Psychologia procesu w relacjach

Okładka książki Psychologia procesu w relacjach Arnold Mindell
Okładka książki Psychologia procesu w relacjach
Arnold Mindell Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Dreambody in Relationships
Czarna Owca
2023-09-27
2023-09-27
Paweł Luboński

Ciało, sen i relacje.

Psychoterapia relacji międzyludzkich kojarzy się głównie z gabinetem psychologa i wygodnym fotelem (względnie, ale to już raczej negatywny mit: z kozetką). A co, jeśli można do tej scenerii włączyć także oddziaływanie na podświadomość, np. za pomocą snów, i włączyć owoce takiego oddziaływania do kompleksowej pracy nad międzyludzkimi relacjami? O tym, że jest to możliwe przekonuje Arnold Mindell w książce pt. "Psychologia procesu w relacjach".

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie czym jest psychologia zorientowana na proces. Według klasycznej definicji wspomniane podejście psychologiczne jest otwartym, interdyscyplinarnym podejściem wspierającym zmiany indywidualne i zbiorowe. W praktyce tego podejścia łączy się pracę ze snem, z ciałem, z symptomami, z relacjami i pracę z dużymi grupami. Metoda oferuje nowe sposoby radzenia sobie z obszarami doświadczenia, które są odbierane jako problematyczne lub bolesne.

Objawy fizyczne, problemy relacyjne, konflikty grupowe i napięcia społeczne, po potraktowaniu ich z ciekawością i szacunkiem, mogą stać się w omawianej koncepcji psychologicznej impulsem istotnym dla rozwoju osobistego jak i czynnikami społecznej zmiany. Metodę Arnolda Mindella można zaliczyć do nurtu terapii humanistycznych. Jest to podejście fenomenologiczne, w którym dla terapeuty najważniejsze są subiektywne znaczenia nadawane własnemu doświadczeniu przez klienta. Koncentruje się ono na relacji zachodzącej pomiędzy sposobem doświadczania otaczającego świata i własnej osoby a możliwościami osobistego i kolektywnego rozwoju, możliwością zmiany zachowania i poszerzenia możliwości wyboru w konkretnych sytuacjach, możliwością odbudowy poczucia życiowej satysfakcji i spełnienia.

Uzupełniając terapię rodzinną o sen i pracę z ciałem, Arnold Mindell stosuje psychologię zorientowaną na proces do pracy z relacjami. Bada teorię hologramu, nieświadomość zbiorową oraz odkrycia współczesnej fizyki i biologii, aby pokazać, jak świadomość każdej jednostki wpływa na ułatwienie komunikacji w związkach.

Arnold Mindell (ur. 1940),amerykański psychoterapeuta, psycholog, twórca psychologii zorientowanej na proces (POP, skrót od ang. Process Oriented Psychology). Jest autorem wielu publikacji na temat snów, świadomości, szamanizmu, konfliktów i transformacji. Jego najważniejsze książki to: O pracy ze śniącym ciałem (1985, wyd. pol. 1991),Siedząc w ogniu. Wykorzystanie konfliktów i różnic między ludźmi dla transformacji dużych grup (1995, wyd. pol. 1998),Siła ciszy: metody całodobowego świadomego śnienia (2000, wyd. pol. 2007),O istocie snów: psychologiczna i duchowa interpretacja snów (2001, wyd. pol. 2007). Prowadzi warsztaty na całym świecie, jest częstym prelegentem konferencji naukowych, a także występuje jako specjalista w programach telewizyjnych i audycjach radiowych. Mieszka w Portland w stanie Oregon.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

#psychologiaprocesuwrelacjach #arnoldmindell #psychologia #psychologiaprocesu #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #dobraksiazka #czytamksiazki #bookstagram #bookreview #bookstagrampolska #instabooks #instabookspoland

Ciało, sen i relacje.

Dzięki Wydawnictwu Czarna Owca (współpraca barterowa) miałam przyjemność poznać intrygującą i, jak się okazuje, ponadczasową lekturę, która skłania do myślenia.

To poprawione i uzupełnione wydanie w nowym tłumaczeniu, które pierwszy raz zostało wydane w latach 80. ubiegłego wieku, a jednak czytając dziś tę lekturę, mam wrażenie, że jest bardzo aktualna.

Ta książka będzie idealnym tytułem dla osób, które interesują się już psychologią, terapią i chcą wejść głębiej. Autor jako specjalista, a raczej twórca terapii zorientowanej na proces pokazuje nam, jak wiele czynników ma znaczenie w pracy nad relacjami, w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie, małżeństwie, związku.

Na wielu przykładach ze swojej praktyki, pokazuje nam znaczenie snów, naszych gestów, odruchów, z których często nie zdajemy sobie sprawy, a mają one kluczowe znaczenie w rozumieniu komunikatów czy w ogóle naszych problemów.

Ponadto w tej książce sporo jest odnośników do Freuda czy Junga, szczególnie właśnie w kontekście snów, ich interpretacji, naszej świadomości, dzięki czemu czytając ten tytuł, mamy ochotę zgłębić kolejne tematy… a to, przyznam szczerze, uwielbiam!

Intrygująca, zaskakująca i dająca do myślenia pozycja. Polecam serdecznie!

Ta książka...

Książka dla osób interesujących się psychologią, w szczególności zmianami w podejściu do psychoterapii i poznawania nowych nurtów w tej dziedzinie nauki.
#arnoldmindell jako twórca nurtu psychologii zorientowanej na proces (popularny skrót POP od. ang. Process Oriented Psychology) wskazuje jak wiele czynników ma wpływ na nasze podejście do relacji, rozwiązywania problemów w związkach oraz w rodzinie. Ukazuje też jako zwolennik teorii Junga duży wpływ naszych snów i podświadomości na problemy psychiczne, które często objawiają się poprzez zaburzenia somatyczne.
Cieszę się, że wydawnictwo czarna owca wydaje klasyków z teorii psychologii, co umożliwia poszerzenie wiedzy merytorycznej z tego zakresu. Wreszcie coś innego niż zwykły poradnik życiowy.

Terapia rodzinna. Sen. Praca z ciałem. Hologram. Nieświadomość zbiorowa

To tylko kilka z tematów poruszanych w tej kwestii. Korzystając z badań fizyki i nikogo autor wskazuje zależności między świadomością jednostki, w wpływem na komunikację w związkach

To ciekawa książka poruszająca zagadnienia psychologii, krowa może zaskoczyć, ale także ułatwić nam zrozumienie siebie i innych.

Terapia rodzinna. Sen. Praca z ciałem. Hologram. Nieświadomość zbiorowa

• Popularnonaukowe
  • Czekają na spotkanie
  • Biblioteka
  • Współpraca
  • Wypożycz z biblioteki
  • Literatura faktu
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Psychologia procesu w relacjach