Niespodziewany koniec świata

Okładka książki Niespodziewany koniec świata Antoni Pawlak
Okładka książki Niespodziewany koniec świata
Antoni Pawlak Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2021-03-24
Data 1. wyd. pol.:
2021-03-24
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380325852
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Twórczość nr 10 / 2019 Dariusz Bitner, Kazimierz Brakoniecki, Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Andrzej Górny, Andrzej Kanclerz, Tadeusz Komendant, Artur Daniel Liskowacki, Michał Paweł Markowski, Zbigniew Mikołejko, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Uta Przyboś, Redakcja miesięcznika Twórczość, Krzysztof Rutkowski, Jan Sochoń, Grzegorz Strumyk, Leszek Szaruga, Danuta Ulicka, Henryk Waniek, Szymon Wróbel
Ocena 5,0
Twórczość nr 1... Dariusz Bitner, Kaz...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2018 Matysiak Anna, Henryk Bardijewski, Krzysztof Fedorowicz, Marta Hermanowicz, Piotr Matywiecki, Antoni Pawlak, Redakcja miesięcznika Twórczość, Alicja Rosé, Sergiusz Sterna-Wachowiak, Aneta Wiatr, Grzegorz Wróblewski, Dominik Piotr Żyburtowicz
Ocena 7,0
Twórczość nr 7... Matysiak Anna, Henr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
113
29

Na półkach: ,

Nie za bardzo wiedziałem do czego siadam (spontaniczny zakup książki w Carrefourze za 13 zł) ale autor zaserwował naprawdę przyjemny koncept opowiedzenia ciekawej historii.

Nie za bardzo wiedziałem do czego siadam (spontaniczny zakup książki w Carrefourze za 13 zł) ale autor zaserwował naprawdę przyjemny koncept opowiedzenia ciekawej historii.

Pokaż mimo to

avatar
5
1

Na półkach:

Antoni Pawlak, Niespodziewany koniec świata

Antoni Pawlak, „zarozumiały i arogancki buc” napisał bardzo dobrą książkę. W dużej mierze wspomnieniowo-autobiograficzną ale pisanie o tym, na czym się ktoś zna to wg mnie siła a nie wada. Oczywiście, jeśli ktoś umie pisać dobrze po polsku, a Pawlak umie.

Fabuła to życie trzech kumpli z klasy, z rocznika 1952 na tle wydarzeń politycznych w Gdańsku, od dzieciństwa bohaterów przez Październik, Marzec, Grudzień, Solidarność aż do pandemii COVID. Trzy różne losy, przez przypadek rozwijające się w różnych kierunkach („Przypadek” Kieślowskiego się przypomina). Ale mimo przerywników autentycznymi tekstami „z epoki”, nie jest to opowieść polityczna ale opowieść o losach zwykłych w końcu chłopaków. Opowieść o przemijaniu, spuentowana celnym „Miłoszowym” tytułem. I jak zwykle, to jest najciekawsza część, która sprawia, że chcesz wiedzieć „co będzie dalej” i wraca Cię do naiwnego i najprzyjemniejszego sposobu czytania. Z dzieciństwa. Dawno nie kończyłem książki o drugiej w nocy.

Język potoczny w rozmowach bohaterów, nie stroni od wulgaryzmów czy rubaszności (mnie urzekła żołnierska rymowanka w stylu księdza Baki) ale i Kuczokiem często zajeżdża w sznurkach przymiotników i przysłówków i orzeczeniem na końcu zdań. A są i fragmenty poetyckie, w końcu Pawlak to poeta, (o lekcjach seksownej anglistki „Czuliśmy się przez te czterdzieści pięć minut jak znużeni podróżnicy, którzy zatrzymali się na chwilę w oazie otoczonej nużącą pustynią szkoły”).
Niektóre fragmenty brzmią jakby autor naczytał się Niziurskiego w dzieciństwie (scena, gdy nauczycielka WF-u próbuje wkręcić Stefana na przewodniczącego szkolnego ZMS),nieco tylko bardziej dla dorosłych („chujki z PZPRu” u Niziurskiego jednak by nie przeszły). Co znowu, dla mnie nie jest wadą, sam tego autora lubię, a najbardziej jak pisze o szkole.

W sumie bardzo zgrabny amalgamat, gdzie dowcipne rozkminy filozoficzne gładko przechodzą w sztubackie odzywki alkoholowe. A wszystko poprzetykane jawnymi lub ukrytymi nawiązaniami literackimi, filmowymi. To wszystko jednak sprawia, że czasem postacie mówią nieco zbyt mądrze jak na siebie, i słyszysz fałsz w tym prawdziwym zmyśleniu, ale za to masz frajdę z czytania błyskotliwego stylu. Coś za coś.

Bohaterowie są do siebie dość podobni, ciągle musiałem sprawdzać (a może nie musiałem właśnie?),o którym jest mowa. Nie wiem czy to celowy zabieg, podkreślający rolę przypadku w ich życiu (każdemu mógł się trafić los drugiego),everymanów – reprezentantów pokolenia rozbitego na trzy osoby, czy niedoróbka autora czy może moja głowa już nie ta co kiedyś.

Ostatnia rzecz, która mnie uderzyła to brak czarno-białych kontrastów, ostrych, wyraźnych podziałów. To znaczy, podziały są na poziomie faktów, biegu wydarzeń, bohaterowie w końcu, jak pisze wydawca w blurbie, są „po różnych stronach barykady”. Ale ich postawy, motywacje wewnętrzne są jak szkiełka, które podnosisz z bałtyckiej plaży, oszlifowane przez piasek i wodę. Jeden z bohaterów zostaje dysydentem właściwie „dla jaj”, najbardziej prześladowany przez władze, ten z najbardziej traumatycznym doświadczeniem, zostaje tajnym współpracownikiem ale stara się nie skrzywdzić kolegów, a aparatczyk partyjny w duszy popiera zmiany po ’80. Takie podejście idzie pod prąd obecnej wizji historii ale (statystycznie przynajmniej) jest bliższe prawdy o tym, jak układa się życie większości ludzi.
Z tym chyba też wiąże się (zaskakujący?) brak zawiści na koniec powieści (i życia bohaterów) wobec tego, któremu „się powiodło”, ostatecznie, zawdzięcza to, przynajmniej częściowo, zdradzie przyjaciela, który chcąc się wywinąć z nieprzyjemnej sytuacji, rzucił swego kolegę na pastwę aparatu szkolnej represji. A zresztą, nie rewolwer, nie wojny, ale czas to największy wyrównywacz, o czym przekonuje nas śmieszno-smutna wyliczanka starczych przypadłości podczas przypadkowego spotkania przyjaciół po latach. Chociaż tak się na to patrzy dopiero pod koniec życia, jednak każdy wolałby żyć lepiej niż gorzej przez większość danego mu czasu, a długowieczność oprawców też podważa tę godzącą różne strony perspektywę. Ale to już tylko taka moja dygresja, autor chyba się do tej perspektywy przychyla.

10/10 mam zarezerwowane dla klasyki i dzieł wybitnych, więc daję mocne 9. Ale myślę, że dla gdańszczan i pokolenia rówieśników bohaterów może być gwoli nostalgii nawet i 10.

PS. Bardzo ładnie wydana (Wyd. Wielka Litera),na szczęście nie w twardej okładce, przez co lepiej się trzyma w ręce. Pomysłowy, „solidarnościowy” projekt graficzny.

Antoni Pawlak, Niespodziewany koniec świata

Antoni Pawlak, „zarozumiały i arogancki buc” napisał bardzo dobrą książkę. W dużej mierze wspomnieniowo-autobiograficzną ale pisanie o tym, na czym się ktoś zna to wg mnie siła a nie wada. Oczywiście, jeśli ktoś umie pisać dobrze po polsku, a Pawlak umie.

Fabuła to życie trzech kumpli z klasy, z rocznika 1952 na tle wydarzeń...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
449
419

Na półkach:

To historia trzech przyjaciół urodzonych w Gdańsku w 1952 roku na tle wydarzeń jakie miały miejsce na Wybrzeżu i w kraju w latach 1968-2021. Polecam, bo to ciekawa lektura.

To historia trzech przyjaciół urodzonych w Gdańsku w 1952 roku na tle wydarzeń jakie miały miejsce na Wybrzeżu i w kraju w latach 1968-2021. Polecam, bo to ciekawa lektura.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    3
  • B-F11
    1
  • Biblioteka
    1
  • Nowości roku 2021
    1
  • Domowa biblioteczka
    1
  • Wishlist - Polska
    1
  • 2021
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niespodziewany koniec świata


Podobne książki

Przeczytaj także