Smok

Tłumaczenie: Krystyna Migdalska
Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
wybór z tomu Powiesti i rozkazi
83-05-11632-8
opowiadania bułgarskie
nunachopin

Życie bohaterów tych opowiadań toczy się w atmosferze tajemnicy i orientalnej baśni, niesamowitości i pogańskiego obrzędu. A w tle - tragiczna miłość, dzika namiętność, zdrada i zazdrość prowokują los: nie oszczędzi on ani Gałunki, ani Sura Bira, ani Ramadan-bega. Ich dramat dopełni się zaskakująco i boleśnie, bo tego wymaga przeznaczenie. Bohaterowie Straszimirowa, okrutnie ukarani wyrokami swych pogańskich bogów, odchodzą... Niczym memento pozostają jednak po nich odwieczne prawa życia i śmierci.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mam na półce, być może przeczytam.

trzy krótkie opowiadania, okładka trochę jak z Alladyna, a to całkiem inne baśnie...
szczególnie pierwsze tytułowe opowiadanie przypadło mi do gustu - momentami przypominało jakąś przypowieść, baśń ludową, która równie dobrze mogłaby pojawić się w polskim folklorze
tragiczne losy głównych bohaterów, zawirowania, nagłe odkrywanie prawdy, oczywiście miłość, namiętność i gniew oraz odrobina magii - wszystko to można znaleźć w tych krótkich tekstach
autorem jest Bułgar, więc w książce jest dużo różnych i dziwnych nazw, imion i określeń z literą "dż" w środku ;)

ogień trawi wszystko, i to nie tylko ten smoczy

książek: 1918
Olga | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Trafiła do mnie przypadkowo. Niestety nie wciągnęła mnie. Bardzo dużo słów zapożyczonych z obcych języków. Raczej ciężko się czyta.

Konrad | 2016-10-14
Anna Świątkowska | 2016-08-31