Myśl feministyczna. Wprowadzenie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (14 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Feminist Thought: A More Comprehensive Introduction
83-01-13907-2

Feminizm, rozpowszechniony w krajach zachodnich jako ruch kulturotwórczy i polityczny, w Polsce jest wciąż mało znany. Książka będzie pierwszym na polskim rynku wydawniczym całościowym omówieniem feminizmu, podręcznikiem Autorka - profesor filozofii w Davidson College - dokonuje systematycznego przeglądu orientacji ruchu feministycznego (omawia m.in. feminizm liberalny, radykalny, feminizm wyrastający z tradycji marksizmu, psychoanalizy, egzystencjalizmu, postmodernizmu, feminizm wielokulturowy, ekofeminizm). Odkrywa filozoficzne bądź psychologiczne źródła omawianych orientacji, bada ich genezę; podejmuje krytykę poszczególnych stanowisk. Książka ma charakter merytoryczny, nie zaś ideologiczny. Wyróżnia się obiektywizmem i rzetelnością badawczą. Zawiera obszerną bibliografię tematu oraz indeksy.

Chouette | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, historia, Feminizm

Ruch feministyczny ma dziś, nie ma co ukrywać, dość słabą renomę wśród ludzi, którzy nie interesują się za bardzo jego historią i specyfiką, a śledzą jedynie kolejne, zwykle mniej lub bardziej dziwaczne pomysły, postulowane przez niektóre feministki. Stąd często feminizm postrzegany jest jako spójny teoretycznie moloch i mało kto zdaje sobie sprawę, że to, co twierdzi jedna feministka, może oburzać inną.

Ta książka to doskonała pozycja wprowadzająca, która jasno ale i dokładnie wyjaśnia podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi nurtami, różniącymi się między sobą naciskiem na odmienne kwestie, poziomem zawężenia czy też stosunkiem do tak podstawowych kwestii, jak różnice pomiędzy płciami. Autorka stara się być jak najbardziej "przeźroczysta" prowadząc czytelnika obiektywnie i rzetelnie przez opisy i streszczenia wielu odłamów, dopiero na końcu ujawniając swoje osobiste sympatie.

Lektura jednak z pewnego powodu mnie nieco przygnębiła. Kolejność opisywania poszczególnych rodzajów...

bezzmarszczkowa | 2015-04-13
Na półkach: Feminizm, Przeczytane