Najnowsze artykuły
Artykuły
„Zbójeckie nasienie”, czyli jak pisać o ciężkich czasach. Wywiad z Marcinem SzczygielskimRemigiusz Koziński1Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniAnna Sierant2Artykuły
„Fałszywe intencje” – weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj thriller Mike'a OmeraLubimyCzytać2Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Karen Farrington

7
5,8/10
Pisze książki: powieść historyczna, ezoteryka, senniki, horoskopy, historia, popularnonaukowa, literatura dziecięca
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,8/10średnia ocena książek autora
213 przeczytało książki autora
159 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2009
Cuda zagadki sekrety niewyjaśnione zdarzenia
Karen Farrington
6,9 z 9 ocen
15 czytelników 1 opinia
2009

2006
Potterowa Myślodsiewnia
Karen Farrington, Lewis Constable
5,7 z 101 ocen
280 czytelników 10 opinii
2006

1997
Historia kar i tortur: Ciemna strona wymiaru sprawiedliwości
Karen Farrington
7,5 z 11 ocen
36 czytelników 1 opinia
1997
Najnowsze opinie o książkach autora
Potterowa Myślodsiewnia Karen Farrington 
5,7

Jako wielki fan Harry'ego Potter'a postanowiłem zakupić w Dedalusie "Potterową myślodsiewnię" - jedną z wielu książek, poświęconych znanej serii pani Joanne Kathleen Rowling. Jest to książka, w której znaleźć można wszystkie informacje na temat bohaterów, magicznych przedmiotów ale także ich powiązań ze światem mugoli. W lekturze nie zabrakło również wielu danych (np. rankingów, zestawień) oraz faktów typowo historycznych. Wydaje się więc, że książka idealna. Ale czy taka naprawdę jest?
Już po kilku pierwszych stronach zauważyłem, że wiedza w "Potterowej Myślodsiewni" jest strasznie niepoukładana. Czytam o smakołykach ze świata magii i nagle rozpoczynam rozdział o prześladowaniu wiedźm, przerwany kolejnym rozdziałem nie wiadomo skąd wziętym. Bardzo mi się to nie spodobało, gdyż po prostu każdy kolejny rozdział był wyrwany z kontekstu i nie wpasowywał się płynnie. Wszystko było chaotyczne i wrzucone bez porządku do jednej książki, tak jakby pisząc ją autorzy co chwile wpadali na pomysł co jeszcze można napisać i dopisywali to byle gdzie, aby było. Moim zdaniem, podrozdziały mogło zostać przyporządkowane do jednego dużego rozdziału, np. "Życie w Świecie Magii" a potem "Magia w świecie Mugoli" a potem "Fakty Historyczne"... Mimo wszystko jednak, gdy wciągnąłem się w lekturę, przestałem zauważać wyrwane z kontekstu rozdziały, poza tym, dzięki chaotycznemu ustawieniu mieliśmy wszystkiego pod dostatkiem i kolejne strony były różnorodne, obfite i w nowinki ze świata magii i w fakty historyczne jak i wiedzę z samej serii o Harrym Potterze.
Autorzy nierzadko wtrącali swoje zdanie na dany temat, dodając różne stwierdzenia i komentując niektóre zachowania czy upodobania bohaterów serii. Robili to w zabawny sposób i kilka razy nawet się zaśmiałem, więc mogę przyznać, że lektura napisana została "na luzie", po prostu autorzy podeszli do tematu jako do zabawy i w tym przypadku nie jest to minus.
Niestety w samej książce odnaleźć można kilka błędów. Większość z nich zostało poprawionych przez tłumacza (który robił przypisy i tłumaczył niezgodności) ale mimo wszystko, nie zawsze informacje były zgodne z prawdą, przynajmniej nie całkowicie. Ciężko jednak ustrzec się nieścisłości pisząc prawie dwustu stronicową książkę o jednej serii i zdaję sobie sprawę ile kosztowało to pracy i doceniam ją.
Czytając książkę można od razu zwrócić uwagę na to, że książka jest przedstawiona w ciekawy sposób. Pogrubienia, tabelki, rysunki, wypunktowania. To wszystko przyciąga uwagę, sprawia, że możemy zapamiętać o wiele więcej oraz pokazuje, że temat można przedstawić w inny, nietuzinkowy sposób. Tak więc forma przedstawienia informacji jak najbardziej na plus! Dzięki zastosowaniu takich środków z pewnością czyta się szybciej i o wiele przyjemniej.
Gdy doszedłem do ostatnich kilkudziesięciu stron ujrzałem bardzo przejrzysty i poukładany słowniczek, początkowo opisujący z grubsza wszystkich, naprawdę wszystkich bohaterów - większości z nich nawet nie znałem. Potem zaś dostrzegłem słowniczek przedmiotów, zaklęć i gier magicznych, który przybliżył mi nieco definicje poszczególnych obiektów, których wcześniej nie znałem. Bardzo mi się to spodobało i jest to chyba największy plus całej książki.
W ramach podsumowania, chciałbym zaznaczyć, że książka podobała mi się o wiele bardziej niż "Księga Wiedzy Czarodziejskiej", którą recenzowałem już jakiś czas temu. Skupia się ona wyłącznie na Harrym Potterze i ewentualnych wątkach "mugolskich" z nim związanych, informacje przedstawia w sposób oryginalny i przyjemny a język jakiego użyli autorzy jest lekki, luźny. Niestety chaotycznie ułożone nowinki mogą zniechęcić wielu czytelników, tak samo jak błędy, których "Potterowa myślodsiewnia" się nie ustrzegła. Mimo wszystko, oceniam na 6 na 10 i uważam, że jeśli ktoś szuka ciekawych informacji o sadze pani Rowling to powinien sięgnąć po tę książkę.
Dzieje Imperiów Karen Farrington 
6,7

Jedna z najbardziej niepozornych książek, na jakie kiedykolwiek natrafiłam, potwierdzająca, jak głupim wyznacznikiem oceny są cena, okładka, szata graficzna; ogółem: pierwsze wrażenie - a te sugerowały kolorowy albumik pełen znanych i wytartych faktów, dat-szlagierów, skoncentrowany na wielkich nazwiskach i bitwach, stanowiący w sumie jedną wielką powtórkę. O dziwo, okazał się całkiem solidną książką popularnonaukową, oczywiście zahaczającą o to, czego pominąć nie wolno, ale nie lejącą wody i traktującą po macoszemu te zagadnienia, które można znaleźć szeroko omówione wszędzie indziej lub których omówienie pachniałoby już nerdostwem i zaciemniałoby wywód. Gdyby nie nawyk wynotowywania dat i informacji, zapewne już dawno bym się z nią uporała.