Dzienniki 1918-1929

Okładka książki Dzienniki 1918-1929 Zofia Nałkowska
Okładka książki Dzienniki 1918-1929
Zofia Nałkowska Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Język:
polski
ISBN:
8307000483
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4665
3433

Na półkach: , , ,

Dzienniki Nałkowskiej zawsze czyta mi się z przyjemnością, podobnie jak zapiski Dąbrowskiej. Ten tom jednak zrobił na mnie mniejsze wrażenie niż dziennik pisany podczas drugiej wojny światowej. Może dlatego, że tu Nałkowska bardzo skupia się na swoim drugim małżeństwie, co czasem wydaje się nużące, zwłaszcza przy powtarzalności pewnych sytuacji, zarówno z okresu szczęścia, jak i późniejszego znudzenia oraz irytacji spowodowanych trudnym charakterem małżonka.
Podobnie rzecz ma się z częstym utyskiwaniem i narzekaniem na stan zdrowia.

Najbardziej zainteresowały mnie fragmenty dotyczące życia literackiego i artystycznego dwudziestolecia. Autorka zajmująco, nieraz dowcipnie albo kąśliwie pisze o koleżankach i kolegach po piórze.
Ciekawe są też zapiski z podróży po południowej Europie, gdzie Nałkowska była wraz z matką.

Tak jak w przypadku innych tomów dzienników, tak i tutaj pisarka zdradza różne szczegóły związane z genezą jej książek. Mamy niecodzienną okazję dowiedzieć się, które z powieści czy opowiadań tworzyła z pasją, które tylko dla pieniędzy i z niechęcią, z których była zadowolona.

Ten tom to również rodzaj kroniki ukazującej przemiany społeczne i polityczne w II Rzeczpospolitej. Mimo iż tematyka ta nie wysuwa się na plan pierwszy, można znaleźć sporo wartych uwagi fragmentów, wśród których nie brak ponadczasowych i nawet dziś szczególnie aktualnych przemyśleń, na przykład na temat udziału Polaków w wyborach parlamentarnych i posłów.

Polecam nie tylko miłośnikom twórczości Nałkowskiej, literatury faktu i dwudziestolecia międzywojennego.

Dzienniki Nałkowskiej zawsze czyta mi się z przyjemnością, podobnie jak zapiski Dąbrowskiej. Ten tom jednak zrobił na mnie mniejsze wrażenie niż dziennik pisany podczas drugiej wojny światowej. Może dlatego, że tu Nałkowska bardzo skupia się na swoim drugim małżeństwie, co czasem wydaje się nużące, zwłaszcza przy powtarzalności pewnych sytuacji, zarówno z okresu szczęścia,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
650
645

Na półkach:

W zasadzie całość tej części dzienników dotyczy mniej lub bardziej relacji małżeńskich autorki z Jurem-Gorzechowskim. Mało się dowiedziałem o tym co się działo w Polsce ale za to sam obraz tego jak kobieta była zależna od mężczyzny w tamtych czasach jest wart posłuchania.

[Audiobook, czyta Blanka Kutyłowska, ponad 9 godzin]

W zasadzie całość tej części dzienników dotyczy mniej lub bardziej relacji małżeńskich autorki z Jurem-Gorzechowskim. Mało się dowiedziałem o tym co się działo w Polsce ale za to sam obraz tego jak kobieta była zależna od mężczyzny w tamtych czasach jest wart posłuchania.

[Audiobook, czyta Blanka Kutyłowska, ponad 9 godzin]

Pokaż mimo to

avatar
2172
866

Na półkach: , ,

Jakoś mi nie leżały. Chyba forma pamiętników mi nie odpowiada... Nudziły mnie jak mops.

Jakoś mi nie leżały. Chyba forma pamiętników mi nie odpowiada... Nudziły mnie jak mops.

Pokaż mimo to

avatar
467
313

Na półkach:

Typowa kobieta trwoniąca intelekt

Typowa kobieta trwoniąca intelekt

Pokaż mimo to

avatar
631
194

Na półkach:

Cóż, te dzienniki mocno nadwyrężyły moją pasję czytania. Są takie książki, które, pomimo, że dobre, zniechęcają i spustaszają. Tak właśnie miałam z tą pozycją. Nałkowska to jedna z moich ulubionych kobiecych autorek. Jej młode utwory zachwycają subtelnością, szczegółowym przeglądem duszy, ironią. Jednak po lekturze "Dzienników" miałam nieodparte wrażenie, że Nałkowska-pisarka i Nałkowska-osoba, to dwie różne postaci. Być może zbyt surowo oceniam niespełna dwudziestokilkuletnią kobietę która , jak każda z nas, w prywatnych zapiskach porusza prawie wyłącznie kwestie własnych zauroczeń i ewentualnie chorób. Poszczególne wpisy to lista lektur i mężczyzn. Niewyjaśnionych wątków jest tak wiele, że bez dokładnej znajomości biografii Nałkowskiej, stają się one puste i nudne.
Znalazło się w "Dziennikach" kilka "ładnych myśli", ale to nie rekompensuje ogólnej monotonii. Może po prostu po ukochanej Nałkowskiej spodziewałam się czegoś więcej niż tylko na przemian kokieteryjnych i depresyjnych westchnień. I to już moja sprawa.

Cóż, te dzienniki mocno nadwyrężyły moją pasję czytania. Są takie książki, które, pomimo, że dobre, zniechęcają i spustaszają. Tak właśnie miałam z tą pozycją. Nałkowska to jedna z moich ulubionych kobiecych autorek. Jej młode utwory zachwycają subtelnością, szczegółowym przeglądem duszy, ironią. Jednak po lekturze "Dzienników" miałam nieodparte wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    54
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    14
  • Chcę w prezencie
    2
  • POSIADAM
    1
  • 2013
    1
  • Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia
    1
  • Ulubione
    1
  • Dzienniki
    1
  • 2012 przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzienniki 1918-1929


Podobne książki

Przeczytaj także