Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu.

Wydawnictwo: Galeria Miejska Arsenał
978-83-61886-21-1

W książce “Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu” Magdalena Kamińska stawia przenikliwe pytania o kształt współczesnej kultury internetu i formułuje niezwykle barwne i cenne poznawczo odpowiedzi. Badaczka analizuje zróżnicowane praktyki kulturowe i społeczne, które współtworzą otaczający nas pejzaż medialny. Cyberplotka, portale aukcyjne, slangi internetowe, cyberkościoły czy fanfikcja to tylko kilka spośród opisanych zjawisk, które stały się już elementami naszej codzienności. Magdalena Kamińska ukazuje te procesy, zdarzenia i fenomeny z pasją, próbując oddać ich złożony charakter. W ten sposób powstała książka, która jest przewodnikiem po obfitujących w niebezpieczeństwa i sprzeczności kulturowych przestrzeniach internetu. Ta błyskotliwa propozycja skłania także do krytycznego namysłu nad wytworami i działaniami lokalnych i globalnych cyberkultur.

źródło opisu: Galeria Miejska Arsenał Poznań, 2011

źródło okładki: http://arsenal.art.pl/publikacje/?page=4

Piotr Ciesielski | 2015-01-29

Jedna z nielicznych pozycji omawiających tematykę memów internetowych. Zawiodą się na niej jednak Ci, którzy liczą na szczegółowe omówienie lub choćby wprowadzenie zadowalającej definicji. Memom poświęcono w całości tylko jeden z 12 rozdziałów, choć niemal wszystkie są interesujące. Zauważalne jest doświadczenie Autorki w obcowaniu z nowymi mediami oraz szerokie wykształcenie przejawiające się w licznych koncepcjach, do jakich się Ona odnosi. Analizom brakuje jednak głębi, w przeważającej części jest to praca deskryptywna, a kategoryzacje wprowadza raczej sporadycznie.

Przyjemna lektura dla osób zainteresowanych kulturoznawczą perspektywą badań nad nowymi mediami. Polecam

Karolina Grzeskiewicz | 2011-08-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 sierpnia 2011

Rewelacja. Polecam wszystkim cyfrowym tubylcom i innym.