Big Sur

Okładka książki Big Sur
Jack Kerouac Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Big Sur
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2011-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-01
Data 1. wydania:
2014-02-25
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-984-6
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Autobiografia znad krawędzi



356 40 2

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
413 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
655
82

Na półkach:

Życie przez pryzmat pustej butelki

Jak wyglądały ostatnie lata życia Jacka Kerouaca, autora kultowej dziś powieści „W drodze”, jednego z najbardziej znanych bitników oraz twórcy nazwy beat generation? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć sam autor, czego efektem jest „Big Sur”, jedna z ostatnich powieści amerykańskiego pisarza.

Bohaterem jest Jack Duluoz, niewątpliwe alter ego Kerouaca, o czym świadczy między innymi jego zawód – pisarz, mający na koncie te same tytuły co Kerouac – oraz zamiłowanie do alkoholowych ciągów. Po jednej z takich libacji bohater postanawia zmienić swoje życie. W tym celu wyrusza do tytułowego Big Sur, regionu położonego nad Oceanem Spokojnym, gdzie w małej, należącej do znajomego chatce po środku lasu próbuje odciąć się od imprezowego towarzystwa, oddając się naturze i pisarstwu.

„Big Sur” jest rozliczeniem pisarza z minionym życiem, wypełnionym po brzegi alkoholem oraz ciągłym poszukiwaniem wrażeń. Jack Dulouz to postać dużo starsza od bohaterów „W drodze” oraz poprzednich powieści Kerouaca. Efektem tego zamiast młodzieńczej żądzy przygód częściej pojawia się zgorzkniałe spojrzenie na świat i chęć ustatkowania się. Pisarz zastanawia się, czy sposób, w jaki spędził lwią część życia, jest właściwy. Nieco krytycznie patrzy także na kulturę bitników, która o ile we wcześniejszych tekstach wydawała się wzniosła i właściwa, tutaj sprawia wrażenie irytującej i nieco przereklamowanej. Obserwując młodych bitników przez pryzmat minionego życia pisarz odnosi się do ich kultury z emocjonalnym dystansem, momentami nawet lekką pogardą. Nie uświadczymy już zaangażowania, jakie uwypuklone było choćby w słynnym „W drodze”.

Bo ostatecznie ten biedny dzieciak naprawdę wierzy, że jest coś szlachetnego, idealistycznego i przyjemnego w tym bitnikowym świecie, a ja podobno jestem Królem Bitników, jak piszą gazety, więc ale jednocześnie jestem chory i zmęczony całym tym bezdennym entuzjazmem.

Powieść to również krytyka Ameryki końca lat pięćdziesiątych. Autor zwraca uwagę na zmianę mentalności społeczeństwa – hermetycznego, coraz bardziej zamkniętego dla obcych. Kerouac mówi o początkach Ameryki konsumpcjonistycznej, coraz bardziej sformalizowanej i odciętej od natury, gubiącej istotę słowa „wolność”. Przykładem jest sytuacja na drodze, gdzie szanse na podwiezienie autostopem są dużo mniejsze niż jeszcze przed paroma laty.

Bardzo cieszy fakt, iż Kerouac nie napisał kolejnej powieści o alkoholizmie, gdyż takich były już setki. Owszem, nałóg pozostaje cały czas ważnym tłem wydarzeń oraz katalizatorem obecnych poglądów pisarza, jednak ostatecznie autor skupia on na innych elementach swojego życia. Zresztą jego podejście do wysokoprocentowych trunków wraz z wiekiem również uległo zmianie – zdrowie z biegiem lat coraz częściej upomina się o abstynencję, a życie spędzone pod znakiem wiecznej libacji wydaje się coraz mniej atrakcyjne i niesamowicie wyniszczające.

Nie polecałbym lektury „Big Sur” wielbicielom pisarstwa Kerouaca zakochanym w jego starym wizerunku – wagabundy, żądnego przygód podróżnika i bitnika całym sercem – powieść ku niezadowoleniu wielu rozmywa ten obraz zupełnie. Jednocześnie jednak tekst oferuje dużo dojrzalsze spojrzenie na życie, Amerykę oraz literaturę schyłku lat pięćdziesiątych, przedstawione z punku widzenia niezwykle wrażliwego bohatera obdarzonego ciekawym światopoglądem oraz darem przenikliwej analizy.

Zapraszam na http://villmar.blogspot.com/

Życie przez pryzmat pustej butelki

Jak wyglądały ostatnie lata życia Jacka Kerouaca, autora kultowej dziś powieści „W drodze”, jednego z najbardziej znanych bitników oraz twórcy nazwy beat generation? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć sam autor, czego efektem jest „Big Sur”, jedna z ostatnich powieści amerykańskiego pisarza.

Bohaterem jest Jack Duluoz, niewątpliwe...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    731
  • Przeczytane
    573
  • Posiadam
    229
  • Ulubione
    42
  • Teraz czytam
    24
  • Chcę w prezencie
    19
  • Beat Generation
    17
  • 2014
    10
  • Literatura amerykańska
    10
  • 2013
    4

Cytaty

Więcej
Jack Kerouac Big Sur Zobacz więcej
Jack Kerouac Big Sur Zobacz więcej
Jack Kerouac Big Sur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także