Tomek wśród łowców głów

Okładka książki Tomek wśród łowców głów Alfred Szklarski
Okładka książki Tomek wśród łowców głów
Alfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 6) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 6)
Muza
2008-01-01
2008-01-01
Tomek Wilmowski Smuga Sally Dingo

W tej części przechodzimy od łowienia okazów do ogrodów zoologicznych do ich preparowania dla prywatnych kolekcjonerów (jest to dość duże uproszczenie, ale niestety autor poszedł w tym kierunku - co niestety mi się nie podoba). Ponadto, wyprawa nie miała wytyczonego jakiegoś sprecyzowanego celu (trochę przytłaczające jest to preparowanie wymierających gatunków). I to co najbardziej mi przeszkadzało - całkowite podporzadkowanie Sally Tomkowi (stereotypowe i szkodliwe).
Dobrze jest powrócić do niektórych książek, aby sprawdzić jak odbieramy je we wtórnym czytaniu.

2099

Szósta część cyklu. Rewelacja. Uwielbiam przygody Tomka. Pewnie nie jestem obiektywny ale dla mnie to najlepsze młodzieżowe książki przygodowe. Tym razem Nowa Gwinea i sporo wiedzy geograficznej, przyrodniczej czy historycznej, która zdecydowanie i konkretnie przybliża nam tą wyspę i nie tylko.

To już szósta część „Tomka”, którą czytam synowi.
Niestety coraz gorsza.
Czytelnik z przykrością obserwuje głównego bohatera, który już do porządku dziennego przeszedł w temacie zabijania zwierząt. O ile w pierwszej części była mowa o łapaniu okazów do kolekcji wielu ogrodów zoologicznych, co zresztą również nasuwa wiele pytań natury moralnej, to mniej więcej od czwartej części już bez skrupułów poluje na zwierzęta. Towarzyszy mu do tego w części szóstej dość makabryczny zespół preparatorów.
Zresztą w „Tomku wśród łowców głów” niezrozumiały jest cel wyprawy. Nie jest wspomniany ani razu wątek współpracy z przedsiębiorcom Hagenbecka, który dotychczas był regularnym kontrahentem, a może i nawet pracodawcą Smugi i Wilmowskiego (o ile dobrze pamiętam).
Jest jakiś zleceniodawca-kolekcjoner na rajskie ptaki z Australii, ale jest to wyjaśnione dość pobieżnie i na samym początku. Czytelnik odnosi wrażenie, że jadą tam dla samego pojechania.
Z pozytywnych zaskoczeń należy jednak wymienić brak słabo skrywanego w poprzednich częściach socjalistycznego moralizatorstwa przeciwko „zachodniemu imperializmowi”. Może Szklarski zaczął przechodził jakąś przemianę w swoich poglądach?
Generalnie także literacko książka była mniej interesująca pomimo niezłego researchu (szczególnie biorąc pod uwagę, jak Nowa Gwinea była wówczas nierozpoznana).
A przenikające tu i ówdzie mansplaining, protekcjonalność nad kobiecymi bohaterkami oraz ich upupienie (Sally tuż po ślubie z Tomkiem dywaguje w ostatnim rozdziale: „Ach, ale chciałabym być mądrą jak Ty Tomku”) powoduje, ze zamiast cieszyć się z przeczytania wartościowej książki, rozpaczamy nad szkodami, jakie książka może uczynić w utrwalaniu stereotypów dotyczących płci.
Dlatego tak niska ocena-nie da się tego wytrzymać.

To już szósta część „Tomka”, którą czytam synowi.
Niestety coraz gorsza.

Tomek wśród łowców głów to kolejny ciekawie napisany tom z podróż Tomka Wilmowskiego. W tym tomie Tomek Wilmowski podróżuje po wraz z przyjaciółmi po Papui nowej gwinei- krainie dzikich czarnych, ludów. Podczas podróży Tomek i jego przyjaciele przeżywają wiele ciekawych i interesujących przygód. Dodatkowo odwiedzają ciekawe miejsca. Polecam wam tą książkę bo się ja szybko i przyjemnie czyta. Książkę polecam szczególnie wszystkim czytelnikom zainteresowanym książkami podróżniczo- przygodowymi oraz wszystkim tym, którzy lubią twórczość Alfreda szklarskiego.

Ta część mi gdzieś nie podeszła. Po całkiem zgrabnej poprzedniej, ta mnie trochę znudziła. No może pod koniec trochę trzymała w napięciu, ale i tak poprzednia była lepsza.

W tej książce Sally mówi do Tomka. Ty mnie nauczyłeś kochać zwierzęta. Dlatego wstąpiłam na weterynarię, aby z tobą w końcu móc jeździć na wyprawy łowieckie.

Podwójny fikołek logiczny. Kochają tak zwierzęta, że Tomuś mordował dla rozrywki dziesiątki zwierząt. Więcej 5x zabił niż złapał ich żywcem. A ona też je kocha, dlatego chcę na nie polować razem z Tomkiem. Kłusownicy nic innego.

Też fajny fikołek 2. Zleceniodawca mówi do naszej grupy głównych bohaterów i kłusowników, że rajskie ptaki być może niedługo wyginą, bo polują ludzie na nie dla futra. Dlatego zleca im, upolowanie kilku takich ptaków, aby mogli spreparować ich futro dla niego. :-) autor to miał poczucie humoru.

Ciąg dalszy, obecnie już 6 tom, przygód nastoletniego Tomka Wilmowskiego, czyli obłędnej klasyki podróżniczej polskiej literatury młodzieżowej. Rozgrywająca się praktycznie od razu po ucieczce z Syberii, tutaj Tajemnicza podróż Tomka, opowiada o wyprawie łowieckiej na dzikie i niebezpieczne tereny Nowej Gwinei. W tamtych czasach była to wciąż biała plama na mapie owiana dziesiątkami legend i niebezpieczeństw czyhających na białych podróżników, stąd Szklarski tak mało nasycił ten tom anegdotkami o wielkich odkrywcach i historycznych elementach wyspy. Plusem natomiast jest zmiana klimatu opowieści. Po pierwsze otrzymujemy ponownie po latach wyprawę łowiecką, jak w pierwszych tomach, bez podtekstów politycznych i westernowych. Celem jest, co ciekawe, upolowanie martwych legendarnych rajskich ptaków, które żyją tylko na Papui i Nowej Gwinei. To może wydawać się bardziej proste niż polowanie na okapi czy emu. Nic bardziej mylnego, bowiem z tym wiąże się druga zmiana. Tytułowe plemiona łowców głów, zacofanych prymitywnych kanibali walczących o terytorium i pożywienie, pod władzą bezlitosnych demagogów szamanów plemiennych. Oczywiście kontrast między Papuasami a białymi kolonizatorami, których widzą po raz pierwszy jest fascynujący, a starcia zbrojne przejmujące. Elementy ich wierzeń czy skalpowania głów, to już wątki dla starszych dzieciaków, co udowadnia fakt, iż najlepsze cykle dorastają wraz z odbiorcami. Niestety powieść nie uniknęła minusów. Przez ponad pół książki podróżujemy na wyspę, obserwujemy rafę koralową i starcie z piratami. To zmarnowanie objętości książki. Wędrówka od plemienia do plemienia również może wydawać się monotonna, bowiem autor dla odmiany nie okraszał jej wyjątkowością fauny i flory, jak miewa w zwyczaju. Powieść cierpi również na nadmiar bohaterów, którzy dochodzą z każdą kolejną częścią do ekipy łowieckiej, to sprawia iż pisarz nie potrafił wyciągnąć z każdej postaci jej potencjału, i tym bardziej dać im przysłowiowe pięć minut, przy tak małej objętości powieści. Oczywiście to wciąż przyjemna lektura i odskocznia od nużącej poprzedniej części, a zakończenie ślubem na łożu śmierci i happy endem utwierdza nas w przekonaniu, że fajnie jest czasem wrócić do czasów, gdy książki były lekkie, przyjemne i bezpretensjonalne.

Ode mnie 6/10. Zgadzam się z opiniami tutaj, że jest to raczej słabsza część.

Ode mnie 6/10. Zgadzam się z opiniami tutaj, że jest to raczej słabsza część.

OCENA - 8/10 REWELACJA

„TOMEK WŚRÓD ŁOWCÓW GŁÓW” (tom. 6) tytuł brzmi nieco groźnie, ale to tylko pozory ponieważ przenosimy się wraz z Tomkiem Wilmowskim do egzotycznej Nowej Gwinei czyli na wyspę w zachodniej części Oceanu Spokojnego, drugiej co do wielkości wyspy świata, po Grenlandii oczywiście która jest wyspą największą.

Wraz z lekturą czeka nas kolejna dawka niesamowitych przygód. Tym razem skupimy się na łapaniu rajskich ptaków oraz zbieraniu orchidei z których ta kraina słynie. Na swojej drodze spotkamy również Papuasów, którzy stanowią rdzenną ludność tego obszaru. Doświadczymy także czarów, wierzeń, kultu przodków, magii, czyli poznamy nieco kultury tej prymitywnej ludności. A wszystko podane w przystępny oraz humorystyczny sposób. Przemiła lektura, warto po nią sięgnąć w każdym wieku. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Wraz z lekturą czeka nas kolejna dawka...

8/10

8/10