rozwiń zwiń

Herrenvolk

Okładka książki Herrenvolk
Sebastian Uznański Wydawnictwo: Fox Publishing fantasy, science fiction
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Fox Publishing
Data wydania:
2011-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-930452-3-5
Tagi:
fantastyka uznański naziści germania
Średnia ocen

                5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa Fantastyka 465 (06/2021) A. T. Greenblatt, Michał Ochnik, Karen Osborne, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Sebastian Uznański, Dominika Węcławek
Ocena 6,0
Nowa Fantastyk... A. T. Greenblatt, M...
Okładka książki Fenix Antologia 3/2018 Marta Kładź-Kocot, Paweł Komosa, Błażej Kurowski, Ursula K. Le Guin, Jan Maszczyszyn, Marek Oramus, Maciej Pałka, Adam Pietrasiewicz, Radek Rak, Krzysztof Sokołowski, Maciej Szraj, Marek Turek, Sebastian Uznański, Witold Vargas, Dominika Węcławek
Ocena 7,0
Fenix Antologi... Marta Kładź-Kocot,&...
Okładka książki Fantastyka Wydanie Specjalne 2(55) 2017 David Barr Kirtley, Derek Künsken, Piotr Witold Lech, Todd Lockwood, An Owomoyela, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Silverberg, Sebastian Uznański
Ocena 7,4
Fantastyka Wyd... David Barr Kirtley,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
914
914

Na półkach:

Pomysł podróży w czasie do okresu drugiej wojny światowej, choć nie jest raczej nowy, to zazwyczaj daje autorowi znakomity punkt wyjściowy do zbudowania na jego kanwie ciekawej historii o alternatywnych losach świata. Tymczasem powieść Uznańskiego ciężko uznać za interesującą z kilku niezależnych od siebie powodów.

Pierwszym jest naprawdę mało wciągająca fabuła, o istnieniu której w zasadzie nie ma, co mówić. Ot, bohater przenosi się w czasie i z nieznanych, nie zdradzanych czytelnikowi do samego końca powodów, szybko z elementu niepożądanego awansuje na jednego z prominentnych obywateli Trzeciej Rzeszy. Samo jego pojawienie zdaje się zmieniać znany nam bieg wydarzeń i w zadziwiający, wręcz niepojęty a nawet rzekłbym absurdalny sposób przyśpieszać rozwój technologiczny. Wszystko zostaje w jakiś sposób wyjaśnione w końcówce, jakkolwiek jest to wyjaśnienie szyte wyjątkowo grubymi nićmi, niestety.

Sam główny bohater, to postać, delikatnie mówiąc, źle skonstruowana i raczej antypatyczna. Jego rola, choć nadrzędnie kluczowa, w całości procesu zachodzących w historii zmian wydaje się znikoma. Brak w jego charakterze także jakiejś spójności, bowiem czasem zachowuje się, niczym wszechwiedzący erudyta, by w innym momencie nie kojarzyć faktów, znanych tak słabo obytemu z tematem kulis drugiej wojny światowej laikowi, jak ja.

Ponadto, nie stwierdziłem w "Herrenvolk" żadnych świeżych, czy nowych pomysłów, które można na tej nowej, alternatywnej historii zbudować. Wszystko, o czym mówi autor już było. Najwyraźniejszymi inspiracjami wydają się tu gry komputerowe pokroju "Red Alert", czy "Wolfenstein", tak więc masa tu właśnie wariacji technologicznych pokroju latających talerzy, czy "drzew Tesli", oraz okultystycznych zapożyczeń, jak choćby przyzwania demonów z innych wymiarów.

Czary goryczy dopełnił wątek miłosny, kompletnie niepotrzebny i tak sztampowo - "kampowy", że siłą musiałem powstrzymywać się przed przeskakiwaniem opisów rozterek sercowych i erotycznych igraszek głównego bohatera.

Jedyną jasną stroną są wprowadzone odniesienia współczesnej rzeczywistości, często podszyte trafnym, pełnym cierpkiej ironii, humorem. Krytyka mentalności przedstawicieli naszego narodu, choć nie nazbyt odkrywcza, to w zasadzie celna, i w kontekście tego, co spotkało Polskę w alternatywnej historii, wypada całkiem przyzwoicie.

Spodziewałem się dzieła bardziej konkretnego, zwłaszcza w warstwie merytorycznej. Oczywiście, nie sposób odmówić autorowi przygotowania w tej sferze, ale jak na mój gust nazbyt daleko podążył on w rejony przegiętego fantasy / science-fiction. Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu i lekkości, mogłoby wyjść z tego coś interesującego, ale większość, jak wspomniałem, graniczących z absurdem koncepcji, jakoś nie współgra mi z zahaczającym o patos wydźwiękiem powieści, i ciężkim, forsowanym na mega-poważny, stylem narracji.

Pomysł podróży w czasie do okresu drugiej wojny światowej, choć nie jest raczej nowy, to zazwyczaj daje autorowi znakomity punkt wyjściowy do zbudowania na jego kanwie ciekawej historii o alternatywnych losach świata. Tymczasem powieść Uznańskiego ciężko uznać za interesującą z kilku niezależnych od siebie powodów.

Pierwszym jest naprawdę mało wciągająca fabuła, o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    89
  • Chcę przeczytać
    71
  • Posiadam
    45
  • Fantastyka
    4
  • 2011
    3
  • Historia alternatywna
    2
  • E-booki
    2
  • Ulubione
    2
  • Nexto
    1
  • 06. Sny i kamienie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Herrenvolk


Podobne książki

Przeczytaj także