Hotel Pastis

Okładka książki Hotel Pastis Peter Mayle
Okładka książki Hotel Pastis
Peter Mayle Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera literatura piękna
Biblioteczka Konesera
Hotel Pastis
Prószyński i S-ka
1997-03-25
1997-03-25
Zofia Zinserling
powieść angielska literatura angielska

Mayle wpadł na pomysł chyba jedynego literackiego starup'u, w postaci cyklu „Prowansja”. Udowodnił, że przynosi on zyski. Quasi-kryminałami rozszerza ofertę. „Hotel...” jednak... no właśnie, odrobinę w nim samego Mayla i podjętych przez niego decyzji, dużo galopujących uczuć raczej spod znaku harlequina, bardzo prosta fabuła, fabułka nawet. Mimo to jest to książka na jeden wieczór i nie jest to czas stracony, jedynie z pamięci umyka nader szybko.

Nie wiem co lepsze, romans pisany przez samotną kobietę czy próba stworzenia romansu dla kobiet przez faceta.
Książka zapowiadana jako zabawna i sympatyczna opowieść o zmianach w życiu, okazała się być przegadana i bardzo stereotypowa. Znudzony życiem i zmęczony rozwodami bogaty spec od reklamy i marketingu pod wpływem impulsu i namowy ładnej kobiety kupuje hotel i zamierza zmienić dotychczasowy styl życia i pracę. Do tego momentu jednak mija pół książki, drugie pół świat i on sam pokazują mu, że nie jest stworzony do hotelarstwa. Co z tego wyniknie niech się czytelnik sam przekona. Mnie książka się nie spodobała. Raczej zaliczę ją do słabych czytadeł, dobrych na wakacje, jak się nie chce głowy ruszyć do przemyśleń i refleksji. Nie tego szukam w książkach.

1984

Powiem szczerze, zawiodłam się na tej książce. Dość przeciętna. Miało być zabawnie i z polotem, a wyszło nijako. Nieco się męczyłam przy tej książce.

W opisie powinna być jeszcze krótka informacja, że generalnie to taki trochę lepszy Harleqin. Bardzo znudzony i zmęczony pracą i rozwodami bogacz (bla bla bla) jedzie do Francji. Spotyka ponętną Francuzkę (bla bla bla) i następuje obowiązkowe "zaiskrzenie", wielkie zmiany w życiu (bla bla bla). Szczerze? Nawet nie chce mi się pisać za bardzo o tej książce. Jedyne co ją ratuje to wątek kryminalny i nic wiecej. Zmarnowałem wieczór.

Powieść jest przetłumaczona z języka angielskiego. Pozostało w niej sporo francuskich zwrotów wiążących się chyba z miejscem akcji. Wydawca "pożałował" na tłumacza języka francuskiego i dołączenie przypisów. Ze słowniczkiem część zwrotów jakoś przełożyłam samodzielnie, ale ... jednak uważam, że powinien zrobić to zawodowiec. Ponadto zauważyłam i błędy ortograficzne! (str.34- 3 wers od dołu) i ... nie podoba mi się to. Źle świadczy nie o pisarzu, ale o wydawcy, który tym razem zlekceważył czytelników. A szkoda, bo książkę przyjemnie się czyta. Powieść jest pogodna, pełna humoru i opisów pięknej Francji. Trochę schematyczna, typu - rzucam deszczową, mglistą Anglię, Londyn, nudną, choć dobrze opłacaną pracę i przeprowadzam się do słonecznej Francji, pachnącej lawendą i ... dobrą kuchnią. Jest tu i wątek kryminalny. Powieść sprawia wrażenie niedokończonej. Być może przewidziana jest kontynuacja. Nie jestem jednak pewna, czy po nią sięgnę. Błędy i niepotrzebne "wstawki" mnie zniechęciły.

Kolejna książka z cyklu "wyprowadzamy się do Francji". Tym razem główny bohater rzuca pracę w korporacji, aby otworzyć zaciszny hotelik w małej mieścinie w Prowansji. Oczywiście pod gildą miłości do seksownej Francuzki. Jednocześnie lokalni rzezimieszkowie planują misternie wielki napad na bank. Lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale niestety trochę nijaka. Schamaty są powielane, akcja łatwa do przewidzenia, ale za to bohaterowie i narracja całkiem błyskotliwa i zabawna. Niestety coś co początkowo wydawało sie ciekawym zbieganiem się wątków (np część lokalnych rzezimieszków pracuje jako robotnicy przy remoncie tytułowego hotelu),kończy się szybko i bez polotu. Jednym słowej lektura idealna na lato, ale nie oczekujcie niczego nowego, ani specjalnie zajmującego. I jeśli nie znacie francuskiego, przygotujcie się na brak przypisów. Francuskich wtrąceń nie ma aż tak dużo, ale pewnie mogą być irytujące. Dla obeznanych z francuskim jest to jednak sam plus.

totalnie rozczarowujący koniec , jakby autorowi znudziło się ciągnąc temat. dlatego mimo iż całość mi się podobała to jednak ten brak dobrego końca mnie zniechęcił do kolejnych pozycji tego autora.

Przyjemna letnia, prowansalska lektura ;-)

Przyjemna letnia, prowansalska lektura ;-)

Cudowna.

Cudowna.

Niewymagające czytadło, trochę romansu, trochę francuskiego klimatu, trochę kryminału, trochę angielskiego zagubienia we francuskiej rzeczywistości, a mimo to trochę za mało na lepszą ocenę.

• 2011
  • Podróże