Bunt w Treblince

Wydawnictwo: Więź

Wstrząsające wspomnienia Samuela Willenberga, ostatniego żyjącego świadka obozu śmierci Treblinka i uczestnika zbrojnego buntu więźniów z 2 sierpnia 1943 roku. Udało mu się wtedy przeżyć i uciec. Rok później wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Dziś jest artystą rzeźbiarzem, świadkiem Zagłady. „Jego książka i rzeźby to dzieła, które pozostają przed oczami na całe życie” (prof. Szewach Weiss).

źródło opisu: Biblioteka Więzi, 2004

źródło okładki: http://www.wiez.pl/index.php?s=karta&id=120

Meowth | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Jak każdy tytuł z gatunku "literatury obozowej", książka poraża obrazem bestialstwa i masowych, dokonywanych wręcz taśmowo morderstw. Lektura jest niełatwa także z innego powodu. Autor, zmarły w ubiegłym roku były więzień Treblinki i ostatni z uczestników zbrojnego powstania w obozie, otwarcie porusza kwestię polskiego antysemityzmu i niechętnego nastawienia do Żydów, przejawiających się nie tylko w odmowie pomocy ukrywającym się, ale i w czerpaniu korzyści majątkowych z dramatycznej sytuacji Żydów, szantażowaniu ich (tzw. szmalcownicy), aż po donoszenie Niemcom czy „granatowym”. Szczególnie drastyczne jest wspomnienie o zamordowaniu podczas powstania w Warszawie grupy ukrywających się w piwnicach Żydów. Jest to wspomnienie niemal niewiarygodne, jednak świadectwa innych osób, niezależnie od Samuela Willenberga przypominających tamto zdarzenie, potwierdzają z całą stanowczością, że tak było naprawdę.

Przez wiele lat rozmaite publikacje dotyczące losów Żydów w Polsce podczas...

Kamila J | 2016-09-12
Przeczytana: lipiec 2016

Wybitna,nie trzeba oceniac,opisywac,jesli ktos wie,kim byl Willenberg,to juz wszystko.

uniterka | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2015
Przeczytana: 07 października 2015

Książka bardzo dobra.
Mamy tu opisane osobiste przeżycia autora, ale także sporo o samym obozie i jego funkcjonowaniu. Sporo też drastycznych opisów. Naprawdę ukazuje tragedię obozu Treblinka.
Pomimo strasznego tematu książki, czyta się ją bardzo dobrze. Akcja zwalnia dopiero przy końcu książki, przy opisie przeżyć powstania warszawskiego.
Plus za za posłowie, gdzie opisano zawiłość stosunków polsko-żydowskich w tamtych czasach.

Oria | 2015-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2015

Tę pozycję czytałam ponad 13 lat temu,niestety pożyczyłam komuś książkę i już do mnie nie wróciła...Kilka dni temu dostałam paczkę od mamy-otwieram a tu "Bunt w Treblince"-już tego wieczora zaczęłam po raz kolejny ją czytać...
Historie opisane w tej książce są niezwykłe i chwytające za serce, większość z nich usłyszałam na własne uszy od samego Samuela Willenberga ponieważ znam go osobiście. On opowiadając tamte wydarzenia w dalszym ciągu je przeżywa ze łzą w oku...To bardzo sympatyczna,dobra osoba, niestety aktualnie jest bardzo chory- to dla mnie zaszczyt znać tego człowieka.
Serdecznie wszystkim polecam tę lekturę... :)

alepio | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Chciałam przeczytać Bunt w Treblince, ponieważ widziałam film "Samuel" (szkoda, że jest tak trudno dostępny)w którym Samuel Willenberg opowiada min o swoich rzeźbach ( i je pokazuje), które przedstawiają postacie z Treblinki. Nie po raz pierwszy czytałam o obozach i masowej zagładzie, myślałam, że wiem już o nich wiele i nic mnie nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego, okazało się,że nie wiedziałam np o tym, że istniały obozy w których nie było krematorium i zamordowanych palono na specjalnie ułożonych szynach i w dołach. Nie wiedziałam, że właśnie dlatego smród rozchodził się na kilka kilometrów wokół. Wstrząsające. Jak zresztą cała opowieść byłego więźnia.
Bardzo zaskakujące i zasmucające były też opowieści jak Żydzi byli traktowani przez Polaków.

Ugarte | 2014-09-03

Niesamowita opowieść - straszna, smutna, przerażająca i przede wszystkim prawdziwa. A równocześnie wciągająca jak najlepszy thriller. Jedna z najlepszych książek o Holokauście.

Agaton | 2014-08-21
Przeczytana: 04 lipca 2014

Książka dobrze napisana i wciągająca. Wartka akcja i zawiłe losy Samuela Willenberga działają na wyobraźnię i emocje. Żal serce ściska, że jest to opowieść prawdziwa, którą napisało życie. Za szczególnie ciekawe uważam przedstawienie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej zarówno wśród ludności cywilnej jak i wśród kręgów wojskowych jak AK czy PAL.