Śnieżka musi umrzeć

Okładka książki Śnieżka musi umrzeć Nele Neuhaus
Okładka książki Śnieżka musi umrzeć
Nele Neuhaus Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 4) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 4)
Gorzka Czekolada
Schneewittchen muss sterben
Media Rodzina
2013-05-06
2013-01-01
Anna Urban, Miłosz Urban
literatura niemiecka

Świetna książka. Bardzo przejmująca.Ależ ta Autorka umie pisać! znakomity styl.
Co prawda nie jestem do końca usatysfakcjonowana rozwiązaniem (kto np. zabalsamował zwłoki? To jest umiejętność bardzo rzadka i trzeba mieć duże doświadczenie),trudno mi uwierzyć w aż taką zmowę milczenia, wśród tylu ludzi, ale liczy się przyjemność z czytania -a ta była ogromna :).

Świetna książka. Bardzo przejmująca.Ależ ta Autorka umie pisać! znakomity styl.

Mam wrażenie, że jest to zupełnie inna część z innej serii niż trzy poprzednie. Ta część wciągnęła mnie jak żadna inna.
Z więzienia wychodzi na wolność po 11 latach Tobias, który został skazany za zabójstwo dwóch swoich koleżanek. Wraca do swojego rodzinnego domu do ojca. Zastaje tam zupełnie inną rzeczywistość niż wcześniej. Okazuje się, że knajpa rodziców, którą prowadzi już nie istnieje. Matka odeszła od ojca a ten pozostawiony sam sobie zaniedbał gospodarstwo domowe, które jest w ruinie.
Dodatkowo społeczność lokalna nie pomaga mu w powrocie do normalnego życia. Robią wszystko żeby nie zapomniał co zrobił. Tylko czy rzeczywiście on jest mordercą czy może niefortunny zbieg okoliczności sprawił, że to właśnie on pokutuje za śmierć swoich dwóch koleżanek?
Na szczęście pojawia się życzliwa osoba z lokalnej społeczności Amelia, którą bardzo intryguje tajemniczy chłopak i postanawia sama go poznać. W konsekwencji zaczyna drążyć temat zabójstw i odnajduje wiele faktów, które nie łączą się w całość.
W tym wszystkim swój udział mają oczywiście stali bohaterowie Pia oraz Oliver. Pia zaczyna układać sobie życie z nowym partnerem a Oliver wręcz przeciwnie- chyba jest na etapie odkrywania zdrad swojej żony.
Wielowątkowość oraz ciekawie skonstruowana fabuła sprawia, że nie można się oderwać. Pierwszy raz w przypadku tej autorki miałam tak, że z każdą stroną byłam ciekawsza co dalej i szczerze mówiąc gdybym zaczęła od tego tomu swoją przygodę z tą serią to nic bym nie straciła ponieważ autorka skrzętnie wraca do tego co się wydarzyło w życiu głównych bohaterów i spokojnie można się odnaleźć w ich historii. Patrząc, że czwarty tom tak świetnie się czytało to jestem ciekawa co przyniesie kolejny. Zwłaszcza, że Nele coraz więcej miejsca poświęca życiu prywatnemu Pii i Olivera.

Świetna. Zdecydowanie polecam

Świetna. Zdecydowanie polecam

Kolejny fajny kryminał,ciekawa fabuła i do samego końca trzymająca opowieść 👍.

Kolejny fajny kryminał,ciekawa fabuła i do samego końca trzymająca opowieść 👍.

Po 5 część serii o Bodensteinie i Kirchiff sięgnąłem z lekkimi obawami co tym razem zafunduje mi autorka? Czy będzie to festiwal emocjonalnych świateł czy może ledwo żarzących lampek nocnych czyli po prostu powieje nudą. Cóż, tym razem wygrała pierwsza opcja. Od początku wyciągamy się w intrygę o której opowiada nam autorka oraz doświadczamy świstek zmowy milczenia w miasteczku w którym toczy się akcja.
Świetnie opowiedziana historia o morderstwie 2 nastolatek, których ciał nigdy nie odnaleziono. Po latach 10 latach odsiadki w więzieniu do miasteczka wraca skazany za nie sprawca. No i zaczyna się dziać. Przyznam szczerze, że nie mogłem się oderwać od książki chcąc dowiedzieć się co się wydarzyło przed laty. Jak dla mnie bardzo dobry tom i chętnie go polecam. Ode mnie 8!

Na początku miałam problem z zapamiętaniem imion i odnalezieniem się. Wszystkie postaci były ze sobą bardzo powiązane, przyjaciele, rodzina - ciężko było mi to uporządkować. Całość bardzo dobrze napisana, naprawdę nudziłam się tylko raz pod koniec, ale to raczej z powodu zmęczenia materiału. Nie zmienia to faktu, że polecam tą książkę, bo tak jak piszę jest ona napisana w bardzo interesujący sposób.

Do miasteczka Altenheim po odbyciu kary w więzieniu wraca Tobias, skazany za morderstwo dwóch nastolatek. Oskarżony został w procesie poszlakowym, ciał ofiar wówczas nie odnaleziono. Przeważyły zeznania świadków, a chłopak nic sobie z tamtych wydarzeń nie przypominał. Ot, wziął udział w miejscowym festynie, nadużył alkoholu, załamany, że rzuciła go dziewczyna- jedna z późniejszych ofiar. Przerwa w życiorysie.
Policja wówczas pospieszyła się ze śledztwem, chcąc podać na tacy winnego i otrąbić sukces, lekceważąc przy tym sprawdzenie wiele ważnych szczegółów przesłanek.
Jak można się domyślić, powrót do rodzinnego miasta do przyjemnych nie należy. Tobias musi się zmierzyć z nienawiścią znajomych i sąsiadów, szykanowany jest jego ojciec, lincz wisi w powietrzu. Pomocną dłoń wyciągają do mężczyzny jedynie dwie osoby, nastolatka Amelie i Nadia, która ,,wybiła się" i została odnoszącą sukcesy aktorką.
Mieszkańców można traktować jako bohatera zbiorowego. Są oni powiązani siecią tajemniczych układów, interesów i powiązań, prawie każdy ma tam jakieś sekrety, ,,szkielety w szafie".
Tobias musi stawić czoła nie tylko z wrogo usposobionymi mieszkańcami. Podczas odbywania wyroku, w jego rodzinie wiele zmieniło się na gorsze. Rodzinny interes, mała knajpa, podupadł, rodzice rozwiedli się. Ojciec zapadł na zdrowiu, a wkrótce po jego powrocie nastąpił brutalny atak na jego matkę.
Tymczasem podczas prac na lotnisku znalezione zostają zwłoki jednej z zamordowanych 11 lat wcześniej dziewczyn.
Jest nadzieja, że może teraz padnie jasna odpowiedź: czy Tobias naprawdę odpowiada za śmierć nastolatek, czy jednak jest niewinny i ktoś go w ponurą zbrodnię po prostu wrobił.
Śledztwo prowadzi charyzmatyczny duet Pia Kirchoff i Olivier Bodenstein. Autorka nie kreuje ich na nadludzi w stylu ,,robocop"- są zwykłymi ludźmi, zaliczający potknięcia jak każdy. Pewnie dlatego tak przypadli mi do gustu.
Kryminał jest bardzo wciągający, obsada ogromnie rozbudowana, trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie, żeby nie pogubić się w gąszczu nazwisk i wzajemnych powiązań. Autorka wciąż podsuwa nowe wątki, nie spieszy się z podaniem rozwiązania, podsycając ciekawość czytelnika. Oceniam na ósemkę.

Kryminał na bardzo przyzwoitym poziomie, aż trudno było mi się oderwać (co zdarza się wyjątkowo rzadko). Gdyby nie uwagi o tym, że rodziny morderców mają gorzej niż rodziny zamordowanych, moja ocena wynosiłaby 7/10.

Bardzo dobry kryminał. Bez dłużyzn, a wszystkie istotne wątki rozwinięte na tyle, by można było zrozumieć wydarzenia i motywacje bohaterów.

Jak to bywa w literaturze z tego gatunku, przedstawione realia pozwalają snuć dość oczywiste hipotezy. A jednak towarzyszące im niuanse i nieoczywiste okoliczności jednak zaskakują i sprawiają, że lektura jest bardzo ciekawa.

Pierwszy raz, od dość dawna, przy czytaniu kryminału się nie nudziłam, niecierpliwiłam się, co będzie dalej i miałam wielką pokusę przekartkować do końca książki i sprawdzić, kto za tym wszystkim stał. Zapomniałam już, że ten gatunek może budzić we mnie takie właśnie emocje, budzić ciekawość, niecierpliwość i napięcie, co i kiedy się wydarzy.

Dlatego właśnie zawsze lubiłam kryminały i dlatego je czytam.

"Śnieżka musi umrzeć" jest takim właśnie kryminałem.

I jeszcze jedno - widzę bardzo duży postęp w umiejętnościach literackich i projektach fabularnych Autorki. Porównanie pierwszej i czwartej książki w serii, bardzo wyraźnie ten progres pokazuje. To bardzo, bardzo cieszy.

Tym bardziej, że często czas przynosi efekty zupełnie odwrotne. Na myśl przychodzi mi tu Mieczysław Gorzka i jego seria "Cienie przeszłości" (która bardzo mi się podobała) w porównaniu z następnymi, bardzo kiepskimi książkami jak "Lilie" czy "Krwawnica".

Nele Neuhaus - póki co - dobrze rokuje!

FENOMENALNA

FENOMENALNA