Kulturowe podstawy osobowości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Cultural Background of Personality
kultura, osobowość,
Natalia

Jest to książka z pogranicza socjologii, antropologii i psychologii. Jednostka, kultura i społeczeństwo; struktura społeczna a uczestnictwo w kulturze; rola kultury w kształtowaniu osobowości - oto jej tematy. Opiera się ona na założeniu, że doświadczenia człowieka (zwłaszcza doświadczenia wczesnego dzieciństwa) utrwalają się w pewien zorganizowany układ cech nazywany osobowością. Jednostka nie ma osobowości w chwili narodzin, lecz jedynie możliwość rozwoju jednego lub kilku jej elementów. Powstająca osobowość ujawnia się w zachowaniach jednostek, a zachowania te wpływają na kulturę i społeczeństwo - utrwalają istniejące warunki lub inicjują zmianę warunków społecznych i kulturowych. Kultura oddziałuje, więc na osobowość, a osobowość na kulturę.

Maniek | 2013-05-13
Przeczytana: 13 maja 2013

książka jako obowiązek na studiach antropologicznych. Zawiera sporo terminów, ale mimo wszystko czyta się ją świetnie, bo jest tam rozpisana cała nasza osobowość, to dlaczego tak się zachowujemy, jaką mamy osobowość i co na nią wpływa. Polecam, nawet tym co nie studiują.

Medard | 2016-04-21
Hildee | 2015-01-22