Zimna stal

2011-05-12
978-83-245-7858-0
Robert J. Szmidt
Irlandia Stany Zjednoczone morderstwo

Książka która mnie nie zachwyciła, chociaż jest ciekawa historia, a koncerny farmaceutyczne zawsze wzbudzają kontrowersje. Przeczytałam, bo zawsze czytam do końca jak zacznę, tyle że bez zachwytu.

Ależ świetnie się to czytało! Nieco trudniejszy początek, bo sporo wątków i postaci, pozornie niepowiązanych ze sobą. W parku w Dublinie zostają znalezione zwłoki poszukiwanaj zaginionej nastolatki- córki amerykańskiego chirurga, pracującego w Irlandii. I tak zaczyna się opowieść będąca thrillerem medycznym, dotykająca swą tematyką działalności firm farmaceutycznych i wielkiej polityki. Narkotyki, seks, chciwość, moralne bagno- do czego zdolni są ludzie, gdy w grę wchodzą awanse, władza i wielkie pieniądze. W drugiej części akcja mocno przyspiesza i już nie ma się ochoty odłożyć lektury. Ale jest to jedna z tych książek, przy czytaniu których chcesz jak najszybciej poznać finał intrygi, a z drugiej strony tak dobrze się je czyta, że nie chcesz opuszczać świata stworzonego przez autora. Do tego stopnia, że kupiłam dwie używane pozostałe książki autora, kiedyś już przeze mnie przeczytane- szkoda, że nie ma nowych wydań, w tym ebooków. Na duży plus- autor to praktykujący lekarz więc medyczny język oraz realia pracy szpitalnej ( w Irlandii i USA 😉) rzetelnie oddane i bez jakichś dużych wpadek. Polecam!

Kolejny świetny thriller Paula Carsona! Szkoda, że już ostatni...
"Zimna stal" przypomina nieco w sposobie konstrukcji fabuły "Skalpel". Też dwuwątkowa akcja, też szpital i jego mroczne sekrety, i też morderstwo dokonane przez nieznanego sprawcę. Wątki pozornie bardzo się od siebie różnią, ale to oczywiste, że jakiś tam związek musiały se sobą mieć. I tak też w istocie jest.
"Zimna stal" to znakomity thriller, trzymający w napięciu niczym w stalowych kleszczach. Z wartką dynamiczną akcją i mrożącymi krew w żyłach momentami. I choć może zakończenie jest nieco przewidywalne, to jednak w tego typu powieściach takie być musi. Kropka!
Autor z wykształcenia jest lekarzem, więc w każdej swej powieści zamieścił wątki dotyczące szpitali i służby zdrowia. Jest zaprzysięgłym wrogiem nieuczciwych koncernów farmaceutycznych, które za pomocą przekupstwa, a także nieco bardziej drastycznych środków promują swe nie do końca przetestowane produkty w renomowanych placówkach zdrowia poprzez różnego rodzaju gratyfikacje finansowe, tylko po to, by mieć przychylne opinie renomowanych i uznanych lekarzy...
Pora się rozstać z Paulem Carsonem, tylko trzy jego powieści zostały u nas wydane i choć było to już ładnych kilka lat temu, to jednak warto je odkurzyć i przeczytać.
Gorąco polecam!

Kolejny świetny thriller Paula Carsona! Szkoda, że już ostatni...

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie okładka, która na pierwszy rzut oka przyciąga czytelnika. Sięgnęłam po nią i stwierdziłam, że dam jej szansę. Książka dość ciekawa. Niebanalna fabuła, w której seks, narkotyki i polityka odgrywają kluczową rolę. Są na porządku dziennym.

Akcja powieści rozgrywa się w Dublinie, gdzie w pobliskim parku, zostają znalezione zwłoki młodej dziewczyny. Okazuje się, że  dziewczyna była córką znanego kardiochirurga, który przyjechał do Dublina z myślą, o Fundacji Serca. Dziewczyna choć miała kasy "jak lodu" to i tak jej to nie wystarczało. Postanowiła, więc zaciągnąć się w niebezpieczne środowisko narkomanów. Sprawą zabójstwa zajął się niepełnosprawny policjant Jim Clark. Mężczyzna podczas wcześniejszej akcji omal nie stracił nogi, lecz mimo to postanawia zająć się tym śledztwem.     Równocześnie poznajemy hematologa Franka Clarc'ego, który zauważył wysoką śmiertelność u pacjentów, którym został podany tajemniczy lek. Pacjenci ci są pacjentami z oddziału kardiochirurgii. Dr. Clancy postanawia wszcząć swoje własne śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów.

Mimo, iż na początku tematyka polityki mnie trochę przeraziła to z każdą kolejną stroną stwierdziłam, że mam przed sobą ciekawą książkę przy, której spędziłam miło czas.

Polecam :)

Ciekawa, wciągająca książka, nie kojarzę żebym czytał coś wcześniej tego autora, więc rozejrzę się za innymi pozycjami, bo warto. Ot, taki fajny, angielski (choć częściowo akcja jest też w Stanach) w klimacie kryminał, trochę połączenie thrillera medycznego z historią kryminalną.

Niby intryga nie jakaś wybitna, ale czyta się przyjemnie. Wszystko tworzy jakąś taką zwartą całość i mimo, że nie ma tutaj rozbudowanego śledztwa to pozycja godna polecenia.

Bardzo dobra, wciągająca książka.

Bardzo dobra, wciągająca książka.

Kupiłam dość przypadkowo na wyprzedaży. Miła niespodzianka, bardzo dobry kryminał ;)

Świetny thriller! Nie mogłam się od niego oderwać... Z jednej strony przedstawia narkotykowy światek i to jak narkotyki wpływają na człowieka. A z drugiej świat korupcji, pełen chciwych ludzi gotowych na poświęcenie wszystkich na swojej drodze do zdobycia celu. A osiągają go niestety po trupach.

Nastolatka zostaje odnaleziona martwa w parku, okazuje się być córką znanego chirurga. O jej morderstwo zostaje oskarżony narkoman, który w wyniku "głodu" i postępującego szaleństwa nie może się bronić. Równocześnie kardiolog Frank Clancy dostrzega niepokojące zbiegi okoliczności w kilku zgonach swych pacjentów i wpada w niezłe tarapaty.... Czy obie sprawy są ze sobą powiązane? Jak zakończy się śledztwo w sprawie zabójstwa nastolatki? Komu tak bardzo zależało na zatuszowaniu całej sprawy...? Naprawdę polecam!

Nastolatka zostaje odnaleziona martwa w parku, okazuje się być córką znanego...

"Człowiek, który tylko cudem uniknął śmierci, zrobi wszystko, aby nie dać przeciwnikowi drugiej szansy".

We współczesnym świecie powiązanie pomiędzy polityką, biznesem i wielkimi korporacjami farmaceutycznymi jest zjawiskiem powszechnie znanym i co gorsza praktykowanym na całym globie. Jak udowadnia autor powieści "Zimna stal", gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze i prestiż, człowiek jest w stanie zrobić wszystko.

Paul Carson to irlandzki powieściopisarz, z wykształcenia lekarz pediatra. Autor prowadzi klinikę alergologiczną w Dublinie, jest również autorem wielu publikacji medycznych oraz książek dla dzieci. Debiutem literackim Carsona była powieść "Skalpel", dobrze przyjęta wśród czytelników. Pisarz mieszka obecnie w Dublinie wraz z żoną i dwójką dzieci.

Współczesny Dublin, w miejscowym parku przypadkowy biegacz znajduje zwłoki nastolatki. Okazuje się, że ofiara – Jennifer Marks to córka znanego, amerykańskiego chirurga, który obecnie wchodzi w skład grupy lekarzy pracujących dla Fundacji Serca w Szpitalu Łaski Pańskiej. W tej samej placówce, hematolog Frank Clancy wpada na trop powiązanych ze sobą śmierci pacjentów. Co ma wspólnego zanik białych krwinek z wielkim grantem z Unii Europejskiej? Okazuje się, że wiele.

Powieść Paula Carsona niezaprzeczalnie wpisuje się w kanon gatunku thrillera medycznego. Równocześnie szeroko wyeksponowany motyw polityczny pozwala zakwalifikować ją jako thriller polityczny. Powiązanie dwóch wyżej wymienionych obszarów zazwyczaj daje wybuchową mieszankę, o czym przekonuje proza autora. Paul Carson jako lekarz zna środowisko medyczne od przysłowiowej "podszewki", stąd pewnie tak dobrze zachowany realizm w odwzorowaniu pewnych stałych w życiu medyków. Ważnym jest tutaj również fakt, iż autor nie zasypuje czytelnika naukowymi terminami czy trudnymi dla laika wyjaśnieniami dotyczącymi skomplikowanych kwestii medycznych. Wręcz przeciwnie, wszelkie nawiązania do chorób zostały opisane w taki sposób, by jak najprościej przedstawić istotę rzeczy. Reasumując, przeciętny odbiorca nie mający na co dzień styczności z medyczną nomenklaturą na pewno zrozumie roztrząsane problemy środowiska lekarskiego o jakich pisze autor.

Godną uwagi jest również sama konstrukcja fabularna powieści. Otóż autor przez większość thrillera przeplata ze sobą dwa wątki: zabójstwa i dziwnych zgonów w szpitalu, by w końcowej fazie odsłonić czytelnikowi ich część wspólną. Muszę przyznać, że moja ciekawość rosła wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych stron, gdyż przez dłuższy czas zastanawiałam się co wiąże ze sobą te dwie sprawy, a rozwiązanie nie przyszło wcale zbyt szybko. Nie mogę więc zarzucić powieści przewidywalności.

Dobry thriller winien wywołać dreszczyk emocji, napięcie i posiadać tajemnicę. "Zimna stal" posiada wszystkie wyżej wymienione cechy. Cała fabuła zmierza do punktu kulminacyjnego, w którym czytelnik zostaje zaskoczony odkryciem głównych bohaterów stojących w obronie dobra. Thriller medyczny jako podgatunek dreszczowca bardzo często ukazuje powiązania świata medycyny ze światem polityki. I ten właśnie motyw wykorzystał również Paul Carson, wplatając również zbrodnie, korupcję i uzależnienie od narkotyków. Mieszanka iście wybuchowa, okraszona zawrotną akcją, przeliczaną w dodatku na godziny. Bardzo trafionym zabiegiem okazało się również zamieszczenie epilogu na końcu powieści, dzięki któremu fabuła wydała się aż nazbyt realistyczna. Jakby fabuła książki była oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Miłośnicy thrillerów medycznych z pewnością nie zawiodą się na książce "Zimna stal", powieść bowiem posiada wszystko co potrzebne aby przenieść się na ulice Dublina i wraz z bohaterami śledzić medyczny spisek, powiązany z najwyższymi władzami Irlandii. Znacie Robina Cooka czy Tess Gerritsen? Poznajcie również Paula Carsona. Warto.

• Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Zimna stal