Baltaragio malunas
megiddovl

"Młyn Bałtaragisa" (1945) to oparta na motywach litewskich baśni ludowych powieść-legenda o walce mądrego młynarza z bagiennym czartem, o tragicznej miłości jego pięknej córki do pechowego młodzieńca. Fantastyka jest w tej powieści językiem poetyckim, którym autor mówił o swej ziemi, często pod maską ironii i sceptycyzmu ukrywając głęboką miłość do niej, o nienawiści do wszelkiego ucisku moralnego, o duchowym pięknie litewskiego ludu. Sam zresztą tak pisał o tym w swej powieści: "Czy to baśń tylko, czy samo życie? Przecież splata się ono zawsze z baśnią jak szczęście z nieszczęściem; czy można i trzeba je rozdzielać? Ja nie rozdzielam. Nie rozdzielają też prawdy od baśni mieszkańcy paudruwiskiej krainy, ludzie o prawych sercach i jasnym spojrzeniu".

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1986

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

rokita49 Boruta | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Urodził mi się wnuk Witold.Chciałbym w niedalekiej przyszłości opowiadać mu baśnie oparte trochę na tej książce i snuć fantazje związane z autorem,który nosi takie same nazwisko jak jego dziadek.Jestem ciekaw jak wyglądałoby tłumaczenie "Młyna" zrobione przez Czesława Miłosza.

Asia | 2016-10-30
Przeczytana: listopad 2016