Historia Polski 1572-1795

Okładka książki Historia Polski 1572-1795 Urszula Augustyniak
Okładka książki Historia Polski 1572-1795
Urszula Augustyniak Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Historia Polski - seria nowa historia
1006 str. 16 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia Polski - seria nowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
1006
Czas czytania
16 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301155926
Tagi:
historia Polski nowożytność
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1011
53

Na półkach: , , ,

Praca prof. Augustyniak jest merytorycznie bez zarzutu. Podział pracy na 2 części: funkcjonowanie państwa, społeczeństwo i kulturę oraz na wydarzenia polityczne, a w ich obrębie liczne podrozdziały, jest bardzo użyteczne przy korzystaniu. Warte zauważenia jest to, że wszystkie części i podczęści podręcznika są zrównoważone i proporcjonalne względem siebie. Jest to praca jak najbardziej godna polecenia.

Niestety samo wydanie ze strony technicznej nie jest już tak dobre. Literówki pojawiają się bardzo często, a co gorsze, niejednokrotnie w datach. W podręczniku HISTORII jest to nie do przyjęcia. Pomyłki występują to w zakresie od kilku lat do nawet stuleci. Tu należy postawić pytanie, czy lepiej wydać książkę jak najszybciej i tym samym narazić się na wiele błędów i tym samym wzbudzić niesmak wśród czytelników, czy może jednak opóźnić datę wydania (to w końcu nie jest podręcznik szkolny, że koniecznie musi być w sprzedaży przed początkiem września),ale dostarczyć czytelnikom coś dobrego, z czego będą mogli korzystać z przyjemnością?

Praca prof. Augustyniak jest merytorycznie bez zarzutu. Podział pracy na 2 części: funkcjonowanie państwa, społeczeństwo i kulturę oraz na wydarzenia polityczne, a w ich obrębie liczne podrozdziały, jest bardzo użyteczne przy korzystaniu. Warte zauważenia jest to, że wszystkie części i podczęści podręcznika są zrównoważone i proporcjonalne względem siebie. Jest to praca jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
521
62

Na półkach: , ,

Podręcznik objętościowo robi na czytelniku spore wrażenie, mimo że nie obejmuje całego okresu wczesnej nowożytności w Polsce (1492 lub 1505 - 1795),lecz czasy monarchów elekcyjnych. Podzielona na dwie części; pierwsza traktuje o społeczeństwie, kulturze, ustroju i systemie rządów, religiach i konfesjach a druga część to wydarzenia polityczne.Studentom ułatwia taki podział przygotowanie do zajęć i egzaminu. Z resztą taka forma treści podręczników PWN jest już normą. Autorka nie dzieli epoki porozbiorowej na okresy według panowania poszczególnych monarchów. Uznać trzeba taki podział za słuszny, gdyż politykę kreowała wówczas zdecydowanie szlachta, a król faktycznie wtórował jej. Ale przechodząc do sedna. Najbardziej razi mnóstwo błędów faktograficznych, jakie popełnia Autorka (np. "po pokoju toruńskim 1454" [s.47], raz podaje, że "królem Rzeczpospolitej może być tylko katolik 1699" [s.73], a dalej że w 1696, "dobrowolna abdykacja Jana Kazimierza w 1658" [s.73]. Autorka ma także dziwna manierę pisania zdaniami wielokrotnie złożonymi. Czasem jedno zdanie potrafi tworzyć cały akapit. Na pewno nie ułatwia to zrozumienia tekstu. Pokrótce stwierdzam, że podręcznik nie stanowi dla studenta ważnej, rzetelnej pozycji. Nie odradzam sięgania po niego, ale chce uzmysłowić, że lepiej jest przygotować się z innych podręczników. Mariusza Markiewicza Historia Polski 1492-1795, Kraków 2009, jest sztandarowym obecnie podręcznikiem dla studentów; zdecydowanie lepszym od Urszuli Augustyniak Historii Polski.... Warto zajrzeć do Grzybowskiego i Gierowskiego z serii Wielka Historia Polski, a Wł. Konopczyńskiego Historię nowożytną Polski traktować trzeba jako klasyk historiografii polskiej.

Podręcznik objętościowo robi na czytelniku spore wrażenie, mimo że nie obejmuje całego okresu wczesnej nowożytności w Polsce (1492 lub 1505 - 1795),lecz czasy monarchów elekcyjnych. Podzielona na dwie części; pierwsza traktuje o społeczeństwie, kulturze, ustroju i systemie rządów, religiach i konfesjach a druga część to wydarzenia polityczne.Studentom ułatwia taki podział...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    19
  • Historia
    6
  • Nowożytność
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Historia Polski
    2
  • 2021
    1
  • 2012 Rok
    1
  • Historia nowożytna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Polski 1572-1795


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne