Upokorzenie

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
The Humbling
daab

Dla Simona Axlera, bohatera nowej, przejmującej powieści Philipa Rotha, wszystko już skończone. Kiedyś należał do czołówki teatralnych aktorów Ameryki, teraz – po sześćdziesiątce – utracił magię swojego aktorstwa, talent i pewność siebie. Jego Falstaff i Peer Gynt, i Wujaszek Wania – wszyscy „w nicość się rozwiali”, a on, wychodząc na scenę, już nie potrafi udawać kogoś innego. Opuszcza go żona, opuszcza publiczność; agent Simona próbuje namówić go do powrotu na scenę, ale bezskutecznie. I oto pośród tej wstrząsającej relacji o wycofaniu się z życia pojawia się nowy wątek – erotyczny – który jednak miast przynieść bohaterowi pociechę i spełnienie, dopisuje do jego historii ponury i tragiczny epilog.

źródło opisu: www.czytelnik.pl

źródło okładki: www.czytelnik.pl

Rafał Niemczyk | 2011-10-27
Przeczytana: 25 października 2011

"Simon Axler to typowy dla Philipa Rotha bohater – wyzwolony reprezentant środowiska żydowskiego w XX-wiecznej Ameryce. Niegdyś jeden z czołowych teatralnych (a czasem filmowych) aktorów, święcący triumfy aż do końca lat 90. Potrafi wcielić się zarówno w szekspirowskiego Falstaffa czy Makbeta, w Peera Gynta Henryka Ibsena czy z werwą zaprezentować na scenie pokręcone losy z „Wujaszka Wani” Czechowa. Od dziecka „czuł się postacią w sztuce”, miał wrodzony talent, który wykorzystywał również po to, by zjednywać sobie kobiety. W wieku dwudziestu lat stał się zawodowcem i piął się w górę, osiągając gwiazdorski status.

Ale odkąd skończył 60 lat, „jego talent był martwy”.

Aktor jest świadomy kryzysu, który szybko zaczyna go unicestwiać. Załamanie przychodzi nagle, ale jest silne i nieustępliwe. Gdyby Axler miał pociąg do alkoholu, zapewne pogrążyłby się w pijaństwie. On przeżywa jednak swój dramat w pełni świadomie, nie uciekając ani w środki odurzające, ani w życie rozrywkowe. Choć ma...

elka2012 | 2016-08-03
Przeczytana: 11 marca 2016

Jest to moja pierwsza książka Philipa Rotha.
Czuć mistrza.
Na pewno przeczytam kolejne

falk | 2015-10-15

Książka o bezbronności człowieka mierzącego się z uczuciem. O życiodajnym, a jednocześnie niszczącym wpływie miłości oraz o tym, jak krucha potrafi być ludzka psychika.

wordila | 2011-12-11
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Roth w swojej starej, dobrej formie. Warto sięgnąć po tę małą książeczkę.

UnflinchingMan | 2013-09-17

Popłuczyny po powieściach "Everyman" i "Duch wychodzi".

czytankianki | 2012-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Jak na Rotha to książka ledwie przeciętna. Czyta się ją dobrze, ale niestety nie pozostawia większego wrażenia. Są interesujący bohaterowie, jest życie przeplatające się z teatrem (co w literaturze b. lubię), ale czegoś mi zabrakło.

Dawidja78 | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016
adamw410 | 2016-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2016
Stardust | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016
sostrange | 2016-08-14
Philip Roth składa skargę do Wikipedii

Amerykański pisarz, Philip Roth, wielokrotnie wymieniany wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla, napisał list otwarty do Wikipedii z prośbą o zmienienie opisu jego książki, gdyż jest on niezgodny z prawdą.

Najgorsza scena erotyczna w literaturze współczesnej

W Wielkiej Brytanii pismo „Literary Review” przyznaje „Nagrodę dla najgorszej sceny erotycznej w literaturze współczesnej” (Bad Sex Awards).