Cabaret
830601622X
kabaret, historia kabaretu
teatr
asnna

"Kabaret" Lisa Appignanesi poświęciła dziejom tego gatunku w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Francji i Niemiec, gdzie twórczość kabaretowa była wyjątkowo bogata i stała się ważnym zjawiskiem życia kulturalnego. „Tej historycznie czystej formie kabaretu, wraz z jego autorami, wykonawcami, twórcami i współczesną tematyką, z jaką się mierzył, poświęcam kolejne strony — pisze autorka we...

„Tej historycznie czystej formie kabaretu, wraz z jego autorami, wykonawcami, twórcami i współczesną tematyką, z jaką się mierzył, poświęcam kolejne strony — pisze autorka we wstępie. — A ponieważ istnieje wiele różnych jego przykładów, zajęłam się tylko kilkoma głównymi, z kluczowych okresów historii. Większa część właściwej twórczości kabaretowej to aktualna satyra i żywa, dowcipna wymiana zdań między wykonawcami i publicznością, dlatego też próbowałam zarysować charakterystyczną tematykę społeczno-polityczną i artystyczną danego czasu oraz z grubsza naszkicować atmosferę epoki i scenerię lokalną".

Autorka omawia poszczególne teatrzyki, przedstawia sylwetki artystów, a także obficie cytuje najróżniejsze prezentowane w kabaretach teksty, które w polskim wydaniu ukazują się w poetyckim przekładzie Agnieszki Kreczmar.

źródło opisu: PIW, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2012-07-16
Przeczytana: lipiec 2012

Doskonałe opracowanie, po prostu doskonałe choćby z tego względu, że to naprawdę potężne kompendium wiedzy zostało podane tak przystępnie, tak barwnie, takim pięknym językiem. To opracowanie na wskroś naukowe, a przecież za sprawą lekkiego pióra aż tchnie atmosferą "tamtych czasów". Są zatem opisane początki kabaretu we Francji z osławionym Czarnym Kotem na czele, jest zaprezentowany kabaret niemiecki w okresie jego najbujniejszego rozkwitu, a także jego wojenne dzieje i powojenni spadkobiercy.
Do tego wybór zdjęć (również kolorowych) i teksty piosenek, w jakiejś części lustrujące i dające wyobrażenie o kabaretowym repertuarze.

asnna | 2011-06-21
Przeczytana: 2011 rok

Rewelacyjna książka o historii kabaretu - tego prawdziwego, będącego nie tylko rozrywką, ale także sztuką. Książka jest bogato ilustrowana, prawdziwa kopalnia wiedzy.

Daguchna | 2016-10-06
Przeczytana: lipiec 2015