Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Blanka Łyszkowska
Wydawnictwo: Virgo
psychologia, psychiatria
Jantarka

Książka Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny miała dotąd we Francji osiemnaście wydań, stała się bestsellerem (ponad 500 000 sprzedanych egz.) i weszła do kanonu lektur obowiązkowych na wydziałach psychologii. Autorka porusza fascynujący temat międzypokoleniowego przekazywania lęków, nierozwiązanych konfliktów, tajemnic, traum, ukrytej lojalności rodzinnej. Omawia powtarzanie się w...

Autorka porusza fascynujący temat międzypokoleniowego przekazywania lęków, nierozwiązanych konfliktów, tajemnic, traum, ukrytej lojalności rodzinnej. Omawia powtarzanie się w rodzie przedwczesnych śmierci, przypadki „dziedziczenia” chorób, których nie można uznać za dziedziczne, powtarzanie się w rodzinie wypadków, oraz pojawianie się chorób i wypadków w określonych dniach w roku na przestrzeni kilku pokoleń, czy też utraty zdrowia lub życia, gdy potomkowie są w tym samym wieku, co przodek (syndrom rocznicy).

„Wierność przodkom, nieświadoma, niewidoczna lub ukryta lojalność
ma nad nami władzę: należy ją uwidocznić – uświadomić ją sobie,
zrozumieć, co nas zobowiązuje i nami kieruje oraz, ewentualnie,
przetransformować tę lojalność, aby móc w pełnej wolności żyć swoim życiem”.

Czy któreś z dzieci musiało zastąpić rodziców w opiece nad rodzeństwem?
Czy któryś z krewnych zginął tragicznie podczas wojny?
Czy ktoś stracił majątek w wyniku wydarzeń historycznych
lub na skutek niesprawiedliwości? O czym się w rodzinie milczy?
Kto jest jednostką dominującą w rodzie?

W książce znaleźć można zarówno omówienie najważniejszych koncepcji badaczy, którzy od czasów Freuda poruszali temat przekazu międzypokoleniowego, jak i omówienie przypadków z praktyki terapeutycznej autorki, oraz jej instrukcje jak konstruować geneosocjogram i na co należy zwracać uwagę pracując w psychoterapii z transgeneracyjnością.

Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny to przewodnik dla psychoterapeutów i dla wszystkich, którzy chcą pracować nad polepszeniem relacji we własnej rodzinie.

źródło opisu: http://virgobooks.pl

źródło okładki: http://virgobooks.pl

Ola | 2018-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Książka porusza temat ukrytych przekazów rodzinnych. Autorka analizuje temat wprowadzając czytelnika przybliżając tematykę ukrytych lojalności w rodzinach. Bardzo ciekawie opisuje lojalnościowe ujęcie Boszormenyi-Nagy'ego. Przedstawia idee stosowanie genogramu i genosocjogramu zarówno w praktyce rodzinnej jak i indywidualnej czy grupowo-szkoleniowej, np. dla pracowników oddziałów szpitalnych.
Największym mankamentem książki jest poradnikowy, uproszczony język i tok myślenia. Przedstawione przypadki transgeneracyjnych przekazów są bardzo spłycone i ogólnikowo przedstawione. Autorka podobnie do Freuda ma tendencję do nadinterpretowania rzeczywistości i zakładania, że własne interpretacje przekazów rodzinnych mają odniesienie do rzeczywistego odbioru tych zdarzeń przez jej klientów.
Pomimo inklinacji systemowych książka jest w głównej mierze poświęcona analitycznym metodom pracy terapeutycznej.

Według Freuda podświadomość i pamięć nie zawiera rzeczywistych faktów: "(..) Nie...

Ania | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Obowiązkowa pozycja dla każdego. Autorka tłumaczy w jaki sposób niezaleczone traumy wcześniejszych pokoleń mogą wpływać na nasze życie.

Rudy_Myszor | 2017-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2017

Interesujaca analiza wplywu przodkow i ukrytych sekretow rodzinnych na nasze zycie, a nawet zdrowie. Nieuzasadniona i nieuswiadomiona lojalnosc wobec zranionego badz wykluczonego czlonka rodziny odciska pietno na calym rodzie. Co ciekawe wydziedziczenie oznacza wyzwolenie od dzwigania ciezaru rodu.

olaboga | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Temat fascynujący ale podany w mało strawny sposób. Szarpana narracja, mnóstwo przypisów, pourywane wątki.

qmarcin | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018