Marina

Muza
2010-01-01
2010-01-01
Katarzyna Okrasko
Carlos Ruiz Zafon kryminał literatura młodzieżowa powieść literatura hiszpańska literatura iberoamerykańska

Ten język jest poprostu piękny

Ten język jest poprostu piękny

Już myślałam, że po Trylogii mgły Marina będzie lekturą ciekawszą, jednak spotkałam się po prostu z czwartą częścią sagi o tym samym. Potwory nie wyłaniają się z mgły, ale reszta bardzo podobna. Schemat fabuły identyczny jak w poprzednich książkach autora. Para nastolatków próbuje rozwikłać zagadkę upiorów. Dość ciekawe intrygi kończące się rozczarowującą kulminacją. Tak jakby ciekawy film thriller zmieniał się powoli w kreskówkę dla dzieci. Sentymentalny koniec też już się powtarzał w dziełach Zafona.

Do Zafona mam sentyment. Ale nie jest to super pozycja. Książką raczej dedykowana dla tzw. "young adult" , młodych dorosłych. Jest trochę grozy jest trochę romansu, jest trochę dramatu. Ale łez nie wyciska. Solidna pozycja. Można się zapoznać przed "Cieniem Wiatru".

Ostatnia książka Zafona w tym roku. Tym samym mogę powiedzieć, że przeczytałam wszystkiego jego książki. Mamy tutaj historię nastolatków, którzy rozwiązują tajemnice związaną z morderstwami. Morderstwa te dzieją się oczywiście w Barcelonie. Obserwujemy relacje dwójki młodych ludzi, którzy mocno angażują się w sprawy dorosłych. Widzimy też rodzące się między nimi uczucie. Sprawy dorosłych są mocno demoniczne i mroczne. Poznajemy historię Michala Kolvenika, który fascynował się naprawianiem ludzkich ciał. Za wszelką cenę. Nie wiele to ma wspólnego z leczeniem, bardziej idziemy w stronę wskrzeszenia. Polecam

W przedmowie Zafon mówi, że jego celem było napisanie książki uniwersalnej, przy której dobrze będzie bawić się dorosły i nastolatek. Niestety nie da się aby lubili nas wszyscy, i to spektrum kompromisu jest odczuwalne w odrobinę naiwnych dialogach czy wyznawaniu sekretów życia dopiero co poznanym dzieciom - ot tak.

Pomijając klimat mglistej, niebezpiecznej Barcelony i kilka (mocno) mrocznych scen, nie mogłam oprzeć się wrażeniu jakbym czytała lekturę szkolną. Studium poświęcenia prowadzącego do szaleństwa, dozgonnej miłości i walki dobrych chęci z dobrem.

Pomijając klimat mglistej, niebezpiecznej Barcelony i...

Książka jest dobra, ale chyba najbardziej urzekł mnie opis ówczesnej Barcelony i jej problemów niż główna fabuła książki.
Zastanawia mnie też dlaczego dorośli tak łatwo opowiadają swoje tajemnice dwójce dzieciaków, których wcześniej nie widzieli?
Nwm, dla mnie książka to mocny średniak, jednak na plus zdecydowanie język i konstrukcja większości bohaterów.

Kolejna książka autora, tak dla niego charakterystyczna. Myślę, że gdyby ktoś zasłonił mi nazwisko autora, to i tak bym je odgadła. A sama historia nawet ok, choć wolę jednak bardziej przyziemne wątki. A tu dzieją się rzeczy nieprawdopodobne. No i zastanawia, dlaczego kolejni dorośli tak łatwo opowiadają swoje tajemnice dwójce obcych dzieciaków?

Nigdy nie dowiemy się co czuje złoczyńca, dopóki sami na własnej skórze nie przeżyjemy jego historii. Myślimy sobie, że oszalał, że robi coś złego, bo jest zły i kropka. A nawet jak już ma jakiś sensowny powód to zwykle umniejszamy go słowami typu: "no dobra zrobił to, bo tak, ale trochę przesadził", "mógł zrobić to inaczej", "nie powinien wymierzać sprawiedliwości" itp. Ale czy zastanawialiśmy się może kiedyś co MY zrobilibyśmy na jego miejscu? Jak MY byśmy się zachowali, będąc w takiej samej sytuacji jak on/ona mając te same trudne przejścia za sobą? No właśnie. Większość z nas nie pojmuje, że tak naprawdę sami postąpilibyśmy tak samo. Możemy co prawda wmawiać sobie, że to nieprawda, że bylibyśmy mądrzejsi, ale czy NA PEWNO? Tak naprawdę nigdy się tego nie dowiemy, chyba że przeżyjemy coś równie traumatycznego co ów złoczyńca.

To chyba póki co najsmutniejsza książka Zafóna jaką przeczytałam. Miała w sobie pewną aurę niepokoju i nostalgii. Mimo to uważam ją na równi piękną jak serię "Cmentarz zapomnianych książek". KOCHAM. I chyba nie jestem w stanie nie pokochać żadnego dzieła twórczości Zafóna.

Marina to moja pierwsza książka tego autora i szczerze nie mam pojęcia co o niej myśleć bo z jednaj strony historia gdzie jest zagadka była bardzo wciągająca ale już historia samej mariny mniej mnie pociągała. Tym bardziej że pod koniec samej książki zaczęły się dziać bardzo dziwne rzeczy których się nie spodziewałam po tym autorze. Generalnie mi się podobała jednak jest wiele rzeczy które mi robią pstryczek w nos

Pomysł na fabułę całkiem fajny, ale wykonanie niestety średnie. Autor za bardzo gna z akcją, a historia składa się w zasadzie tylko z dwóch wątków. Kolejni dorośli bohaterowie zdradzający bez zawahania swoje największe tajemnice piętnastolatkom to element zbyt niewiarygodny nawet jak na młodzieżową książkę fantastyczną. Wprawdzie postaci są sympatyczne i książkę czyta się płynnie i szybko, ale to za mało na wyższą ocenę.

• 2011