Antropologia codzienności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
filozofia

Tom stanowi podsumowanie badań, jakie autor prowadził nad różnymi i czasem nieoczekiwanymi aspektami kultury polskiej. Poddawanymi analizie tekstami kultury są tu zjawiska bardzo urozmaicone: napisy na murach, zabudowa ogródków działkowych, samochody marki syrena, obyczajowość bazarowa widziane w realiach transformacji ustrojowej. Są to, opowiedziane w języku interpretacji antropologicznej, „mikrohistorie”, odsłaniające sens spontanicznych ekspresji potocznych, diagnozujące ukryte (niejawne) znaczenia rytuałów życia codziennego w momencie działania zmiany społecznej. Książka zawiera: Między rajem a śmietnikiem. Smutek warzywnych ogródków; Wprowadzenie do semiotyki śmierci; O imionach widywanych na murach; Semantyka libacji alkoholowej; Szepty i krzyki na daczach; Supermarket. Przyczynek do retoryki konsumpcji.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,50,strona,An...»

lotosu_kwiat | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Niewiele nowych informacji dla kogoś interesującego się zawartymi w książce tematami. Powierzchowność może i pozwala spojrzeć na niektóre sprawy, przyciąga do nich uwagę jednak jak na książkę pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego spodziewałam się czegoś więcej. Nie jest zła, ale do wnikliwych również nie należy.

magnolia | 2014-08-04

Duet w postaci tej książki oraz pewnej zmanierowanej Pani Doktor na WDiNP UW na pewien czas zniechęcił mnie do antropologii kulturowej... Podobnie jak kiedyś w liceum pewna nauczycielka, która pojawiła się w ramach zastępstwa na jeden semestr zniechęciła mnie na długo do dwudziestolecia międzywojennego sprowadzając temat do kucia na pamięć informacji o grupach poetyckich...całe szczęście ani pierwsza ani druga "fobia" nie okazała się trwała.

Le_h_muet | 2014-08-01
Na półkach: Polska, Przeczytane

Badacz zjawisk społecznych nie znajdzie w tej książce niczego oryginalnego. Na jej lekturze skorzysta przede wszystkim laik, który chciałby się przekonać, że otaczająca go rzeczywistość jest nie mniej magiczna, niż niejednego plemienia, które odwiedził Cejrowski. Niech się przyzna, kto w "napowietrznej libacji alkoholowej" pod osiedlowym sklepem dostrzega rytuał oddawania czci bóstwom?

Maniek | 2013-10-12
Przeczytana: 05 października 2013

Ciekawa pozycja antropologiczna, jak to mówi autor- jest to raport. Raport który moim zdaniem jest otwarty, cały czas można go uzupełniać. Nawet o Józefie Tkaczuku, w końcu dzisiaj też mamy tego przykłady, tyle że niestety internetowe. Najlepszym tematem do kontynuowania jest temat hipermarketów, jakże na czasie.

rekopisynieplona | 2016-08-23
sofia80 | 2016-01-19