Dzieje Imperiów

Tłumaczenie: Paulina Głuchowska
Wydawnictwo: Bellona
Historical atlas of empires
historia

Na przestrzeni wieków słowo imperium oznaczało różne państwa, które sięgały po władzę nad światem. Akad, Asyria, Rzym, państwa Mongołów, Azteków, Habsburgów, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone kolejno zdobywały panowanie nad ogromnymi terytoriami, zwykle używając siły, zawsze też dzięki swej potędze gospodarczej. Budowa imperium nieuchronnie oznaczała cierpienie podbitych ludów, choć zarazem imperia przyczyniały się też do wzrostu stabilności i bogactwa, a wiele z nich odgrywało rolę katalizatorów postępu społecznego, politycznego i technologicznego. z pomocą specjalnie zamówionych map i fotografii, książka prezentuje dzieje imperiów od czasów starożytnego Akadu aż do czasu supermocarstwa XXI wieku.

Nifelinord | 2012-09-14
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2012 rok

Jedna z najbardziej niepozornych książek, na jakie kiedykolwiek natrafiłam, potwierdzająca, jak głupim wyznacznikiem oceny są cena, okładka, szata graficzna; ogółem: pierwsze wrażenie - a te sugerowały kolorowy albumik pełen znanych i wytartych faktów, dat-szlagierów, skoncentrowany na wielkich nazwiskach i bitwach, stanowiący w sumie jedną wielką powtórkę. O dziwo, okazał się całkiem solidną książką popularnonaukową, oczywiście zahaczającą o to, czego pominąć nie wolno, ale nie lejącą wody i traktującą po macoszemu te zagadnienia, które można znaleźć szeroko omówione wszędzie indziej lub których omówienie pachniałoby już nerdostwem i zaciemniałoby wywód. Gdyby nie nawyk wynotowywania dat i informacji, zapewne już dawno bym się z nią uporała.

Kondzio342 | 2016-08-25
Przeczytana: 2015 rok

Dla wszystkich miłośników historii, którzy chcą poznać losy państw, które miały wpływ na bieg historii świata. Od malutkiej Wenecji, która przez handel łączyła Wschód z Zachodem po Imperium Brytyjskie, które niepodzielnie władało morzami i licznymi zamorskimi koloniami. Szczegółowe mapy dla amatorów tematu i osie czasu pozwolą zrozumieć temat i opisywane zdarzenie w sposób przyczynowo-skutkowy. Oprócz historii można poznać sztukę, kulturę, politykę czy gospodarkę, dzięki którym każde wielkie państwo jest w stanie oprzeć się próbie czasu.

Rydzek | 2013-07-30
Przeczytana: 2011 rok

Wspaniały prezent dla fanatyka historii. Mapy, zdjęcia, ciekawe teksty - ot, przystępna historia.

Hator | 2016-02-18
venicet5 | 2015-10-04