"Kochaj mnie lub zabij”. Sarah Kane i teatr skrajności

Tłumaczenie: Jan Burzyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Linia Teatralna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ha!art
978-83-62574-08-7
teatr
teatr
Róża_Bzowa

Książka Grahama Saundersa składa się z dwóch części. Pierwsza jest chronologicznym wprowadzeniem do poszczególnych sztuk Kane (Zbombardowani, Miłość Fedry, Oczyszczeni, Łaknąć, 4.48 Psychosis), w którym autor kładzie nacisk na najważniejsze strategie dramaturgiczne i tematy obecne w jej twórczości oraz umieszcza ją na tle przemian w teatrze brytyjskim lat dziewięćdziesiątych. Druga część to wybór rozmów przeprowadzonych z bliskimi współpracownikami dramatopisarki. Materiał ten nie został opatrzony żadnym komentarzem. W części drugiej znalazł się także przedruk eseju Edwarda Bonda Sarah Kane i teatr, opublikowanego po raz pierwszy tuż po śmierci pisarki, w którym autor docenia zarówno jej moralną uczciwość, jak i śmiałość eksperymentów teatralnych.

źródło opisu: www.ha.art.pl

źródło okładki: www.ha.art.pl

| 2013-08-16

To był mój początek z Sarah Kane. Bardzo pośredni, bowiem bez uprzedniego zetknięcia się z dziełami autorki. Toteż z pewnością nie potrafiłem się w trakcie owej lektury do nich odwołać, byłem pozbawiony tworzywa literackiego, które w tej książce jest poddane wielu zabiegom analitycznym oraz interpretacyjnym. Poddane również w sposób pośredni. Autor skromnie określa swoją książkę jako wprowadzenie do literackiego świata Sarah Kane, wstęp, krótkie zarysowanie estetyki i problematyki, naprowadzenie na pewne konteksty i tła, nieśmiałe opracowanie. "Kochaj mnie lub zabij" jest jednakże, jeżeli nie najlepszym (tu polecam jeszcze długi i wyczerpujący fragment książki "Brzytwą po oczach" Michała Lachmana, w całości poświęcony Kane) to na pewno jednym z niewielu i jednym z najbardziej dokładnych podręczników o wybitnej autorce. Podręcznik to moim zdaniem odpowiednie słowo. Autor bowiem wydaje się być pozbawiony indywidualnego i własnoręcznie skonstruowanego wywodu, częściej powołuje się na...

Przeczytana: 2011 rok

książka dość mocno wciągająca i ciekawa.
Jeżeli ktoś posiadałby dzieła Sary Kane to proszę o kontakt.. Chętnie odkupie lub pożyczę

Twórczość Kane, to pisarstwo dramatyczne do wystawiania na scenie, w tej książce autor dokonuje zestawienia tekstów o samej Kane. Szalenie mało w Polsce jest dyskusji na temat autorki, bardzo kontrowersyjnej i jednak nowatorskiej w sztuce scenicznej. Jej dramaty, to oszczędne w słowach, można by nazwać "potworności", do których jeszcze nie przywykliśmy jako odbiorcy. Sceny aktów seksualnych, ekskrementów, gwałtów, generalnie psychicznych i fizycznych przemocy, to obraz jakim posługuje się Kane, by dotrzeć do widza.

Zuzia | 2016-12-02
Watanabe | 2016-01-05