Osteria w Chianti

An Osteria In Chianti
978-83-7513-823-8
Włochy
Ag2S

„Ultimo jest Chianti”. Prawda zawarta w tych słowach oraz stuletnia obecność Ultimo Gori są esencją czwartej książki Dario Castagno. Rodowity chiantigiano, Castagno eksploruje swoje rodzinne ziemie, posługując się epickim żywotem Ultimo, zapoczątkowanym w 1908 roku wraz z przyjściem na świat dziesiątego dziecka ubogich dzierżawców z Chianti Senese. W książce przeplatają się opowieści o dawnej Toskanii, o rodzinnych tragediach, nieodwzajemnionej miłości, zniszczeniach wojennych i przyjaciołach, tych skromnych jak i tych szlachetnie urodzonych – oraz więzach, jakie łączą Castagno i Gori. Autor zabiera czytelnika w pasjonującą podróż jaką – w sensie zarówno duchowym, jak i historycznym – jest Chianti.

źródło opisu: opis wydawcy

eduko7 | 2015-06-07
Przeczytana: 13 lutego 2013

Jeden z lepszych przewodników po życiu. Napisany przystępnym językiem, bez zbędnego "filozofowania, frazesów i nadęcia", osadzony w kulturze miejsca, którego dotyczy. Przeczytany 2 razy i pewnie jeszcze do niego wrócę.
Warto dać sobie czas na lekturę i przemyślenia z nią związane.

Rudzisko | 2015-03-09
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 marca 2015

Mocna siódemka. Wprawdzie książka w warstwie językowej nie jest mistrzostwem, ale rekompensuje to ciekawa, dobrze skonstruowana historia. Pomimo moich obaw, powieść nie okazała się kolejnym "Pod słońcem Toskanii", lecz gawędą o regionie, utkaną z teraźniejszości i przeszłości, z obrazków czasy wojny, przyjaźni, poświęcenia i indywidualności.

Dorota | 2012-10-05
Przeczytana: 05 października 2012

Powieść przesiąknięta miłością do włoskiego regionu Chianti. Napisana z pasją. Jest to opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch mężczyzn. Starszy opowiada młodszemu o swoim niełatwym życiu, o ukochanej ziemi, o miejscu człowieka wśród natury. Mądra, ciepła, miejscami nieco mistyczna. To pieśń pochwalna dla Chianti, a jednocześnie uduchowiony kęs owoców jej ziemi dla czytelnika.

Matacz | 2012-02-04
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Po przeczytaniu "Za dużo słońca Toskanii" sięgnąłem po "Osterie w Chianti". Pierwsza książka była lekka, zabawna i przyjemna, druga okazała się dojrzałą powieścią, myślę że odrobinę autobiograficzną. Wraz z Dariem poznajemy tragiczne losy pewnej włoskiej rodziny, a w szczególności historię sędziwego mężczyzny, Ultima Gori. Jaką historię? hmm powiem, że smutną i zaskakującą, ale kto chce się dowiedzieć, co w niej smutnego, a co zaskakuje, musi sam przeczytać.
Podsumowując książka pozostawia dobre wrażenie, ale jakoś specjalnie na kolana nie powala. Czyta się przyjemnie i szybko. Myślę, że jest nawet godna polecenia, ale eposem niestety nie jest i trzeba to mieć na uwadze.

Maison | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Zdecydowanie udała się autorowi ta powieść. Po pierwsze nie można jej postawić na półce obok książki "Za dużo słońca Toskanii" i traktować jako jej drugiej części. Są autonomiczne i tematycznie są w zupełnie innych wymiarach. Tamta pierwsza była przewodnikiem po zakątkach Chianti, okraszona osobistymi odczuciami i opisami przyrody, natomiast "Osteria w Chianti" to raczej przewodnik po życiu. To historia życiowych zmagań z przeszłością, to splot zaskakujących zdarzeń, które zmieniają życie i momentami są tragiczne, to cierpienie XX wieku związane z przemianami ustrojowymi i wojną opisane od środka, to historia Włoch i Europy, które odczuwamy we współczesności, to wielka przyjaźń, która odmienia i nadaje sens.

megi40 | 2016-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2016

Ta książka to opowieść Ultima o swoim życiu,który opowiada o swojej rodzinie,wojnie i jak przeżył te ciężkie chwile. Opowiada całą historię Dariowi Castagno. Ta książka jest smutna w większości,ale warto ją przeczytać. Uczy lekcji historii,po części. Polecam.

kww | 2011-05-06
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Świetna książka. Toskańska wieś początku XX wieku, , życie rodziny którą ciężko doświadcza los, przyjaciele ci biedni i bogaci, miłość i tragiczne rozstanie, druga wojna światowa, obóz koncentracyjny, powrót do domu, życie...

elzbieta | 2013-01-14
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Najbardziej dojrzała, wzruszająca, chwilami tajemnicza,a może nawet mroczna...Bardzo mi sie fajnie ją czytało.

Iza | 2016-11-17
nulla | 2016-05-28