rozwińzwiń

Myśl feministyczna. Wprowadzenie

Okładka książki Myśl feministyczna. Wprowadzenie Rosemarie Putnam Tong
Okładka książki Myśl feministyczna. Wprowadzenie
Rosemarie Putnam Tong Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
404 str. 6 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Feminist Thought: A More Comprehensive Introduction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2002-12-17
Data 1. wyd. pol.:
2002-12-17
Liczba stron:
404
Czas czytania
6 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
83-01-13907-2
Tłumacz:
Jarosław Mikos, Bożena Umińska-Keff
Tagi:
feminizm podręcznik akademicki kobieta filozofia socjologia
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
360
39

Na półkach: , ,

Ruch feministyczny ma dziś, nie ma co ukrywać, dość słabą renomę wśród ludzi, którzy nie interesują się za bardzo jego historią i specyfiką, a śledzą jedynie kolejne, zwykle mniej lub bardziej dziwaczne pomysły, postulowane przez niektóre feministki. Stąd często feminizm postrzegany jest jako spójny teoretycznie moloch i mało kto zdaje sobie sprawę, że to, co twierdzi jedna feministka, może oburzać inną.

Ta książka to doskonała pozycja wprowadzająca, która jasno ale i dokładnie wyjaśnia podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi nurtami, różniącymi się między sobą naciskiem na odmienne kwestie, poziomem zawężenia czy też stosunkiem do tak podstawowych kwestii, jak różnice pomiędzy płciami. Autorka stara się być jak najbardziej "przeźroczysta" prowadząc czytelnika obiektywnie i rzetelnie przez opisy i streszczenia wielu odłamów, dopiero na końcu ujawniając swoje osobiste sympatie.

Lektura jednak z pewnego powodu mnie nieco przygnębiła. Kolejność opisywania poszczególnych rodzajów feminizmu - która nie jest koniecznie kolejnością historyczną, choć punktem wyjścia jest w istocie pierwszy historycznie feminizm liberalny - sprawia, że jako osoba, której sympatie są inne niż sympatie autorki, nabieram dziwnego wrażenia, że "im dalej w las tym ciemniej", a moja brew coraz częściej unosi się w grymasie zdumienia. Gdyby nie świadomość, że układ książki nie odzwierciedla układu historycznego, miałabym naprawdę ochotę zadać pytanie: "na co to komu jeszcze dzisiaj potrzebne?"

Tym bardziej jednak uważam, że jest to pozycja godna polecenia; szczególnie dla osób, identyfikujących się z feminizmem, a nie mających szczególnego zaplecza teoretycznego, jak i dla zaciekłych feminożerców. Obydwie te grupy będą mogły spojrzeć szerzej na istniejącą w obrębie ruchu różnorodność, a przez co odnieść się bardziej obiektywnie i merytorycznie do niektórych kwestii.

Ruch feministyczny ma dziś, nie ma co ukrywać, dość słabą renomę wśród ludzi, którzy nie interesują się za bardzo jego historią i specyfiką, a śledzą jedynie kolejne, zwykle mniej lub bardziej dziwaczne pomysły, postulowane przez niektóre feministki. Stąd często feminizm postrzegany jest jako spójny teoretycznie moloch i mało kto zdaje sobie sprawę, że to, co twierdzi jedna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    103
  • Przeczytane
    31
  • Feminizm
    8
  • Posiadam
    6
  • To read 2022
    1
  • 2018 r.
    1
  • Do przeczytania w 2020
    1
  • Kobiety
    1
  • Ulubione
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Myśl feministyczna. Wprowadzenie


Podobne książki

Przeczytaj także