Najnowsze artykuły
Artykuły
Thom Hartmann ostrzega nas wszystkich przed zagładą. Pytanie tylko, czy nie jest już za późnoRemigiusz Koziński1Artykuły
Poznaj Marikę Echidnas – premiera debiutanckiej książki Agnieszki SzmatołyLubimyCzytać1Artykuły
Wszystkie dramaty Wiesława Myśliwskiego. Premiera książkiLubimyCzytać3Artykuły
Kobieta kupiła przez internet książkę. Gdy zobaczyła dedykację, nie mogła wyjść ze zdziwieniaAnna Sierant7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anne Ancelin Schützenberger

Źródło: http://virgobooks.pl
2
6,5/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ur. w 1919 r. , profesor psychologii na uniwersytecie w Nicei i psychoterapeutka o międzynarodowej renomie, która wprowadziła do psychologii pracę z psychogenealogią i transgeneracyjnością.
6,5/10średnia ocena książek autora
108 przeczytało książki autora
269 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016
Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny
Anne Ancelin Schützenberger
6,5 z 73 ocen
280 czytelników 15 opinii
2016
Najnowsze opinie o książkach autora
Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny Anne Ancelin Schützenberger 
6,5

Książka porusza temat ukrytych przekazów rodzinnych. Autorka analizuje temat wprowadzając czytelnika przybliżając tematykę ukrytych lojalności w rodzinach. Bardzo ciekawie opisuje lojalnościowe ujęcie Boszormenyi-Nagy'ego. Przedstawia idee stosowanie genogramu i genosocjogramu zarówno w praktyce rodzinnej jak i indywidualnej czy grupowo-szkoleniowej, np. dla pracowników oddziałów szpitalnych.
Największym mankamentem książki jest poradnikowy, uproszczony język i tok myślenia. Przedstawione przypadki transgeneracyjnych przekazów są bardzo spłycone i ogólnikowo przedstawione. Autorka podobnie do Freuda ma tendencję do nadinterpretowania rzeczywistości i zakładania, że własne interpretacje przekazów rodzinnych mają odniesienie do rzeczywistego odbioru tych zdarzeń przez jej klientów.
Pomimo inklinacji systemowych książka jest w głównej mierze poświęcona analitycznym metodom pracy terapeutycznej.
Według Freuda podświadomość i pamięć nie zawiera rzeczywistych faktów: "(..) Nie istnieje w podświadomości żaden ślad rzeczywistości, dlatego nie można odróżnić prawdy od wytworu wyobraźni i afektów. Chodzi o uczucia lub rzeczywistość zbudowane na bazie tego, co zostało usłyszane, a wartość zostaje im nadana dopiero potem. Są połączeniem doświadczenia, tego co usłyszeliśmy, i przeszłości (z dziejów rodziców i przodków) oraz tego, co sami widzieliśmy [..] Odnoszą się do tego, co usłyszane, tak jak sny odnoszą się do tego co zobaczone". ,, Fantazje powstają przez nieświadome połączenie tego, co zobaczone, z tym, co usłyszane".
Tajemnice przodków. Ukryty przekaz rodzinny Anne Ancelin Schützenberger 
6,5

Zdecydowanie jest coś w przenoszonych traumach pokoleniowych i warto o tym wiedzieć. Jednakże na pewno nie zgodzę się z przerobioną śmiercią starszego brata przez Salvadora Dali - czytałam jego autobiografie, gdzie jest tyle zaprzeczania i udowadniania bycia sob a następnie mocne odcięcie od rodzicó, że naprawdę wątpię w jego przepracowanie...