Cmentarna planeta

Tłumaczenie: Mariusz Kamiński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie SF". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Cemetery World
83-7082-354-8
Feanor

Ludzkośc, po tysiącletnim okresie ekspansji w kosmos, opusciła Ziemię, która stała się galaktycznym cmentarzem. Ze wszystkich zakątków skolonizowanego Wszechświata startują i udają się w stronę planety-mauzoleum statki pogrzebowe. Na jednym z nich przybywa Fletcher Carson, nie jako Pielgrzym, lecz człowiek zainteresowany częścią Ziemi nie zajętą przez Cmentarz. Wkrótce Carson znajdzie się w niebezpieczeństwie, jego dociekliwość budzi obawy przedstawicieli Korporacji- zarządców planety.

[wydawnictwo: Amber, 1994]

byłem_fprefectem | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Jakoś mi spokoju nie daje, to posądzenie mnie o dziadzienie w szybkim tempie. Coby się przekonać przeczytałem tak szybciorkiem jeszcze jedną przygodówkę. Taką trochę bliższą starcowi, bo odbywaną na cmentarzu. Na bardzo dużym cmentarzu, tak mniej więcej wielkości Ziemi.

Dziesięć tysięcy lat temu nazad, ludzie opuścili swoją dogorywającą kolebkę i wyruszyli w kosmos w poszukiwaniu lepszej (albo jakiejkolwiek) przyszłości. Ziemia nie dość, że wyeksploatowana, to na dokładkę wyniszczona wojną, nie mogła już zapewnić bytu, a w każdym bądź razie nie wszystkim, którzy przeżyli. Ludzie rozpierzchli się po całej galaktyce szukać nowych planet dla siebie. Jakieś parę tysięcy lat po exodusie, grupka (zapewne grabarzy) wpadła na pomysł, że na trupie ziemi jeszcze można zarobić. Bo czyż to nie zaszczyt zostać pochowanym na planecie gdzie ludzkość się narodziła. Interes okazał się kopalnią złota, a takiego interesu się broni za wszelką cenę. Wypadki zaś chodzą po ludziach, a że na cmentarz...

Sławomir | 2015-08-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

Ciekawy pomysł przyznać muszę. Akcja też nie zawodzi. Koniec troszkę mnie zawiódł.- Zbyt prosty do budowanej przez całą książkę intrygi w mej skromnej ocenie.
Ogólnie rzecz biorąc dobry kawałek klasyki SF. Na kolana nie rzuca ale czytało mi się całkiem fajnie.

Feanor | 2010-05-17
Przeczytana: 1998 rok

To moja pierwsza przeczytana powieść sf, stąd mam do niej spory. W sumie niezła wizja Ziemi jako planety zamienionej w cmentarz dla ludzi rozproszonych go całej galaktyce.

Beefdolf | 2016-02-01
Na półkach: Kindle, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Krótka historia,która niczego po sobie nie pozostawiła..

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22