Nocna taksówka

Okładka książki Nocna taksówka James W. Nichol
Okładka książki Nocna taksówka
James W. Nichol Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Seria z Puzzlami kryminał, sensacja, thriller
Seria z Puzzlami
Midnight Cab
C&T Crime & Thriller
2009-01-01
2009-01-01
Marta Kucewicz
thriller kanadyjski

Niestety książka mnie szczególnie nie zainteresowała.

Niestety książka mnie szczególnie nie zainteresowała.

Niestety, bardzo słaba to książka. Niewiele jest tu postaci, do których można się przywiązać. Akcja prowadzona jest naprzemiennie w taki sposób, że chwilami trudno zorientować się kto jest kim. Początek zaciekawie, potem niestety jest tylko gorzej.

Choć głównemu bohaterowi kibicujemy, to moment krytyczny w jego życiu jest strasznie niewiarygodny. Pisząc o jego korzeniach autor (warto tu zaznaczyć: wcześniej twórca słuchowiska radiowego o takiej samej treści) nawiązał nieco do postaci odtwarzanej przez Chucka Norrisa w serialu "Strażnik Teksasu" (swoją drogą również nazywającego się Walker, tylko że tam to było nazwisko, a tutaj imię) i stworzył scenę, którą kumaci skojarzą z jedną ze scen właśnie ze "Strażnika teksasu", gdzie uzasadnieniem przetrwania było pochodzenie bohatera.

Stary i zniedołężniały czarny charakter nie robi wrażenia i ciężko uwierzyć, że to ta sama sadystyczna postać, opisywana wcześniej. Wszystko zaś w na niecałych 290 stronach, choć może to i dobrze, bo dłuższej męczarni bym nie zniósł. Druga gwiazdka tylko za postać głównego bohatera.

2006

"Nocna taksówka" to debiut mało znanego autora. Ale jak!!!
Trzymający w napięciu od początku do ostatniej strony.
To świetnie skonstruowany thriller z wątkiem miłosnym i tajemnicą rodzinną sprzed lat.
Walker postanawia odszukać swoją matkę, która porzuciła go na wiejskiej drodze gdy miał trzy lata. Wychowywał się w różnych rodzinach zastępczych a teraz gdy ma 19 lat postanawia znaleźć swoich biologicznych rodziców jeżeli jeszcze żyją. Wyjeżdża do Toronto, zatrudnia się w przedsiębiorstwie taksówkowym, poznaje tam kaleką dziewczynę Kristę z pomocą której zaczyna prowadzić poszukiwania.
Trop wiedzie w różne miejsca, nawet na Jamajkę a im bliżej są do rozwiązania zagadki tym większe napotykają kłopoty. ktoś chce ich zniechęcić do poznania prawdy. Tylko kto i dlaczego.
Równolegle do prowadzonej współcześnie akcji mamy retrospekcję od 1961 roku. I poznajemy małego chłopca, który od najmłodszych lat był zafascynowany śmiercią i zadawaniem bólu. Wraz z upływem czasu ze zwierząt jego upodobania przenoszą się na ludzi a szczególnie na małych chłopców do których czuje pociąg seksualny. Te rozdziały książki są strasznie brutalne, pełne przemocy i zła.
Dopiero pod koniec książki oba watki łącza się ze sobą, tworząc spójną całość.
Mnie ta powieść porwała, trudno było się od niej oderwać za sprawą świetnej intrygi i całej galerii bohaterów w niej występujących.

"Nocna taksówka" to debiut mało znanego autora. Ale jak!!!
Trzymający w napięciu od początku do ostatniej strony.

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Te nurtujące pytania prowadzą Walkera do samotnej wyprawy w wielki świat, każąc mu opuścić bezpieczny dom, który znalazł po kilku rodzinach adopcyjnych u rodziny Devereaux. Pod względem psychologicznym bohater jest wiarygodnie nakreślony: kompletnie zagubiony z niejasną przeszłością postanawia odkryć kim jest. W Toronto znajduje pracę w przedsiębiorstwie taksówkarskim, gdzie też poznaje dziewczynę na wózku-Kristę. Pomaga mu ona w poszukiwaniach matki Walkera, które jednak najeżone są przeszkodami. Włamanie, kradzież, spalone auto- ktoś bardzo nie chce, by Walker odkrył prawdę.

„Jego matka była kobietą, szepczącą mu do ucha. Była duchem.”

Inną płaszczyzną wydarzeń są losy dziecka, potem dorosłego Bobby’ego, który niemalże od razu budzi niepokój swoich zachowaniem i myślami: obsesjami władzy i kontroli. Myślimy: co z nim jest nie tak, z tym spaczonym umysłem i co się jeszcze wydarzy ?

„Nocna taksówka” to dobry, trzymający w napięciu thriller z zaskakującą, przykuwającą uwagę intrygą o odkrywaniu niebezpiecznych tajemnic. Ewentualnie mam małe „ale” do zakończenia, które mogłoby być bardziej dramatyczne, ale i tak warto. Polecam fanom gatunku.

• Pożyczona
  • 52 książki 2017
  • Kryminały
  • Sensacja
  • Nagroda Złoty Sztylet/ok do 2017
  • Jeszcze nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Nocna taksówka