Za dużo wina Toskanii

Too Much Tuscan Wine
978-83-7513-852-8
Toskania, wino, podróż
Ag2S

Po docenionym przez dziennik „New York Times” Za dużo słońca Toskanii, lekkim, lecz szczerym spojrzeniu na zachodnich turystów przybywających do Włoch i wzruszającej Osterii w Chianti, Dario Castagno ponownie zabiera czytelników na wycieczkę po toskańskim regionie – tym razem jednak motywem pamiętnika włoskiego autora jest vino rosso oraz prześmieszne historie związane z jego... nadużywaniem.

Za dużo wina Toskanii to jednak nie tylko książka o rocznikach wina (choć tych przewija się w książce sporo), a przede wszystkim pociągająca opowieść o kilku miesiącach z życia autora, które obfitują w rozbuchaną miłość do wina, zawrotne jazdy po opłotkach Chianti zdezelowanymi samochodami i nieustający zachwyt autora nad maleńką krainą zapomnianą przez Wielki Świat.

Opowieść rozpoczyna się od jednego e-maila wysłanego do Daria przez tajemniczą Amerykankę...

Ola | 2016-02-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2016

Za dużo wina Toskanii. Za dużo nudy w tej książce. Tak, jak pierwsza część cyklu - Za dużo słońca Toskanii - zauroczyła mnie, rozbawiła i czytałam ją z przyjemnością, tak druga, a właściwie trzecia, wynudziła mnie okropnie. Lubię książki o winie, o takich sielankowych klimatach, ale tym razem autor nie trafił do mnie w ogóle. Miałam poczucie, że ktoś mu zapłacił za napisanie książki, więc pisze, cokolwiek, byle tylko zapełnić strony. Bez sensu. Nie podobało mi się w ogóle. Nawet włoskie klimaty nie uratowały tej książki.

pablo | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Wiosną na dworze można często zaobserwować tajemnicze kuleczki puchu unoszące się delikatnie na wietrze. Zapewne niosą one w sobie jakieś zarodniki czy nasionka rośliny sprytnej na tyle, by rozmnażać się w tak pomysłowy sposób. Potrafię nieraz zapatrzeć się na taki pojedynczy mały obłoczek i żyjąc jego życiem płynąć na fali niewidzialnej siły. Obserwowanie go ma w sobie pewien nieodgadniony magnetyzm, a im dłużej się w niego wpatruję, tym więcej zauważam detali w tle. Lektura trzeciej książki Dario Castagno, zatytułowanej „Za dużo wina w Toskanii”, ma w sobie tajemniczą siłę owego puszka. Im dłużej się z nią obcuje, tym trudniej się od niej oderwać.

„Jedzenie bez wina jest jak stawianie muru na sucho.”*

Niełatwo jednoznacznie sklasyfikować najnowszą powieść Castagno. Jest to zasadzie autobiografia, napisana na schemacie korespondencji autora z przedstawicielką zagranicznego wydawnictwa, Mią Lane. Pierwsze kilkadziesiąt stron, to niemrawe wprowadzenie w sielski świat w jakim...

Lagrema | 2011-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2011, Zzz

Ktoś mógłby powiedzieć, że jest to książka o pijaństwie... Ja powiem, że jest to książka o pijaństwie i tym jak dużą częścią kultury Toskanii i Włoch ono jest. Jak wpływa na relacje międzyludzkie, na celebrowanie życia każdego dnia.
Książka pozornie banalna z zaskakującym zakończeniem. Czytałam o nim w komentarzach i szukałam rozwiązania. Ale żaden moment powieści na to nie pozwala.
Poniższa powieść wywołuje śmiech i momentami wzrusza. Wybierając lekką lekturę na podróż lub wieczór, warto wybrać się do krainy Chianti.

kajajakaja85 | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Przeczytałam „Za dużo słońca Toskanii” „Dzień w Toskanii” i „Za dużo wina Toskanii „ i muszę stwierdzić, że to chyba już „Za dużo książek o Toskanii” . Książki oczywiście napisane są w tym charakterystycznym dla autora żartobliwym tonie, faktycznie rozśmieszają, ale momentami wątpię , że to wszystko naprawdę miało miejsce. Odnoszę wrażenie , że autor trochę podkręca swoje opowieści.
Rzecz, która mnie niesamowicie irytuje to z jednej strony opowiadanie o obchodzeniu każdego roku dnia ku czci zmarłych w wypadkach znajomych a następnie opisywanie jazdy po alkoholu. Autor najwyraźniej w swym egocentrycznym myśleniu uważa się za osobę, której nic nie zagraża, a jednak czyż nie jest to infantylne i zagrażające innym uczestnikom ruchu? Może to tylko moje wrażenie, ale wydaje mi się momentami , że zapatrzony w siebie Dario wręcz kpi sobie z zakazu prowadzenia pod wpływem alkoholu a nawet przechwala, iż wiele razy udało mu się to robić, a nigdy nie został ukarany..
Pomijając te drażniące...

Blebla | 2015-08-08

Ostatnia część z tej serii różni się od innych. Autor odszedł od opisywania spotkań ze specyficznymi turystami w Toskanii, a raczej wspomina swoje przygody (które przytrafiały mu się głównie po spożyciu większej ilości trunku zaznaczonego w tytule). Jednocześnie opowiada historię korespondencji z kobietą namawiającą go do napisania takiego pamiętnika, a całość tworzy zgrabną historię którą czyta się z zaciekawieniem. Dodatkowo autor mocno skupia się na przekazaniu czytelnikowi swoich uczuć łączących go z tym regionem. Książka napisana w stylu autora: na wesoło, lekkim językiem, ciekawie. Ze wszystkich części ta jest najbardziej refleksyjna, ale mimo to nie raz zmusza do śmiechu. Warta przeczytania :)

megi40 | 2016-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2016

Ta książka jest o winie,przyjaciołach i znajomych,a także troszkę jest tam miłości. W tej książce można znaleźć cytaty,nawet mądre. Ta książka i inne tego autora-Dario Castagno,są bardzo ciekawe. Czyta się je z przyjemnością. Polecam.

malina | 2011-11-12
Przeczytana: sierpień 2011

Po udanym debiucie ("Za dużo słońca Toskanii") autor poszedł za ciosem i napisał ciąg dalszy. Tym razem nie o zabawnych przygodach z zagranicznymi turystami, którym pokazywał Toskanię jako indywidualny przewodnik, a o własnych przygodach z winem. Słowem - o tym jak za dużo wypiłem i jakiego potem miałem strasznego kaca. I chociaż Castagno upija się winem, nie wódką, a wokół ma włoskie zabytki a nie prl-owskie bloki, nadmiar pozostaje nadmiarem.
Choć kocham Wlochym to nie moje klimaty.Ale sama jestem sobie winna: tytuł jasno mówi, czego się spodziewać...

Majka | 2011-08-26
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2012

Dość ciekawa pozycja. Można polecić ;)

Alicja | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, .:2012:.
Przeczytana: 04 marca 2012

Iza | 2016-11-17