Inny wiatr

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Ziemiomorze (tom 6)
Wydawnictwo: Książnica
The Other Wind
ziemiomorze
Oceansoul

Inne wydania

Na tronie Morreda zasiadł król, na Roke nie ma Arcymaga. Lecz stało się coś więcej, znacznie więcej. Widziałem jak mała dziewczynka wzywa smoka Kalessina, Najstarszego, i Kalessin przybył, nazywając ją córką, tak jak ja. Co to oznacza? Czemu nad wyspami zachodu znów widuje się smoki? Król przysłał do nas statek, do portu Gont, prosząc mą córkę Tehanu, aby przybyła i naradziła się z nim w...

Najstarszego, i Kalessin przybył, nazywając ją córką, tak jak ja. Co to oznacza? Czemu nad wyspami zachodu znów widuje się smoki? Król przysłał do nas statek, do portu Gont, prosząc mą córkę Tehanu, aby przybyła i naradziła się z nim w sprawie smoków. Ludzie się lękają, że stara umowa została złamana, że smoki znów zaczną palić nasze pola i miasta, jak przedtem, nim Erreth-Akbe walczył z Ormem Embarem. A teraz na granicy życia i śmierci dusza odrzuca więź z imieniem Nie rozumiem tego. Wiem jedynie, że coś się zmienia, wszystko się zmienia.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: http://www.publicat.eu/

Opinie czytelników (1947)
PABLOPAN | 2015-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wygląda na to, że mamy happy end. Król znajduje swoją królową, Tehanu udaje się ku swej nowej, nieznanej przyszłości, a Tenar wraca do własnego domu, do Geda. Pod koniec wydawało mi się, że wszystko zmierza ku wielkiej katastrofie i że szczęśliwe zakończenie nie nastąpi. Trochę szkoda, że się myliłem, bo zaczęło nudzić mnie to, że większość książek dobrze się kończy. Niemniej jednak polecam, a sam sięgam po "Opowieści Ziemiomorza"

Jonasz | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zgodnie z konwencja literatury fantasy piecioksiag Ziemnomorza konczy sie momentem przelomowy dla swego swiata. Smoki odchodza, a wraz z nimi miniona epoka. Co przyneisie nastepna, mozna sie tylko domyslac.

Pieciosiag satysfakcjonuje. To kawalek dobrej literatury, ktorej jakosc wychodzi daleko poza granice gatunku. To nie tylko dobre fantasy, lecz takze dobra literature wogole. Czuc w niej kobieca reke, tak nie czesta w tym gatunku.

Yrr | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Po kilkunastu latach wróciłem na archipelag, bo odkryłem, że są nowe tomy, o których istnieniu nie miałem wcześniej pojęcia. Przyjemnie było powrócić do miejsc i bohaterów znanych z dawnych lat.

Historia, jak zwykle w cyklu, związana jest z jakimś elementem życia ludzkiego, a odkrywanie o co chodzi w danym tomie, to miła zgadywanka przez pierwszych kilkadziesiąt stron. Jak ktoś da się wciągnąć w tę zabawę, potem będzie odkrywał kolejne alegorie zawarte w tych, na pozór, prostych opowieściach.

Choć historia jest nieskomplikowana, potrafi wciągnąć. Co prawda opisy czasami są trochę przesadnie przesłodzone, mi kojarzą się z przygodami Sindbada, ale to w niczym nie przeszkadza. Historia wciąga i ciężko się oderwać, a ponieważ tom nie jest obszerny, trochę niespodziewanie trafiamy na zakończenie. Niestety samo zakończenie mnie zawiodło. Wydawało mi się, że w poprzednich tomach bywało lepsze, ale może po prostu dorosłem, więcej przeczytałem i za szybko stało się ono oczywiste. Na...

ira | 2014-03-17
Przeczytana: 16 marca 2014

Klasyka fantastyki. Dobry król, mądra kobieta z ludu, tajemnicza księżniczka, czarodzieje i smoki.
Dobrze się czyta Ziemiomorze, bo jest tak cudownie bezpretensjonalne, nie sili się na wulgarne i tanie dowcipy, nie podpiera się tandetnymi aluzjami do seksu, nie tworzy prostych jak cep bohaterów.
Odświeża i odpręża. Dobrze się to czyta.

Ola | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam, jednak pomysłu na recenzję mi brak.

W zasadzie cóż mogę napisać?

Że książkę pochłonęłam, niczym ciastko tortowe za jednym kęsem?
Że ciastko było pyszne?
Że chciałam, że CHCĘ jeszcze i nie mam się czym poczęstować?

Jeśli Ktoś pokochał Ziemiomorze - nie zawiedzie się !!!

Krzysztof | 2014-05-29
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Po nieprawdopodobnie nudnym, czwartym tomie, jest wyjątkowo dobre zakończenie historii. Szkoda, że tak mało Krogulca w tym tomie. Dodam, że finał był przewidywalny już od pierwszych stron, ale nie jest to zarzut.
Czas spędzony nad cyklem nie był zmarnowany.

Jarek Kaszuba | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Poprzedni tom był, mówiąc wprost, okrutnie nudny; ,,Inny Wiatr" przynosi na swych skrzydłach powiew świeżości i ożywienia na Archipelagu. Historia, jak zwykle u pani Le Guin, płynie niespiesznym tempem, bez spektakularnych walk, zaklęć czy zwrotów akcji. Jest to niemalże opowieść o zwykłym, codziennym życiu, jakie wiedzie każdy z nas, a wszelkie czary, smoki czy inne baśniowe rzeczy są jak gdyby w tle, na uboczu. Postacie typowe i przewidywalne, podobnie jak zakończenie powieści. Szkoda, że tak mało Geda było w tym tomie, ale stary Krogulec chyba już na dobre zajął się pieleniem grządek i zmywaniem naczyń. Fani Ziemiomorza z pewnością polubią i tę część cyklu.

Deschain | 2015-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2015

Jeżeli ma się coś naprawdę wartościowego do powiedzenia, nie potrzeba wielu słów. Jest to bez wątpienia fantastyka, ale jest w niej więcej prawdy o życiu niż w telewizyjnych programach informacyjnych. Na tych niespełna dwustu stronach jest coś więcej niż ciekawa fabuła, a prawdopodobnie także więcej, niż ja sam potrafię dostrzec. Fakt, książka jest krótka, co w przypadku naprawdę dobrej książki jest dla mnie katorgą. Wolę jednak ten niedosyt od rozbuchanych książek, które nie niosą ze sobą nic poza fabułą i informacją, że autor (lub wydawca) cierpi na manię wielkości.

Leelunia | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

"Za najdalszym zachodem
Tam gdzie się kończą lądy
Mój lud tańczy na skrzydłach
Innego wiatru."

Wiatru, który ucichł przed wiekami. Trzeba sprawić, by znów wiał...

Katrina | 2016-03-18
Przeczytana: 10 lutego 2016

Minęło piętnaście lat, odkąd Tenar, Ged i Tehanu zamieszkali razem, stając się rodziną. Teraz jednak żona i córka Krogulca wyjechały, aby wesprzeć króla Ziemiomorza, a on został sam, pilnując dobytku.
Pewnego dnia Geda odwiedza czarodziej, któremu koszmary nie dają spać. Był już na Roke, jednak magowie odesłali go do starego Arcymaga, nie będąc w stanie mu pomóc. Olcha jest prostym człowiekiem który dzięki szczęściu nauczył się podstaw czarów, stracił swoją ukochaną żonę i od tej pory co noc odwiedza granicę z Suchą Krainą, miejscem, gdzie gromadzą się zmarłe duchy. Czy Ged będzie w stanie mu pomóc? I jaką rolę w tym wszystkim odegra Tenar, Tehanu i król Lebannen?
Poprzednia część Ziemiomorza, Tehanu, była sielską, spokojną historią, pozwalającą czytelnikowi odetchnąć i nabrać sił na akcję w kolejnym tomie. W Innym Wietrze, Le Guin znów rzuca nas w wir wydarzeń.
Spodziewałam się, że ta część będzie skupiała się na poznanej w poprzedniej części Tehanu, jednak Le Guin znów udało...

zobacz kolejne z 1937
Powrót do Ziemiomorza

Ursula Le Guin podpisała umowę z Saga Press (imprint Simon & Schuster) na trzy książki, w tym na wydanie kompletne „Ziemiomorza” z ilustracjami Charlesa Vessa.