i już muszę stwierdzić ,że na pewno nie ostatnia,bo obydwie powieści przypadły mi do gustu.
"Drugie dziecko" podobało mi się nawet bardziej od poprzedniczki ,bo autorka w sprytny sposób połączyła kryminał z nutką romansu,stworzyła parę portretów psychologicznych ,a do tego wszystkiego wplotła mroczną tajemnicę głównych bohaterów.
Podobało mi się w niej też to,w jaki sposób autorka próbowała skierować podejrzenia wobec Davea Tannera.
Z jednej strony niby wiedziałam,że to nie on,bo byłoby to zbyt proste,a jednak z drugiej strony myślałam ,że dlaczego by nie-może o to właśnie chodzi autorce?
Odkrycie jednak prawdy w pewien sposób zaskoczyło mnie.
Jednak to ,co urzekło mnie najbardziej w tej powieści ,to stopniowe odkrywanie skrywanej tajemnicy sprzed lat- wstrząsającej historii małego Niktosia-drugiego dziecka,która miała swój początek podczas II wojny światowej.

keys | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Dobry kryminał ze świetnymi portretami psychologicznymi bohaterów.
Możemy wnikliwie obserwować ich poczynania i zachowanie a i tak koniec jest zaskakujący.
Do tego dwie płaszczyzny czasowe, powrót do okresu II wojny światowej co dość fajnie współgrało z resztą treści.
Mimo tego daję jednak tylko 6 gwiazdek bo jakoś zupełnie nie pasowało mi zakończenie. Nie wiem dlaczego, ale było dla mnie trochę banalne, chociaż zaskoczyło mnie na pewno. No i do tego trochę nieścisłości w tekście...jeden z bohaterów czasami ma 43 lata a czasami jest przed czterdziestką :)

Roland | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Niezapomniana historia

Z powieściami Charlotte Link jest tak, że z założenia mają w sobie element kryminalny to w trakcie lektury okazuje się, że schodzi on na drugi plan. Owszem rozwiązanie zagadki morderstwa jak zawsze budzi emocje, dostarcza elementu zaskoczenia, lecz pierwsze skrzypce odgrywa emocjonalność połączona z dramatem obyczajowym. Nie inaczej jest z powieścią „Drugie dziecko”. Początkowe morderstwo jest jedynie kamieniem rzuconym do jeziora, który powoduje powstanie co raz szerszych kręgów obejmujących kolejnych bohaterów oraz ich przeszłość. Dawka emocji, wartości oraz skomplikowanych relacji powinna zadowolić czytelników spragnionych czynnika psychologicznego w powieści. Owszem być może nazwanie tej powieści kryminałem może okazać się mylne i zszargać nadzieję czytelników obeznanych w tymże gatunku. Napięcia jak na lekarstwo, intryga ledwo wyczuwalna, o zwrotach akcji nie ma mowy, chociaż tożsamość mordercy może wydać się zaskakująca. T e wszystkie elementy...

Antoniówka | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

"Drugie dziecko" jest najbardziej brutalną książką Charlotte Link ze wszystkich, które miałam okazję przeczytać. Występuje tu stary jak świat schemat - wydarzenia z przeszłości, które rzutują na teraźniejszość. I to w przeszłości występuje owa niecodzienna moim zdaniem dla Link brutalność.

W trakcie lektury miałam dość mieszane uczucia - już kiedyś zwróciłam uwagę, że czytając książki Autorki ma się wrażenie, że to wszystko już gdzieś było! Trochę się jednak pomyliłam - dlatego przyznałam 7 gwiazdek, choć planowałam mniej. Pomyliłam, bo opisywany przeze mnie wyżej schemat nie jest jednak do końca osią fabuły. Ale czytelnik dowiaduje się o tym dopiero przy końcu. Ot, takie urozmaicenie fabuły.

O czym jest książka? W nadmorskim miasteczku ginie studentka, kilka miesięcy potem podobny los spotyka starszą kobietę. Czytelnik poznaje mieszkańców odludnej farmy - krąg znajomych drugiej ofiary. Czy obydwa morderstwa coś łączy? Czy główny podejrzany naprawdę dopuścił się zarzucanych mu...

Jolka | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Druga pozycja Pani Link za mną. Czytałam dotąd Echo winy.
Widzę,że historia i schematy się powtarzają. Dlaczego?

Niektórzy fani pewnie mnie tu przeklną, ale moim zdaniem autorka perfidnie pastwi się nad czytelnikiem. Powoli, zbyt powoli, z detaliczną precyzją zaznajamia nas z bohaterami, "marnotrawi" strony na nic nie wnoszące wydarzenia, wprowadza bez pospiechu w okoliczności morderstw i każe długo, długo czekać na rozwiązanie zagadki. Czytelnik musi być cierpliwy ponad miarę. W połowie książki może być znużony. Ponoć błyskotliwa inspektor pnie się po szczeblach kariery, ale tutaj prowadząc śledztwo kroczy jak niewidoma we mgle. Mam za sobą dziesiątki kryminałów i dostrzegam braki.

Dopiero ostatnie pięćdziesiąt stron rekompensuje żmudne oczekiwania. Akcja jest wartka, a zakończenie zaskakujące.
Na okładce książki przeczytałam, że Charlotte Link jest nazywana następczynią Agaty Christie. Być może to i racja, ale Agata potrafiła równie celnie nakreślić swoich bohaterów i...

BagatElka | 2014-05-25
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2014

Stare domy,stare mroczne tajemnice i skrywane emocje,od których aż kipi z kart tej książki.Dreszcze przechodzą po plecach podczas czytania tej niesamowitej historii.
Nienawiść,ból i rozgoryczenie tłumione przez wiele lat potrafią doprowadzić do okrutnych zbrodni.Tak też dzieje się i w tym przypadku.
Jak zwykle pani Link potrafi zaskoczyć i nawet przerazić w wyrafinowany sposób,umiejętnie budując napięcie i podsycając ciekawość.