Opowieści z Ziemiomorza

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Cykl: Ziemiomorze (tom 5)
Wydawnictwo: Książnica
Tales from Earthsea
Opowieści, Ziemiomorze

Inne wydania

Autorka po latach powraca do stworzonego przez siebie świata i postaci w opowiadaniach tworzących tom Opowieści z Ziemiomorza. Pięć epizodów z bogatych dziejów Archipelagu odsłania kolejne tajemnice magicznego świata. Jakie były początki szkoły czarnoksiężników na Roke? Co się stało z Mistrzem Przywołań, Thorionem, gdy powrócił z krainy umarłych? Jakie jeszcze przygody przeżył Arcymag Ged? O tym wszystkim opowiadają kolejne historie z tego tomu.

Opinie czytelników (1908)
PABLOPAN | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

"Opowieści z Ziemiomorza" są wisienką na torcie całego cyklu. Czyta się je równie przyjemnie jak pozostałe części, a jednocześnie wyjaśniają i pozwalają zrozumieć wątki opisane w poprzednich tomach Ziemiomorza. Same opowiadania można czytać jako uniwersalne historie dotyczące wielu ważnych spraw. Po sześciu tomach z poczuciem spełnienia opuszczam świat wykreowany przez Ursulę LeGuin.

Jonasz | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szosty tom cyklu ziemnomorza jest tylko prtzypiety do glownego piecioksiagu. To zbior opowiadan chronologicznie nastepujacych po sobie, obejmuje setki lat rozwoju magii w Ziemnomorzy. Pierwsze, ktorej glownym bohaterem, jest Wydra – mag, ktory stal sie jednym z zalozycieli szkoly magi na wyspie Roke, ostatnie pokrywa sie z okresem opisywanym w ostatnim tomie pieciaksiagu. Opowiadania maja rozny ciazar gatunkowy. Otwierajace I zamukajace zbior bardzo wazne. Niektore srodkowe sa zaledwie obyczajowymi opowiastkami. Wspomniane pierwsze I piate wazne sa gdyz pokazuja dwa momenty przelomowe w historii magii na Roke. Pierwsze tworzenei szkoly, gdy Czarnoksieznicy I Wiedmy (mezczyni i kobiety) wspotworzyli podwaliny szkoly magii. Ostatnie opowiadanie Opowiada o kobiecie pragnace dolaczyc do szkoly. Wraz z rozwojem akcji okazuje sie, ze jest ona czyms wiecej, niz zwykla wiejska czarownica.

Leelunia | 2013-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Jeżeli tę sagę potraktuje się jak wyrafinowany obiad, to te opowiadania są doskonale dopasowanym, subtelnym deserem, dodatkiem.

Ola | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 listopada 2013

I na tym przygoda z Ziemiomorzem się póki co kończy :-(

Każda historia mi się podobała, każda była inna, każda mówiła o czymś innym. Dla mnie najciekawsza była jednak ta dot. Szukacza. Ot chyba kobieca solidarność się we mnie odzywa.

Chciało by się zaśpiewać "trwaj przygodo, trwaj" :)

Przemek | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Zastanawiałem się czy ta pozycja jest niezbędna do zrozumienia całego cyklu czy od razu przeskoczyć do "Innego wiatru". Jednak jest ona ważna.
Głównym motywem tej części jest dyskusja pozycji kobiet w świecie magii, a także narzucanego regułą celibatu czarnoksiężników. Nie ma tu spójnej opowieści, zamkniętej w jedną całość, jest natomiast kilka historii, które postaram się bez spoilerów omówić.
Pierwsza (cykl Szukacz) opowiada o założeniu szkoły magii na Roke. Okazuje się, że historia ta miała wiele wspólnego z kobietami, ściślej grupą Kobiet Dłoni. Następnie pojawia się historia chłopca Diamenta, obiecującego czarnoksiężnika, który staje na rozdrożu wyboru pomiędzy magią, miłością do kobiety i muzyką (Diament i Czarna Róża). Kolejną historią są dzieje Wodorosta, nauczyciela Ogiona, który otarł się w młodości o kobiecą magię i to nie na poziomie zwykłej czarownicy. Kolejna "Historia z górskich moczarów" opowiada o dziejach potężnego czarnoksiężnika Iriotha, który odnajduje ukojenie...

Nana | 2011-10-22
Przeczytana: 22 października 2011

Jak na razie - moim zdaniem - najgorsza część cyklu.

"Opowieści z Ziemiomorza" to jak sam tytuł wskazuje - kolejna część z cyklu "Ziemiomorze" autorki Ursuli K. Le Guin. Tym razem tom składa się z kilku opowieści, które w sumie łączy niewiele. "Wydra" to geneza założenia Roke, środkowe opowieści dotyczą historii kilku magów i nie-magów. W jednej z nich spotykamy się z Gedem, za czasów kiedy był Arcymagiem; w jeszcze innej widzimy się ze zmarłym bohaterem z księgi "Tehanu"... Dopiero ostatnie opowiadanie w pewnym stopniu "zahacza" o wydarzenia z "Tehanu" i troszkę pogłębia naszą wiedzę na temat co mogło wydarzyć się po koronacji króla Lebanena... Jednym słowem - kilka historii uszeregowanych pod względem chronologicznym, jednak tak naprawdę niezbyt przydatnych, jeśli interesują nas dalsze losy Geda, króla Lebanena i Tehanu...
Byłam troszkę zawiedziona lekturą. Nieszczególnie mnie interesowała i miałam momenty kiedy odkładałam ją z powrotem na półkę i sięgałam po inną książkę....

Nyscirre | 2011-02-07
Przeczytana: 2005 rok

Chyba zrobiłam ten błąd, bo przeczytałam ją na samym starcie podróży z Ursulą K. Le Guin, a dopiero potem wzięłam się za całą serię, zaczynającą się, naturalnie, od "Czarnoksiężnika z Archipelagu".
Nie zrozumiałam za wiele, nie umiałam odnieść się do niektórych sytuacji, ale i tak - jeśli mam być szczera - nie zachwiało to mojego przychylnego spojrzenia na całą treść, nawet jeśli tworzyły ją zbite, różnorodne historie ludzi wziętych po dokładnej selekcji spośród całej tamtejszej społeczności.
Zero nudy, choć może i zero pociągu. Ot, książka dobra do przeczytania, ale teraz już wiem, że zupełnie inaczej odbieram ją po zapoznaniu się z właściwą serią, na której "Opowieści..." się opierały.

prosiaczek | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

Jest to zbiór opowiadań rozszerzających wątki i historie postaci z poprzednich książek. Myślę, że warto go przeczytać po zakończeniu serii w ramach uzupełnienia. Szczególnie, że akurat te opowiadania zapełniają luki tam, gdzie miałam poczucie, że były niedopowiedzenia.

Katarzyna | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016

Mimo, że ten tom jest opisany tutaj jako piąty, to ja przeczytałam go na końcu, bo w moim zbiorczym wydaniu występuje jako ostatnia część. Właściwie wchodząc na LC zdziwiłam się, że jest on wpleciony przed ostatnim tomem z pięcioksięgu o Tenar i Gedzie. Polecam jednak przeczytać go na samym końcu. Owszem przedstawia podstawowe historie na których oparte jest Ziemiomorze, tj. powstanie szkoły na Roke, zatrzymanie trzęsienia ziemi na Goncie oraz historię Irian ("Inny Wiatr"!), ale obawiam się, że czytając wcześniej (zwłaszcza gdzieś na początku) możemy nie złapać pełnego kontekstu. Mi bardzo się podobał się taki zabieg, że np. przez wszystkie pięć ksiąg to był w sumie tylko tytuł Ogiona i raczej suchy fakt, że zatrzymał trzęsienie ziemi, a potem dostałam opowieść jak to tak naprawdę było. Tym bardziej, że kilka razy podczas czytania pięcioksięgu przemknęła mi taka myśl, że fajnie by było się dowiedzieć jak doszło do tego/jak to było z tamtym/jaki był początek owego i kilka moich...

Shariana | 2014-05-23
Przeczytana: 22 maja 2014

Nareszcie.
Nie lubię tak pisać o książkach - a jednak. Widzicie, w literaturze można wyróżnić 4 rodzaje książek:
a - książki, które stawiają na akcję
b - książki zawierające głębię, która zastępuje emocjonujące wydarzenia
c - arcydzieła, które łączą obie te kategorie
d - pomyłki, którym nijak to nie wychodzi.

Niestety. "Opowieści z Ziemiomorza" bardzo starają się być książką B, tu i ówdzie nawet z aspiracjami na C. Rzecz w tym, że jest to tylko i wyłącznie d... i naprawdę mam ochotę dopisać do tego dodatkowe trzy literki.

Te kilka gwiazdek daję tylko ze względu na szacunek dla zasłużonej autorki i poprzednie części, choć też nie uważam, by urywały wspomniane cztery literki.
Następną część przeczytam, bo ambicja nie pozwoli mi inaczej. Ale nie spodziewam się fajerwerków. Autorce chyba nawet na tym nie zależało.

Czytamy w weekend

Lato w tym roku nie może się rozpędzić. Na jeden dzień względnego ciepła przypada tydzień opadów i październikowych temperatur. Ten weekend nie zapowiada się specjalnie atrakcyjnie, warto więc zadbać o odpowiedni zapas dobrych lektur, ciepły koc i smaczną herbatę. Zobaczcie jakie książki na najbliższe dni wybrały osoby z redakcji lubimyczytać.pl.

Powrót do Ziemiomorza

Ursula Le Guin podpisała umowę z Saga Press (imprint Simon & Schuster) na trzy książki, w tym na wydanie kompletne „Ziemiomorza” z ilustracjami Charlesa Vessa.