Przewodnik po żydowskich Kielcach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Śladami cieni". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Austeria
978-83-89129-70-3
żydowskie miasta, Kielce
sih87

Jak dziś w Kielcach szukać śladów żydowskiej przeszłości? We współczesnym mieście dostrzega je tylko wprawne oko kogoś, kto ma choć trochę wiedzy o żydowskiej kulturze i obyczaju. Przed wojmą Kielce liczy 54 tysiące mieszkańców, z czego 18 tysięcy stanowili Żydzi. Innymi słowy: w każdej grupie społecznej co trzeci kielczanin był Żydem. Gdzieś w śródmieściu, na futrynie drzwi zobaczyć jeszcze...

Jak dziś w Kielcach szukać śladów żydowskiej przeszłości?

Gdzieś w śródmieściu, na futrynie drzwi zobaczyć jeszcze można ślad mezuzy, zamalowany kilkoma warstwami farby olejnej. Gdzieś przy starej kamienicy na ulicy Zagórskiej czy Jasnej, albo na podwórzu przy placu Wolności widać zabudowany wykusz, w którym żydowskie rodziny budowały kuczki i zasiadały przy stole w czasie święta Szałasów. Dziś mało kto wie, co to mezuza i co to kuczki. A są to ślady po ludziach, którzy tworzyli historię tego miasta.

To tylko ślady. Świat żydowskich Kielc przeminął bezpowrotnie. Ale nie może zginąć pamięć

źródło opisu: Wydawnictow Austeria 2008

źródło okładki: http://www.austeria.pl/thumb/phpThumb.php?src=../i...»

efcia | 2015-11-19
Przeczytana: 2012 rok

Po przeczytaniu tej książki inaczej patrze na Kielce, zaglądam w podwórka, patrze na stare okna, szukam znaków, śladów ... ludzi którzy, tutaj żyli, tworzyli, kochali, umierali. Śladów jest już niewiele .. ale są, trzeba tylko pamiętać.

sih87 | 2011-06-21
Przeczytana: 12 lipca 2010