Kokosowy Budda

Wydawnictwo: Telbit
978-83-622-5205-3
budda, samotność
Paulina Kudła

Niespełna rok po śmierci ukochanego ojca siedemnastoletnia Róża przeprowadza się wraz z matką do Wrocławia, do luksusowej willi swojego ojczyma Adama. Szybko okazuje się, że świeżo poślubiony mąż matki, w zamian za zapewnienie rodzinie bezpieczeństwa i dostatniego życia, wymaga nie tylko bezwzględnego posłuszeństwa, ale też najwyższego poświęcenia - zmiany światopoglądu oraz wyznania. Róża,...

Róża, zszokowana determinacją Adama i uległością matki, znajduje ukojenie w towarzystwie nowo poznanych przyjaciół, którzy tworzą nieformalną grupę wyznającą specyficzną życiową filozofię. Oszołomiona egzotyczną aurą i duchem wolności, coraz bardziej zakochana w jednym z członków grupy, dziewczyna postanawia odciąć się od przeszłości i zacząć zupełnie nowe życie...

Piękna okładka bardzo mnie zaciekawiła zaglądając na półce zauważyłam ją i postanowiłam wziąć, żeby przeczytać wzruszająca, ciekawa historia 17-letniej Róży, która traci swojego ojca przed swoimi osiemnastoletnimi urodzinami.
Dziewczyna zamieszkuje u swojej matki i zmienia środowisko, poznaje nowych znajomych, zaczyna uczęszczać do nowej szkoły.
Jestem pod wrażeniem tej książki zdecydowanie trafiła w mój gust bardzo przyjemnie się mi czytało,przecudna po prostu mi się spodobała przeżywałam z bohaterką dobre i trudne chwile.
Wzruszyła mnie do łez, poruszyła serce książka.

Kokos | 2014-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2014

Po książkę sięgnęłam zaintrygowana tytułem - po pierwsze ze względu na mój pseudonim, po drugie samo sformułowanie mnie zaciekawiło. Dodatkowo zachęciła mnie przeczytana tutaj pozytywna opinia. Dla mnie jednak ta książka jest dosyć przeciętna. Temat jest wprawdzie interesujący i mógłby prowadzić do szerszej refleksji, ale powieść jakoś mnie do tego nie zachęciła. Być może bardziej "trafia" to nastoletniego odbiorcy, do którego jest kierowana, ale z kolei jeśli tak jest to powinna chyba mieć nieco inne przesłanie. Przeszkadzała mi też główna bohaterka, Róża, która z zagubionej i nieszczęśliwej nastolatki szybko staje się pretensjonalną dziewczyną, której wydaje się, że jest lepsza od całego świata i może patrzeć na wszystkich z góry, bo umie żyć pełnią życia, nie to co "szary tłum". Oczywiście jej poglądy są przerysowane, jak każdej nastolatki, ale raczej nie skłania to czytelnika do polubienia Róży. Przeczytać można, w sam raz na sobotnie popołudnie, ale są książki (w tym i takie...

| 2010-09-03

Po przeczytaniu książki Ewy Barańskiej, wręcz nie mogłam się doczekać chwili, w której wrócę do domu i zagłębie się w lekturze "Kokosowy Budda". Przeczytanie całości zajęło mi sześć godzin i biorąc pod uwagę domowe obowiązki uważam, iż pod tym względem nie wypadłam najgorzej.

Powieść Moniki Lipińskiej przedstawia nam historię osiemnastoletniej Róży, która po przeprowadzce do Wrocławia próbuje odnaleźć się w nowym miejscu. Niestety na wsparcie ze strony rodziców nie może liczyć, ponieważ oboje zajęci są ciągłymi spotkaniami Zboru, do którego ojczym chce wciągnąć także i ją. Adam jest osobą wysoko postawioną i tak naprawdę ma już w głowie zaplanowane kolejne etapy rozwoju swojej pasierbicy. Oczywiście dziewczyna nie ma w tym wszystkim nic do powiedzenia.

Główna bohaterka uczęszcza do liceum o bardzo wysokim poziomie. Atmosfera w nim panująca jest nie do zniesienia - uczniowie nie widzą nic poza swoimi książkami i co rusz rywalizują w różnego rodzaju konkursach, by tylko stanąć na...

Selekcjonerka | 2014-07-03
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

Poglądy to rzecz osobista. Każdy posiada swoje zdanie i spojrzenie na pewne aspekty. A co, kiedy ktoś wkracza na nasz osobisty teren, narzucając nam swoje poglądy?
Róża stoi u progu dorosłości. Dwa miesiące dzieli ją od osiemnastych urodzin. Dwa miesiące - nie spodziewała się, że w tym czasie zdarzy się tyle rzeczy. A wszystko zaczyna się od ojczyma, który chce, aby dziewczyna porzuciła dotychczasową religię i stała się Świadkiem Jehowy. Okazuje się, że nie wystarczy raz powiedzieć nie. W dodatku raczej samotna Róża poznaje nowych znajomych, którzy ją fascynują. Ci szybko wciągają ją w swoje kręgi, co ma duży wpływ na dalszy rozwój zdarzeń.

Można mówić, że decyzje głównej bohaterki są typowe dla nastolatków - impulsywne działania, powodowane myśleniem pt. 'nikt mnie nie rozumie'. Jednak, czasem to dorośli chcą, aby młodzi ludzie całkowicie im się podporządkowali, żyjąc według ich kodeksu. Chcieliby idealne dziecko, uszyte na miarę ich wyobrażeń. A kiedy coś nie gra, posuwają się...

Yael | 2010-08-10
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Piękna okładka. Ona przemawia do mnie i gdy ją zobaczyłam, byłam od razu za.

Mówi o trudnych tematach zmiany wiary. Całkowicie popieram bohaterkę w jej wyborach; razem z ucieczką z domu. Opowiada o prawdziwych rzeczach, o ułudzie, która otacza człowieka. Są tutaj trudne tematy, a okres nie pomaga. Język nie jest wybitny, ale da się go przeżyć z przymrużeniem oka. Autorka bardziej się skupiła na historii niż na zarysach bohaterów. Nie kupować, a raczej znaleźć w bibliotece.

Klaudia | 2013-11-19
Przeczytana: 20 listopada 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przepiękna, przed przeczytaniem tej książki pomyślałam co może mówić jej tytuł. Wydawało mi się, że będę zanudzona czytając ją. Myliłam się. Pierwszy rozdział już zrobił na mnie wrażenie :) Szukałam właśnie tego. Bardzo, bardzo polecam :) Spodobał mi się cytat, który wystąpił na trzeciej stronie : ,,życie z miłością jest szczęściem, życie dla miłości - głupotą", także słowa, przemyślenie Róży na koniec książki: ,,Głupia byłam- ale człowiek, który kocha,nie myśli racjonalnie. Zwłaszcza gdy kocha pierwszy raz"

in_carrie | 2016-06-29

Lekka, przyjemna. Nic więcej.

Czytelnick | 2013-01-18

Nie jest to wielkie dzieło literackie, ale ta książka mówi o ważnych rzeczach, nawet bardzo ważnych. Pokazuje jak łatwo oderwać się od rzeczywistość, od rodziny, od przyjaciół, od samego siebie. ODWRÓCIĆ SIĘ! Przenieść na całkiem inną planetę i wprowadzić nowe, własne zasady. O tym jak łatwo ulec miłości...
Róża ma wiele problemów, które nagle rzuciły się na nią bez uprzedzenia: nowy ojczym, zmiana wiary, szkoły... To tak jakby miała zrzucić z siebie obrania, które dotąd tak lubiła, a miała założyć nowe, nie pasujące do jej charakteru, INNE. Ale czy zapomnienie, ucieczka to dobry pomysł, czy problemy rozwiążą się same, a czy powstaną nowe? Na pewno trzeba się z nimi zmierzyć, a w jaki sposób przejść trudy dorastania opowie ta książka.

KolorowaMuszelka | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Wahałam się między "przeciętna", a "dobra". Stwierdziłam jednak, że ta książka jest warta tej lepszej oceny. Moje wahanie spowodował język autorki i głupie decyzje bohaterki. Kiedy czytałam jakimi słowami posługują się w lekturze nastolatki, to nie wiedziałam czy śmiać się, czy płakać, jak to się mówi. :) Jestem zgorszona tym, że p. Lipińska tak postrzega naszą mowę.
Co do działań bohaterki- w niektórych momentach musiałam odejść od książki, aby nie krzyknąć "Co ty robisz, dziewczyno!" .
Gdyby nie druga połowa utworu, dałabym 4 lub 5 gwiazdek. Historia wszystko uratowała. :D Oryginalny pomysł i ciekawe zakończenie. Całość może nie ujęta super, ale wystarczyło do odgonienia myśli o odłożeniu książki.
Przeczytajcie sami i zobaczcie. :)

-Bella- | 2015-08-06

Bohaterka książki nie jest duszą towarzystwa. Gdy jej ojciec umiera, przeprowadza się z Matką i ojczymem do Wrocławia. Jej życie zaczyna nabierać kolorów, gdy pewnego dnia spotyka na ulicy grupę młodych ludzi, przedstawiających pokaz. Wszystko wywraca się do góry nogami. Ucieka z domu, przeprowadza się do tajemniczego Buddy, rzuca szkołę. Lecz nie wszystko układa się po jej myśli. Zaczynają się pewne komplikacje i tajemnice..
Gorąco polecam ! Bardzo wciągająca ;)