Psychologia i szamanizm

Tłumaczenie: Robert Palusiński
Wydawnictwo: Kos
The shaman's body : a new shamanism for transforming heath, relationships and community
szamanizm psychologia

Podłożem wszelkich codziennych problemów jest śniące ciało - twoje najbardziej zdumiewające doświadczenie odczuwane zazwyczaj jedynie w obliczu śmierci albo w trakcie okultystycznych czy szamańskich rytuałów. Psychologia i szamanizm zachęca do tego, żebyś wraz z innymi ludźmi żył śniącym ciałem, przekształcając codzienną rzeczywistość w wyjątkowy świat, w którym pojawia się doświadczenie i odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące życia.
Ta książka oparta jest na moich osobistych doświadczeniach z redzennymi mieszkańcami Afryki i Ameryki, australijskimi aborygenami, hinduistycznymi uzdrowicielami z Indii oraz duchowymi nauczycielami z całego świata, podstawą tej książki jest także moja praktyka psychoterapeutyczna, praktyka rozwiązywania konfliktów i szamanizmu. Ćwiczenia i metody wywodzą się z połączenia nowoczesnej psychologii oraz starożytnych praktyk szamańskich.

źródło opisu: Wydawnictwo KOS, 2002

źródło okładki: www.kos.com.pl

Ludi | 2016-05-14

I znowu wystawiam opinię bez doczytania... dlatego też postanowiłem się wstrzymać od gwiazdek. Ale jeśli chodzi o to, przez co udało mi się przebrnąć to mogę powiedzieć, że oczekiwałem czegoś całkiem innego. Nie do końca wiem, czy można to nazwać winą autora, pewnie nie, choć mam wrażenie, że popłynął stanowczo za bardzo. Brakuje mi tutaj... psychologii. To znaczy, liczyłem na jakieś zestawienie teorii psychologicznych czy też uznanych metod postępowania z szamańską tradycją. Tymczasem mam niestety wrażenie, że autor nieco na wyrost zareklamował się psychologią (nie wątpię w jego terapeutyczne kompetencje, jednak nic o nich stąd nie wiadomo).
Książka stanowi raczej rodzaj dzielenia się swoimi duchowymi przeżyciami. Co więcej, opisany w dość mocno chaotyczny sposób, jakby autor zakładał, że obszar w którym się porusza jest codzienną oczywistością dla każdego człowieka. Co więcej, we wstępie przywołuje pomysł przyjaciółki, żeby stosować zaimek "ty" i chwali go, jako bardzo...

Arche | 2016-02-12
mari0shka | 2014-11-22