Wazowie i królowie rodacy

8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-86951-47-8
historia
Małgośka

Wazowie i "królowie rodacy" to studium władzy w Polsce XVII wieku. Książka omawia źródła autorytetu monarchów elekcyjnych, ich dwory, finanse, propagandę, stosunki rodzinne oraz zmienne relacje ze szlachtą i magnaterią.

Autorka analizuje zakres odpowiedzialności królów za rozregulowanie systemu rządów w Rzeczypospolitej i przyczyny niepowodzeń tzw. reform absolutystycznych.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://semper.istore.pl/pl,product,381011,wazowie,...»

Elevander | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Książka Urszuli Augustyniak "Wazowie i 'królowie rodacy'" przedstawia teorię i praktykę władzy królewskiej w I Rzeczypospolitej w okresie 1587-1696. Pokazuje, jakie uprawnienia mieli kolejni polscy monarchowie i jak sobie radzili w nieustannej walce inter maiestatem ac libertatem. Myślę, że najciekawsze w tej pracy są właśnie analizy tych sporów dotyczących istoty ustroju, który - zdaniem Autorki - mógł funkcjonować dobrze, gdyby i król i szlachta bardziej się wykazali. Wartościowa pozycja dla tych czytelników, którzy są zainteresowani funkcjonowaniem I Rzeczypospolitej.

tee23 | 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, historia, Posiadam