Potterowa Myślodsiewnia

Okładka książki Potterowa Myślodsiewnia Lewis Constable, Karen Farrington
Okładka książki Potterowa Myślodsiewnia
Lewis ConstableKaren Farrington Wydawnictwo: InRock Seria: Harry Potter literatura dziecięca
literatura dziecięca
Harry Potter
InRock
2006-01-01
2006-01-01

Jest w nich kilka informacji naprawdę ciekawych, o których wcześniej nie wiedziałem.

Błędy
Ciężko się czyta
Chaotycznie poukładane
Mnóstwo niepotrzebnych bzdur (np horoskopy)
Bzdurny sposób porównania książek o Harrym do Władcy Pierścieni (brak rzetelnej wiedzy autora)

To tyle po pierwszych 50 stronach. Dalej pewnie będzie gorzej.
Ogólnie badziew, nie polecam.

Błędy
Ciężko się czyta
Chaotycznie poukładane
Mnóstwo niepotrzebnych bzdur (np horoskopy)

To tyle po pierwszych 50 stronach. Dalej pewnie będzie gorzej.
Ogólnie badziew, nie polecam.

Kto w dzisiejszych czasach nie zna Harrego Pottera? Kto nie czytał siedmiu tomów historii o Chłopcu Który Przeżył? Większość z Was wie chociażby „z czym to się je”, zaś prawdziwy fan oprócz samej serii, zaopatrzony jest w przeróżne dodatki ze świata magii, jak na przykład Baśnie Barda Beedle’a, czy Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Brzmi znajomo? Pewnie tak. Kto z Was jednak słyszał o „Potterowej myślodsiewni”, o której chcę Wam dziś napisać? Ja sama do dnia dzisiejszego byłabym nieświadoma istnienia tej pozycji, gdyby nie koleżanka, która podarowała mi tę książkę i którą w końcu udało mi się przeczytać.
„Potterowa myślodsiewnia” to nic innego jak zbiór ciekawych faktów na temat świata Harrego Pottera, o być może których nie każdy słyszał. Niestety wersja, którą posiadam ogranicza się jedynie do czterech pierwszych tomów zaś „Zakon feniksa” jest tylko wspominany, z racji, że dopiero miał ujrzeć światło dzienne.
Ta cienka pozycja ma w sobie takie informacje jak objaśnienie poszczególnych wydziałów w Ministerstwie Magii, porównanie Hogwartu do Śródziemia, spis większości postaci występujących w świecie Harrego Pottera czy też posiada krótkie informacje na temat aktorów grających poszczególne role w filmie.
Znajdziemy też kilka statystycznych informacji typu ile egzemplarzy książek zostało sprzedane lub który z tomów o Harrym Potterze najlepiej się sprzedał.
Książka jest interesująca, zwłaszcza jeśli ktoś oprócz przeczytania siedmiu tomów o Chłopcu Który Przeżył, chciałby dowiedzieć się czegoś więcej. Uważam, że gdyby ktoś aktualizował tę niepozorną książeczkę i jeszcze dogłębniej wniknął w magiczny świat, powstałoby z tego spore tomiszcze, które można by było uznać za prawdziwą encyklopedię o Harrym Potterze.

KONTYNUACJA RECENZJI NA:
BLOGSPOT:

Niby miał to być mini leksykon po czarodziejskim świecie Harry'ego Pottera. Niby... bo jak się okazało ta książeczka nie dość, że napisana z błędami, to jeszcze niezbyt ciekawa jak na mój gust (bo potencjalny potteromaniak może bardzo dużo wywnioskować z samych powieści i nie musi dodatkowo się posiłkować) a Ci, którzy nie mieli styczności z mały czarodziejem - no cóż nie zachęcam do lektury "Myślodsiewni", żeby później nie było zaskoczenia, że w samej serii jest zupełnie co innego.

Jako wielki fan Harry'ego Potter'a postanowiłem zakupić w Dedalusie "Potterową myślodsiewnię" - jedną z wielu książek, poświęconych znanej serii pani Joanne Kathleen Rowling. Jest to książka, w której znaleźć można wszystkie informacje na temat bohaterów, magicznych przedmiotów ale także ich powiązań ze światem mugoli. W lekturze nie zabrakło również wielu danych (np. rankingów, zestawień) oraz faktów typowo historycznych. Wydaje się więc, że książka idealna. Ale czy taka naprawdę jest?

Już po kilku pierwszych stronach zauważyłem, że wiedza w "Potterowej Myślodsiewni" jest strasznie niepoukładana. Czytam o smakołykach ze świata magii i nagle rozpoczynam rozdział o prześladowaniu wiedźm, przerwany kolejnym rozdziałem nie wiadomo skąd wziętym. Bardzo mi się to nie spodobało, gdyż po prostu każdy kolejny rozdział był wyrwany z kontekstu i nie wpasowywał się płynnie. Wszystko było chaotyczne i wrzucone bez porządku do jednej książki, tak jakby pisząc ją autorzy co chwile wpadali na pomysł co jeszcze można napisać i dopisywali to byle gdzie, aby było. Moim zdaniem, podrozdziały mogło zostać przyporządkowane do jednego dużego rozdziału, np. "Życie w Świecie Magii" a potem "Magia w świecie Mugoli" a potem "Fakty Historyczne"... Mimo wszystko jednak, gdy wciągnąłem się w lekturę, przestałem zauważać wyrwane z kontekstu rozdziały, poza tym, dzięki chaotycznemu ustawieniu mieliśmy wszystkiego pod dostatkiem i kolejne strony były różnorodne, obfite i w nowinki ze świata magii i w fakty historyczne jak i wiedzę z samej serii o Harrym Potterze.

Autorzy nierzadko wtrącali swoje zdanie na dany temat, dodając różne stwierdzenia i komentując niektóre zachowania czy upodobania bohaterów serii. Robili to w zabawny sposób i kilka razy nawet się zaśmiałem, więc mogę przyznać, że lektura napisana została "na luzie", po prostu autorzy podeszli do tematu jako do zabawy i w tym przypadku nie jest to minus.

Niestety w samej książce odnaleźć można kilka błędów. Większość z nich zostało poprawionych przez tłumacza (który robił przypisy i tłumaczył niezgodności) ale mimo wszystko, nie zawsze informacje były zgodne z prawdą, przynajmniej nie całkowicie. Ciężko jednak ustrzec się nieścisłości pisząc prawie dwustu stronicową książkę o jednej serii i zdaję sobie sprawę ile kosztowało to pracy i doceniam ją.

Czytając książkę można od razu zwrócić uwagę na to, że książka jest przedstawiona w ciekawy sposób. Pogrubienia, tabelki, rysunki, wypunktowania. To wszystko przyciąga uwagę, sprawia, że możemy zapamiętać o wiele więcej oraz pokazuje, że temat można przedstawić w inny, nietuzinkowy sposób. Tak więc forma przedstawienia informacji jak najbardziej na plus! Dzięki zastosowaniu takich środków z pewnością czyta się szybciej i o wiele przyjemniej.

Gdy doszedłem do ostatnich kilkudziesięciu stron ujrzałem bardzo przejrzysty i poukładany słowniczek, początkowo opisujący z grubsza wszystkich, naprawdę wszystkich bohaterów - większości z nich nawet nie znałem. Potem zaś dostrzegłem słowniczek przedmiotów, zaklęć i gier magicznych, który przybliżył mi nieco definicje poszczególnych obiektów, których wcześniej nie znałem. Bardzo mi się to spodobało i jest to chyba największy plus całej książki.

W ramach podsumowania, chciałbym zaznaczyć, że książka podobała mi się o wiele bardziej niż "Księga Wiedzy Czarodziejskiej", którą recenzowałem już jakiś czas temu. Skupia się ona wyłącznie na Harrym Potterze i ewentualnych wątkach "mugolskich" z nim związanych, informacje przedstawia w sposób oryginalny i przyjemny a język jakiego użyli autorzy jest lekki, luźny. Niestety chaotycznie ułożone nowinki mogą zniechęcić wielu czytelników, tak samo jak błędy, których "Potterowa myślodsiewnia" się nie ustrzegła. Mimo wszystko, oceniam na 6 na 10 i uważam, że jeśli ktoś szuka ciekawych informacji o sadze pani Rowling to powinien sięgnąć po tę książkę.

Moja koleżanka ma tą książkę i bardzo mi się podoba.

Moja koleżanka ma tą książkę i bardzo mi się podoba.

Oprócz ogólnie znanych faktów cała masa bzdur. Ale czego się nie robi dla Harry'ego Potter'a?

Bardzo słabo. Generalnie wygląda to jak zbieranina mniej lub bardziej powiązanych z tematem, wsadzonych w zupełnie nieprzemyślany sposób, znalezionych w internecie informacji, nieraz całkowicie oczywistych i głupawych. Gratis cała masa błędów.

Jest w porządku.

Jest w porządku.

Taka sobie. Nie dużo dowiedziałam się po jej przeczytaniu.

Taka sobie. Nie dużo dowiedziałam się po jej przeczytaniu.

Bardzo chaotyczna. I błędy tutaj są.

Bardzo chaotyczna. I błędy tutaj są.

• Harry Potter
  • Domowa biblioteczka