Osteria w Chianti

2011-01-26
978-83-7513-823-8
Andrzej Zakrzewski
Włochy

urokliwa opowieść o trudnych czasach i w zasadzie dobroci i mocy człowieka. Oczywiście z elementami emocjonalnych momentów fantasy

Ta książka to opowieść Ultima o swoim życiu,który opowiada o swojej rodzinie,wojnie i jak przeżył te ciężkie chwile. Opowiada całą historię Dariowi Castagno. Ta książka jest smutna w większości,ale warto ją przeczytać. Uczy lekcji historii,po części. Polecam.

1970

Jeden z lepszych przewodników po życiu. Napisany przystępnym językiem, bez zbędnego "filozofowania, frazesów i nadęcia", osadzony w kulturze miejsca, którego dotyczy. Przeczytany 2 razy i pewnie jeszcze do niego wrócę.
Warto dać sobie czas na lekturę i przemyślenia z nią związane.

Warto dać sobie czas na lekturę i przemyślenia z nią związane.

Mocna siódemka. Wprawdzie książka w warstwie językowej nie jest mistrzostwem, ale rekompensuje to ciekawa, dobrze skonstruowana historia. Pomimo moich obaw, powieść nie okazała się kolejnym "Pod słońcem Toskanii", lecz gawędą o regionie, utkaną z teraźniejszości i przeszłości, z obrazków czasy wojny, przyjaźni, poświęcenia i indywidualności.

Powieść przesiąknięta miłością do włoskiego regionu Chianti. Napisana z pasją. Jest to opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch mężczyzn. Starszy opowiada młodszemu o swoim niełatwym życiu, o ukochanej ziemi, o miejscu człowieka wśród natury. Mądra, ciepła, miejscami nieco mistyczna. To pieśń pochwalna dla Chianti, a jednocześnie uduchowiony kęs owoców jej ziemi dla czytelnika.

Zdecydowanie udała się autorowi ta powieść. Po pierwsze nie można jej postawić na półce obok książki "Za dużo słońca Toskanii" i traktować jako jej drugiej części. Są autonomiczne i tematycznie są w zupełnie innych wymiarach. Tamta pierwsza była przewodnikiem po zakątkach Chianti, okraszona osobistymi odczuciami i opisami przyrody, natomiast "Osteria w Chianti" to raczej przewodnik po życiu. To historia życiowych zmagań z przeszłością, to splot zaskakujących zdarzeń, które zmieniają życie i momentami są tragiczne, to cierpienie XX wieku związane z przemianami ustrojowymi i wojną opisane od środka, to historia Włoch i Europy, które odczuwamy we współczesności, to wielka przyjaźń, która odmienia i nadaje sens.

Po przeczytaniu "Za dużo słońca Toskanii" sięgnąłem po "Osterie w Chianti". Pierwsza książka była lekka, zabawna i przyjemna, druga okazała się dojrzałą powieścią, myślę że odrobinę autobiograficzną. Wraz z Dariem poznajemy tragiczne losy pewnej włoskiej rodziny, a w szczególności historię sędziwego mężczyzny, Ultima Gori. Jaką historię? hmm powiem, że smutną i zaskakującą, ale kto chce się dowiedzieć, co w niej smutnego, a co zaskakuje, musi sam przeczytać.
Podsumowując książka pozostawia dobre wrażenie, ale jakoś specjalnie na kolana nie powala. Czyta się przyjemnie i szybko. Myślę, że jest nawet godna polecenia, ale eposem niestety nie jest i trzeba to mieć na uwadze.

Świetna książka. Toskańska wieś początku XX wieku, , życie rodziny którą ciężko doświadcza los, przyjaciele ci biedni i bogaci, miłość i tragiczne rozstanie, druga wojna światowa, obóz koncentracyjny, powrót do domu, życie...

Najbardziej dojrzała, wzruszająca, chwilami tajemnicza,a może nawet mroczna...Bardzo mi sie fajnie ją czytało.

• Italia
  • Włoskie klimaty