Książeczka wojskowa

Seria: Kanon Literatury Podziemnej
Wydawnictwo: Bellona
reportaż, esej

"Książeczka wojskowa" to doskonałe świadectwo konfrontacji młodego człowieka z systemem przymusu, totalnej opresji i wojskowej "fali". Służba w siłach zbrojnych PRL była akademią konformizmu, zapewniała kontakt z najbardziej mroczną stroną rzeczywistości, gdzie władzę sprawowały jednostki okrutne i prymitywne, w dodatku programowo nienawidzące "intelektualistów". "Książeczka wojskowa" po raz...

"Książeczka wojskowa" po raz pierwszy ukazała się w 9 numerze niezależnego "Zapisu" z 1979 roku i jest jedną z tych "drugoobiegowych" książek, które nic nie straciły na popularności i znaczeniu w wolnej Polsce.

źródło opisu: Bellona, Volumen 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4535

almos | 2014-08-06
Przeczytana: 23 lipca 2014

Ta cienka książeczka wydana po raz pierwszy poza cenzurą pod koniec lat 70-tych była dość głośna, bo chyba po raz pierwszy opisywała rzeczywistość naszego ludowego wojska, z falą, gnębieniem kotów, z prymitywną indoktrynacją polityczną. Autor pisał ją w oparciu o własne doświadczenia, bo odbył służbę wojskową w latach 70tych.

Czytana po latach robi dużo mniejsze wrażenie bo formę ma niedopracowaną: są to luźne zapiski, raczej chaotyczne, coś pośredniego między reportażem a wspomnieniami. Mamy tam też dosyć nieciekawe przykłady twórczości żołnierskiej, w sumie taki misz-masz.

Może najciekawsze i wytrzymujące próbę czasu są obserwacje socjologiczne, autor pisze, że przekraczając mury koszar wchodzi się do innego świata, człowiek cofa się o kilka stuleci, do porządku feudalnego, czy nawet niewolniczego. Bo w koszarach, gdzie kastowość jest wszystkim, koty są na każde skinienie fali lub kaprali, wykonują najbardziej poniżające prace, a bezinteresowne okrucieństwo jest na porządku...

Marcin Białasek | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 września 2015

Wraz z zawieszeniem zasadniczej służby wojskowej zniknął z naszych ulic pewien koloryt młodych żołnierzy, wracających z przepustki, czy świeżo upieczonych rezerwistów z bujnymi chustami. Ta niepozorna i cienka książeczka zaskakuje bogactwem treści, które stanowią obserwacje autora z czasów odbywania służby. Ciekawa jest swoista gra, jaką autor i główny bohater podejmuje ze swoimi zwierzchnikami, z jednej strony często buntuje się i nie chce podporządkować, z drugiej zaś stara się działać zawsze w granicach prawa, tworzonego przecież w ramach ustroju, z którym on głęboko się nie zgadza.

Sławomir | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Zacznę od tego, że dla mnie ta książka raczej miała wartość sentymentalną. Sprawa prosta – sam mając ledwie 19 lat trafiłem w takie miejsce. Literacko książka, kurde właściwie chyba to zbyt mała forma literacka aby nazwać ją książką, jest po prostu słaba. Mały skrót z życia w jak to mówiono „syfie” i tyle. Jednak narracja a co za tym idzie sam autor zrobił na mnie złe wrażenie. Wyczułem, że do swoich towarzyszy niedoli („szwejów” a nie „trepów”) odnosi się z wyższością a może nawet pogardą. Nie będę krył, że też dysponuję chyba nie najgorszym aparatem poznawczo-analitycznym ale nigdy nie pomyślałem o moich kolegach z „ośki”, że są głupsi, gorsi, czy mniej wartościowi niż ja. Druga rzecz, że autor najwyraźniej nie do końca zrozumiał w jakiej znalazł się rzeczywistości. Jak to śpiewał Kazik (choć ironicznie oczywiście) „wojsko robi z chłopców mężczyzn” i zgadzam się z tym. To niezła szkoła była. Zachować godność, nie dać się zgnoić a jednocześnie samemu „na starość” nie być sadystą....

abraham_t | 2018-04-04

Opowieść z rodzaju młody, wrażliwy i uważny rzucony w okrutny świat rozkazów, dyscypliny i ogólnego bezsensu. Jest tu kilka scenek, kilka obserwacji, można też odnieść wrażenie poczucia wyższości autora, co jest jednak łamane pokorną przedmową oraz fragmentami dwóch opowiadań, namiętnie czytanymi przez kolegów Antoniego z wojska oraz dowodzącymi, że ta wyższość to taka nie była bezpodstawna, bo to złe, strasznie złe rzeczy są. Całość to opis wojska powierzchowny, można przeczytać jako pewien dokument epoki i żeby mieć jakieś pojęcie, co się wówczas działo. Liźnięcie tematu.

marw | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Dla tych co nie byli w wojsku z poboru, ponieważ spełniłem zaszczytny obowiązek wobec Ojczyzny już w III RP nowością były jedynie zajęcia polityczne.

PannaAbsurd | 2018-08-02
Na półkach: 2018, Przeczytane