Pierścień wokół Słońca

Tłumaczenie: Jarosław Jóźwiak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
Ring Around the Sun
83-7179-139-9

Tajemnicza podziemna organizacja o zasięgu światowym, dysponująca zaawansowanymi technologiami nieznanymi na Ziemi, uknuła spisek przeciwko ludzkości mający na celu zrujnowanie naszej cywilizacji. Zaczęło się niewinnie: od powszechnej sprzedaży bajecznie tanich i niezużywających się maszynek do golenia, żarówek, samochodów, domów,... a wkrótce na całym świecie zapanował strach i terror....

Zaczęło się niewinnie: od powszechnej sprzedaży bajecznie tanich i niezużywających się maszynek do golenia, żarówek, samochodów, domów,... a wkrótce na całym świecie zapanował strach i terror. Masowo zaczęli znikać ludzie, całymi rodzinami. Czy gatunkowi Homo sapiens grozi zagłada? Kim jest wróg?

Bohater powieści, pisarz Jay Vickers, zostaje oskarżony o zamordowanie jedynego przyjaciela i musi uciekać przed żądną linczu zgrają rozwścieczonych sąsiadów. Czy ocalenie przyniosą mu... wspomnienia z wczesnej młodości?

Ostatnia z wielkich powieści Simaka.

źródło opisu: Alfa, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

astaldohil | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

"Pierścień wokół słońca" łączy w sobie prostotę charakterystyczną dla prozy gatunkowej z okresu, w którym powstała i swego rodzaju naiwny optymizm - ślepą wiarę w szybki rozwój technologii i postęp naukowy. Sednem opowieści jest jednak tytułowy "pierścień" - czym jest nie zdradzę - i w tej kwestii liczne koncepcje Simaka - przypominam, jest to nowela z 1953 - były niezwykle nowatorskie i odcisnęły piętno na twórczości wielu pisarzy w późniejszym okresie (przywołam tutaj - oczywiście - Stephena Kinga i Terry'ego Pratchetta).

Jest też drugie dno. Opowieść o człowieku, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie rozdartym przez ślepy konsumpcjonizm, szukającym własnej definicji szczęścia, próbującym określić swoją tożsamość, niezależnie od tego kim chcą inni by był.

We prozie science-fiction wczesnego okresu rozwoju gatunku wciąż tkwi ten urok, prostota i nutka nostalgii, która sprawia, że niezwykle przyjemnie wraca się do autorów takich jak Simak. "Pierścień wokół...

Bosy_Antek | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Wydawać by się mogło, że największą ambicją Simaka jest ciągłe zaskakiwanie czytelnika. Niestety, nie jest to dla czytelnika najszczęśliwsza wiadomość.

„Pierścień wokół Słońca” Clifforda Simaka to przez wielu miłośników gatunku powieść uznana za działo kanoniczne. Szlachetny i niemal wzorcowy przykład realizacji założeń konwencji. Ja jednak z przykrością muszę stwierdzić, że dzieło to pożarł już robak czasu lub przynajmniej nieźle je nadgryzł.

Udany początek nie zapowiada galopady cudowności, zbyt późno tłumaczonych przez kolejne nieco nerwowe ruchy fabuły. Dostajemy do rąk ciekawą wizję świata zalewanego przez „cudowne” towary niewiadomego pochodzenia – tajemnicza korporacja handluje śmiesznie tanimi samochodami, które nigdy się nie psują, maszynkami do golenia, które nigdy nie stępi najtwardszy nawet zarost, domami, które same generują energię potrzebną w ich eksploatacji.

Klienci są zachwyceni, gdy płacąc grosze (czyli centy) radykalnie polepszają swoją egzystencję. Jednak...

zielonooka | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

naprawdę niesamowita. nie dość że fabuła jest niespotykana to jeszcze sam sposób pisania. świetne pióro. polecam gorąco. Na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę i dodam Simaka do ulubionych autorów. już szukam następnych pozycji do przeczytania.

Artulino | 2016-02-12
Bolko | 2015-12-14